Uroczyste otwarcie Centrum Badawczo-Naukowego w Węgorzewie

2019-01-20 12:00:00(ost. akt: 2019-01-17 19:06:41)
foto: northman.pl

foto: northman.pl

Autor zdjęcia: northman.pl

10 stycznia, w węgorzewskiej stoczni Northman odbyło się uroczyste otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego. Nowoczesne centrum będzie funkcjonowało we współpracy z jednostkami naukowymi m.in. Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele lokalnego samorządu, dyrektorzy instytucji oświatowych, przedstawiciele mediów oraz Szymon Kuczyński – żeglarz, który na jachcie ze stoczni Northman ustanowił rekord świata samotnej żeglugi. Po przywitaniu gości odbył się cykl prezentacji przybliżających działalność firmy oraz założenia dotyczące stworzenia Centrum Badawczo-Rozwojowego. Następnie uczestników zaproszono do wybudowanej w ramach programu hali, w której nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Po symbolicznej lampce szampana i prezentacji centrum frezarskiego CNC uczestnicy zwiedzili wszystkie działy stoczni Northman oraz mieli okazję zobaczyć jacht Maxus 22, na którym Kuczyński dwukrotnie opłynął świat, jak również startował z sukcesami w cyklu bałtyckich regat.

— Z powstaniem centrum wiąże się znaczna rozbudowa naszej firmy — mówi Katarzyna Lawendowska, dyrektor ds. marketingu z firmy Northman. — W ramach projektu stocznia zyskała dodatkowe piętro z przeznaczeniem na część laboratoryjną, specjalistyczne pracownie oraz pomieszczenia dla wykwalifikowanej kadry naukowej. Powstała również dodatkowa hala, w której umieszczone zostało nowoczesne pięcioosiowe centrum frezarskie CNC.

Celem powstania centrum jest podniesienie innowacyjności firmy poprzez stosowanie nowych technologii i prowadzenie zaawansowanych badań przemysłowych. Przełoży się to na tworzenie nowych modeli jachtów oraz wprowadzanie nowatorskich rozwiązań w dotychczas produkowanych jednostkach. Całkowita wartość projektu wyniosła niemal 5 mln. zł, z czego ok. 55 % stanowi kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W związku z rozwojem stoczni oraz w ramach projektu przewidziany jest również wzrost zatrudnienia. Opis stanowisk znajduje się na stronie internetowej firmy.
— Rynek potrzebuje nowych miejsc pracy, gdzie młodzi ludzie po studiach będą chcieli wracać — mówił podczas uroczystości właściciel firmy Northman, Krzysztof Stępniak. — Nasza firma to oferta dla tych, którzy chcą połączyć komfort życia, możliwość pracy i rozwoju. Dzięki determinacji i nieustającej chęci rozwoju jachty węgorzewskiej stoczni znane są niemal na całym świecie.

— Na rynku działamy już ponad 20 lat (pod obecną nazwą 18) — dodaje Katarzyna Lawendowska. — Łącznie zatrudniamy 100 osób. W stoczni Northman powstaje ponad 150 jachtów (żaglowych i motorowych) rocznie, z czego 60% trafia na rynki zachodnie takie jak Wielka Brytania, Dania, Norwegia, Niemcy, Czechy, Austria, Rosja, Estonia, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Chile, Izrael, Japonia, USA. Produkowane w Węgorzewie jednostki znane są na całym świecie. W stoczni Northman powstają jachty z przeznaczeniem na małe akweny, jak również na te największe.

Dowodem na to jest jacht Maxus 22 „Atlantic Puffin”, na którym Szymon Kuczyński dwa razy opłynął świat. Ten mający niespełna 6,4 m długości jacht w niecałe cztery lata przepłynął ponad 80 000 mil morskich. Po drugim wokółziemskim rejsie („Call of the Ocean” 2017/2018) jednostka wyprodukowana w stoczni Northman stała się najmniejszym jachtem w historii światowego żeglarstwa, na którym samotny żeglarz opłynął świat w rejsie non stop, czyli bez zawijania do portów.
Na przestrzeni lat węgorzewska stocznia, współpracująca z ponad 1500 firmami i zdobywając setki nagród na najważniejszych wystawach żeglarskich, stała się polskim liderem w produkcji jachtów żaglowych. Intensywnie rozwija również segment jachtów motorowych. Warto jeszcze dodać, że Northman jest wyłącznym producentem jachtów do największej firmy czarterowej w Polsce (,,Ahoj Czarter”). Firma jest również organizatorem największej żeglarskiej imprezy w kraju organizowanej na jachtach kabinowych jednego typu (Regat Northman-Cup).
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknijKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. realista #2666888 | 37.47.*.* 21 sty 2019 15:45

    Gratulacje!!! I pytanie co dalej z regatami? Czy Powiat i Gmina nie powinna się aktywnie włączyć w organizację tych regat? To przecież wspaniała promocja....

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5