Kupujesz prezenty w sieci? Nie daj się oszukać!

2018-12-15 10:00:00(ost. akt: 2018-12-15 00:22:50)
Przed nami święta, a co za tym idzie - prezenty. Tradycyjne polowanie na świąteczne prezenty coraz częściej zastępują zakupy online. Niestety i tu zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy. Jak ustrzec się przed przykrymi niespodziankami?
Zakupy przez internet cieszą się coraz większą popularnością. W sieci można kupić już niemal wszystko nie wychodząc z domu. Niestety i tu nie brakuje nieuczciwych sprzedawców. Zdarza się bowiem, że towar, który zamawiamy nie jest zgodny z opisem czy, że dociera do nas uszkodzony. O ile w większości przypadków wystarczy telefon czy mail do sprzedawcy, zdarza się, że trafiamy na zwykłego oszusta. Taki sytuacjom można jednak zapobiec. Warto pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad zmniejszających ryzyko oszustwa:
— Zdarzają się też sytuacje, gdy kupujący otrzymuje puste pudełko lub towar niezgodny z zamawianym — tłumaczą policjanci. — Podejmowane próby kontaktu z wystawiającym ofertę zwykle nie przynoszą rezultatu. Mamy wówczas do czynienia z przestępstwem oszustwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 — i przestrzegają. — Pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Robiąc zakupy przez internet możemy się w ten sposób uchronić przed przykrymi niespodziankami.

O jakich zasadach mowa? Po pierwsze, robiąc zakupy przez internet należy korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych. Chodzi tu o sklepy, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji, czy też oferują nam zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących; wówczas w przypadku oszustwa na naszą szkodę możemy starać się o zwrot poniesionych kosztów. Dokonując wyboru sprzedawcy, warto zapoznać się z opiniami czy komentarzami, jakie wystawili mu inni kupujący. Warto również sprawdzić za co osoba ta otrzymała pozytywne komentarze i co było przedmiotem transakcji. Ustalmy też, czy sprzedający wystawia na aukcjach jeszcze inne towary oprócz tego, który nas interesuje, od kiedy jest użytkownikiem tego portalu aukcyjnego lub od kiedy prowadzi sklep internetowy. Co bardzo ważne – czytajmy dokładnie opisy ofert – nawet te napisane „drobnym druczkiem” oraz zwracajmy uwagę skąd ma nastąpić dostawa towaru. Wiadomo, że towar wysyłany z zagranicy dostarczony zwykle zostanie w dużo dłuższym terminie.

Znaczenie ma również forma przesyłki i płatności. Tu najbardziej preferowany jest odbiór osobisty lub przesyłka z możliwością zapłaty przy odbiorze i sprawdzeniu jej zawartości. Jeżeli ktoś żąda wyłącznie płatności z góry nie podając przy tym innej formy płatności, skorzystanie z niej może być wysoce ryzykowne. Godne zaufania serwisy oferują różne opcje płatności, z których najpopularniejsze to karta kredytowa oraz szybkie, bezpośrednie płatności za pośrednictwem różnych banków. Co więcej? Załóżmy odrębne konto z przypisaną do niego kartą płatniczą do zakupów w sieci. Zadbajmy także o dobry program antywirusowy, który zmniejszy ryzyko przejęcia naszych danych. Częstym problemem są także nierealne promocje. Atrakcyjnie niska cena jest podstawowym „chwytem” wykorzystywanym przez oszustów.

— Kupując przez internet należy zachować zdrowy rozsądek, podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz nie dać się ponieść emocjom związanym z tzw. „okazją cenową” — podkreślają policjanci. — Pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.
Jednym z punktów dekalogu bezpiecznych zakupów online jest także opcja wystawiania komentarzy. Dlaczego pozostawienie komentarza lub opinii po transakcji jest tak ważne? Są one pewnego rodzaju ostrzeżeniem lub gwarancją udanych zakupów dla innych użytkowników sieci. Skoro sami sprawdzamy opinie wystawione przez klientów, warto poświęcić 2 minuty na ocenienie kontaktu, zgodności produktu z opisem, płatności czy czasu realizacji zamówienia.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5