Połączenie kolejowe lekiem na brak autobusów?

2018-12-01 12:00:00(ost. akt: 2018-12-01 15:05:37)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Poseł z Warmii i Mazur pyta władze centralne o możliwość przywrócenia połączenia kolejowego relacji Węgorzewo- Kętrzyn. To reakcja parlamentarzysty na na kłopoty mieszkańców regionu z kursami autobusowymi n.in. do stolicy województwa.
— Mam pytanie o autobusy do Olsztyna – pisała w październiku do redakcji Węgorzewskiego Tygodnia jedna z Czytelniczek. — Czy prawdą jest, że zostały wycofane? Jeżeli tak to dlaczego? Jesteśmy miastem powiatowym, a nie mamy połączenia z miastem wojewódzkim, to jest nie do pomyślenia!
Jak udało nam się wtedy dowiedzieć, firma obsługująca połączenie rzeczywiście podjęła „trudną decyzję o wygaszeniu połączeń w omawianej relacji”.

— Czynnikiem decydującym o kształcie oferty przewozowej w danej relacji jest przede wszystkim poziom zainteresowania pasażerów danym połączeniem — informowała Joanna Parzniewska, PR Manager firmy "Arriva".
Sprawą zainteresował się poseł Jerzy Małecki, który w tej sprawie wystosował do przedstawicieli rządu interpelację: „W związku z rządowymi zapowiedziami wdrożenia programu Kolej+, którego celem jest budowa i odtworzenie połączeń lokalnych chciałbym zwrócić uwagę Pana Ministra na problem postępującego wykluczenia komunikacyjnego powiatu węgorzewskiego oraz związaną z tym potrzebę przywrócenia linii kolejowej nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo” – napisał.

— Węgorzewo utraciło w ostatnich latach liczne połączenia autobusowe z ważnymi ośrodkami miejskimi w regionie — wyjaśnia parlamentarzysta. — Jako przykłady wskazać można między innymi Białystok i Ełk. Zmniejszono również liczbę połączeń z Warszawą. Najbardziej odczuwalna dla mieszkańców jest jednak likwidacja połączeń z Olsztynem, stolicą województwa. Cieszyły się one dużą popularnością między innymi wśród studentów, czy pacjentów olsztyńskich placówek medycznych. Ich brak utrudnia mieszkańcom powiatu węgorzewskiego dostęp do urzędów i sądów. Istniejąca sytuacja negatywnie wpływa również na ruch turystyczny istotny dla gospodarki i rozwoju tego terenu.

Małecki dodał, że „wykluczenie komunikacyjne Węgorzewa siłą rzeczy przekłada się również na okoliczne mniejsze miejscowości. Przez wiele z nich kursują jedynie autobusy szkolne, co sprawia, że w dni wolne od nauki, wakacje, ferie, czy święta wielu mieszkańców czuje się odciętych od świata. Należy wziąć pod uwagę fakt, że nie wszyscy dysponują własnym samochodem. Tym bardziej, że tereny te zamieszkane są w dużej części przez osoby starsze, chore lub młodzież”.

— Mieszkańcy Węgorzewa wskazują, że pozytywnie na komunikacyjną sytuację miasta i okolic wpływał wakacyjny pociąg turystyczny, uruchamiany przy współpracy samorządu powiatowego i przewoźnika prywatnego — zauważył poseł. — Organizowane były kursy kompatybilne z pociągami REGIO i TLK w Kętrzynie, dzięki czemu mieszkańcy mieli możliwość dalszej podróży, a turyści komfortowego dojazdu do Węgorzewa. Niestety, ze względu na szereg czynników takich jak przepisy kolejowe, brak dostępnego taboru, kwestie finansowania i stan linii, połączenie nie jest uruchamiane każdego roku. Tymczasem na przedmiotowej trasie znajdują się m.in. Wilczy Szaniec, Mamerki, śluzy na Kanale Mazurskim, czy Park Atrakcji Mazurolandia, co przyciąga rzesze turystów chętnych do podróży koleją.

Szansy na rozwiązanie powyższych problemów mieszkańcy powiatu węgorzewskiego upatrują w przywróceniu linii kolejowej nr 259 Kętrzyn-Węgorzewo a w dalszej kolejności skomunikowaniu jej z Olsztynem. Dlatego przedstawiciel mieszkańców regionu w sejmie skierował do władz pytania m.in. o to, czy resort transportu dostrzega możliwość przywrócenia wspomnianej linii kolejowej w ramach programu Kolej+, oraz czy ministerstwo podjęło lub zamierza podjąć działania związane z przywróceniem przedmiotowego połączenia? Czekamy na stanowisko resortu w tej sprawie. Do tematu wrócimy.
(raz)


Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sztuczny powiat #2653392 | 5.173.*.* 2 sty 2019 01:20

  Społeczeństwo utrzymuje zbędnych radnych i urzędników. Po co ? Widać jak mierni ludzie dostali stołki. Połączeni z Giżyckiem bylibyśmy sprawnie funkcjonującą jednostką a nie karmicielem popegeerowkich figurantów.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. darek #2646931 | 83.9.*.* 19 gru 2018 14:49

  W ogóle po co powiaty. Dwa razy więcej urzędników. Kiedyś były tylko gminy i nie było źle.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Powiat dla radnych #2642570 | 94.254.*.* 12 gru 2018 23:50

  Węgorzewo powiatem być nie powinno. To tylko wywalone w błoto pieniądze podatników. Stołki dla nieudaczników i nic więcej. Pracować się nie chciało to na siłę powiat utworzono, a podatnicy za to płacą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 4. Babcia Hela #2635981 | 88.156.*.* 2 gru 2018 21:37

  Oczywiście że linia kolejowa powinna być przywrócona. Samorząd powinien rozwijać wszystkie rodzaje komunikacji między innymi po to żeby nie było tego co teraz we Francji. Kolejne rządy polikwidowały tam siatkę połączeń kolejowych do małych i średnich miejscowości i ludzie nie mając alternatywy zostali zmuszeni do poruszania się samochodami. Po pierwsze zwiekszył sie ruch na drogach, po drugie przy planowanej podwyżce cen benzyny to właśnie oni dostają po kieszeni. A kolej może spełniać różne funkcje: transport cykliczny pasażerów, transport przemysłowy, transport turystyczny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 5. Dzieci Jarocina #2635670 | 81.190.*.* 2 gru 2018 13:09

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Bez sensu ten pomysł z połączeniem kolejowym i jak nikt nie będzie jezdził pociągiem ... koszty remontu torowisk byłyby ogromne ... proponuje za to dokończyć trasę rowerową do Giżycka przez Kruklanki dawnym torowiskiem więcej na tym Wegorzewo skorzysta !!!

  Pokaż wszystkie komentarze (10)
  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5