Ciężkie życie ucznia. Ile ważą szkolne plecaki?

2019-01-27 10:00:00(ost. akt: 2019-01-25 15:15:14)

Autor zdjęcia: Zbyszek Woźniak

Niemal jedna piąta warmińsko-mazurskich uczniów dźwiga zbyt ciężkie tornistry. Co gorsze, odsetek ten na terenie powiatu węgorzewskiego jest jeszcze większy. To może dziwić, no szkoły zapewniły miejsca na przechowywanie m.in. książek.
Z badań, które przeprowadził olsztyński Sanepid wynika, że ponad 19 procent uczniów szkół podstawowych z Warmii i Mazur nosi przeciążone plecaki. Inspektorzy stacji sanitarnej przeprowadzili badania wśród 9148 uczniów w 38 placówkach miejskich i wiejskich z województwa warmińsko-mazurskiego. Co najbardziej niepokoi – w porównaniu z badaniami z 2016 roku, znacznie wzrósł odsetek uczniów, u których stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej wagi plecaków.

Jak wynika z badań, najcięższe plecaki noszą uczniowie szkół w miastach, czwartoklasiści (36,9 procent), najczęściej dziewczęta, a najlżejsze uczniowie klas ósmych, bo jedynie u 6,7 procent plecaki są zbyt ciężkie. Wyniki pokazały też, że uczniowie podstawówek mają problem z ciężarem własnego ciała, coraz więcej dzieci cierpią na nadwagę.

— Nie odnotowano ani jednej podstawówki, w której wszyscy uczniowie mieli prawidłową wagę tornistrów, wykazuje całościowy raport z ostatniego badania z jesieni 2018 roku, przygotowany przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olsztynie — czytamy w komunikacie tej placówki. — Podczas oceny za właściwy stosunek ciężaru plecaka do wagi jego użytkownika przyjęto wartość do 15 procent (tzw. wysoka norma), choć metodyka przewidywała również rozpoznanie sytuacji w zakresie do 10 procent (tzw. niska norma).

Według wyników, są ogromne rozbieżności w ciężarze plecaków, bo zakres wynosi od 0,3 kg, aż do 20 kg, natomiast stosunek wagi plecaka do masy ciała wynosił od 0,7 procent do 56,4 procent!
— Niepokoi fakt, że od ostatniej oceny obciążenia uczniów tornistrami, nastąpił wzrost maksymalnego stosunku ciężaru plecaka do masy ciała, jak również zwiększenie ciężaru najcięższego tornistra — podkreśla Jacek Szydłowski, kierownik Oddziału Higieny Dzieci i Młodzieży WSSE w Olsztynie.
Dodaje, że „w kontekście uzyskanych danych należałoby ocenić skuteczność dotychczasowych działań mających na celu zapewnienie miejsca na przechowywanie części podręczników i przyborów szkolnych. Mimo że wszystkie szkoły biorące udział w aktualnym badaniu spełniły wymóg zapewnienia miejsca do przechowywania części podręczników i przyborów szkolnych nie spowodowało obniżenia odsetka uczniów noszących przeciążone plecaki”

— Choć uczeń może pozostawić książki w placówce, w praktyce tego nie czyni, bo liczba zadań domowych rodzi potrzebę zabrania podręczników do domu. Należy zatem rozważyć wprowadzenie podręcznika cyfrowego lub stworzenie platformy cyfrowej, z której przy pomocy komputera uczeń mógłby korzystać także w domu — tłumaczy Szydłowski. — Wówczas zniknęłaby konieczność „taszczenia” książek ze szkoły do domu i z powrotem.
Co gorsze, uzyskane dane pokazują, że rośnie liczba dzieci z otyłością i nadwagą. Przykładowe maksymalne ciężary ciała uczniów w poszczególnych klasach szkół podstawowych wynosiły: w klasach pierwszych – 58,2 kg, w klasach drugich – 64,2 kg, w klasach trzecich – 91 kg, w klasach czwartych – 91 kg, w klasach piątych – 110,7 kg, w klasach szóstych – 108,2kg, w klasach siódmych – 126 kg, w klasach ósmych – 137,5 kg.

Jak udało nam się ustalić, ocenę obciążenia przeprowadzono również na terenie powiatu węgorzewskiego. Odbyła się ona w Szkole Podstawowej Nr 1 w Węgorzewie oraz Szkole Podstawowej w Pozezdrzu.
— Zbadano ogółem 485 uczniów (243 dziewczęta i 242 chłopców) — podał kierownik Szydłowski. — Za ciężkie plecaki, tzn. u uczniów gdzie stosunek ciężaru plecaka do masy ciała był większy niż 15 procent, nosiło ogółem 111 uczniów (59 dziewcząt i 52 chłopców), co stanowiło 22,9 procent wszystkich ocenionych.
Z informacji przekazanych przez olsztyński Sanepid wynika, że w Szkole Podstawowej Nr 1 w Węgorzewie na zbadanych 293 uczniów u 75 plecak była za ciężki (25,6 procent), zaś w Szkole Podstawowej w Pozezdrzu na 192 ocenionych uczniów - 36 miała za ciężki plecak (18,7 procent). Warto jednak dodać, że inspektorzy stwierdzili, iż obydwie szkoły wyznaczyły miejsce w salach zajęć na przechowywanie części podręczników i przyborów szkolnych. (cpr)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rodzic #2670225 | 199.249.*.* 27 sty 2019 11:45

    Od kilkudziesięciu lat temat wałkowany i to po kilka razy w roku. Redakcja nastawiona na ilość a nie na jakość, lipa medialna nic nie wnosząca do życia.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5