Trwają rozmowy w sprawie przywrócenia linii kolejowej

2019-01-05 12:00:00 (ost. akt: 2019-01-05 16:15:33)

Autor zdjęcia: Autor zdjęcia: Paweł Wagner / kolej.mazury.pl

Powstaje merytoryczna grupa robocza, która ma ocenić szanse na reaktywację linii kolejowej Węgorzewo – Kętrzyn, a tym samym połączenie miasta i powiatu np. ze stolicą województwa. Sprawą zainteresowane jest również wojsko.
Przypomnijmy, Jerzy Małecki, poseł z Warmii i Mazur spytał władze centralne o możliwość przywrócenia połączenia kolejowego relacji Węgorzewo-Kętrzyn. To reakcja parlamentarzysty na problemy mieszkańców regionu z kursami autobusowymi m.in. do Olsztyna. W swej interpelacji złożonej na ręce przedstawicieli rządu napisał: „W związku z rządowymi zapowiedziami wdrożenia programu Kolej+, którego celem jest budowa i odtworzenie połączeń lokalnych, chciałbym zwrócić uwagę Pana Ministra na problem postępującego wykluczenia komunikacyjnego powiatu węgorzewskiego oraz związaną z tym potrzebę przywrócenia linii kolejowej nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo”.

Tymczasem z Ministerstwa Infrastruktury nadeszła odpowiedź na interpelację posła. Jak poinformował podsekretarz stanu w resorcie Andrzej Bittel, program "Kolej+", dzięki któremu mogłyby zostać przywrócone połączenia, przewiduje realizację inwestycji, mających na celu utworzenie połączeń kolejowych miejscowości powyżej 10 tysięcy osób z ośrodkami wojewódzkimi.

— Realizacja zadań będzie możliwa przy współudziale finansowym samorządów w wysokości minimum 15 procent wartości projektu kwalifikującej się jako wsparcie, co stanowi obligatoryjny wymóg programu — wyjaśnił przedstawiciel rządu. — Odnosząc się do kwestii wznowienia połączeń kolejowych na przedstawionej linii informuję, że organizatorem przewozów o charakterze lokalnym jest samorząd województwa właściwego ze względu na zasięg terytorialny takich przewozów kolejowych. Ustawa nie zawiera przepisów, które mogłyby stanowić dla ministra właściwego do spraw transportu podstawę do ingerencji lub dokonywania zmian decyzji regionalnego organizatora kolejowego transportu publicznego, dotyczących organizacji rynku przewozów jak i oferty przewozowej.

Zapytany o szansę na uruchomienie linii kolejowej burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski stwierdził, że użytkownikiem linii jest powiat węgorzewski.
— My ze strony samorządu gminnego deklarujemy chęć współpracy z powiatem w zakresie uruchomienia tej linii — zapewnił.
Sprawą zainteresowały się też władze powiatu węgorzewskiego. Starosta Marzenna Supranowicz spotkała się w grudniu z wojewodą, by omówić możliwość reaktywacji połączenia kolejowego z Kętrzynem.

— Sprawą zainteresowane jest też wojsko — poinformowała Marzenna Supranowicz. — Usprawniłoby to wyjazdy na oddalone poligony. Dowódca naszej jednostki zapewnił, że jeżeli będzie potrzeba, to służy pomocą. Spotkałam się również z wiceburmistrzem Kętrzyna i ustaliliśmy, że w styczniu zorganizujemy kolejne spotkanie w sprawie kolei. Chcemy stworzyć merytoryczna grupę i wspólnie dowiedzieć się, jakie są szanse na uruchomienie połączenia — dodaje. (cpr)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. realista #2657399 | 83.9.*.* 7 sty 2019 17:45

    100 lecie tej linii kolejowej obchodzono, bodaj, w 5 rocznicę zaprzestania ruchu kolejowego.Ta sprawa zakończy się tak samo jak obietnica pewnego bardzo ważnego pana w sprawie uruchomienia przejścia granicznego, oraz pomocy byłym pracownikom PGR.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5