Przerwij milczenie, powiedz "NIE" przemocy!

2018-11-23 10:00:00 (ost. akt: 2018-11-21 15:26:11)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum

25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Tą datą rozpoczynamy akcję "Biała Wstążka", która odbywa się przy okazji corocznej kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.
"Biała Wstążka" to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Akcja rozpocznie się 25 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a zakończy się 10 grudnia – w Dniu Praw Człowieka. Kampania została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn oskarżając swoje ofiary o to, że zabrały mu miejsce na uczelni. W wyniku odniesionych ran zmarło wtedy 14 kobiet.

Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się dwa lata później – w 1991 roku. Noszenie jej, szczególnie przez mężczyzn ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet. Według danych Komendy Głównej Policji w 2015 roku pokrzywdzonych przemocą w rodzinie zostało ogółem 97 501 osób, z czego 71,15% stanowiły kobiety. Najczęściej przemocy wobec osób najbliższych dopuszczali się mężczyźni stanowiąc 92,7% ogólnej liczby sprawców. Biała wstążka jest więc nie tylko deklaracją, ale również symbolem sprzeciwu wobec przemocy. Szczególnym przejawem przemocy wobec kobiet jest sytuacja, gdy stają się one ofiarami przemocy w rodzinie.

Jedną z form pomocy jest procedura „Niebieskie Karty”, którą wszcząć może policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. W tym roku do akcji „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” ponownie włączyli się węgorzewscy policjanci.
— W okresie od 1 stycznia 2018 r. do 31 października 2018 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie wypełnili 36 formularzy „Niebieska Karta-A" — informuje mł. asp. Agnieszka Filipska, rzecznik KPP w Węgorzewie. — Osób wobec, których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie było 76, z tego aż 38 z nich stanowiły kobiety. Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie pamiętaj, że sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Nie czekaj aż będzie za późno, zgłoś się po pomoc!

Do akcji włącza się również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie. 1 grudnia w godz. 10.00-14.00 w ramach akcji „Biała Wstążka, odbędzie się kolejny ,,Dzień Otwartych Drzwi”. Dyżur pełnić będą pracownicy socjalni, prawnik, psycholog i terapeuta uzależnień. Ponadto z pomocy mogą skorzystać osoby/sprawcy przemocy, które uzyskają informację na temat możliwości udziału w Programie Korekcyjno-Edukacyjnym Partner dla sprawców przemocy w rodzinie. Jest to szansa dla wszystkich borykających się z problemem przemocy. Warto z niej skorzystać!

— Gdy jesteśmy świadkami przemocy czy też sami jesteśmy ofiarami przemocy warto w takich sytuacjach przyjść do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie — mówi Anna Juszyńska, specjalista pracy socjalnej z PCPR w Węgorzewie. — Zbadamy sprawę, wysłuchamy i doradzimy jak rozmawiać z osobą krzywdzoną, w jaki sposób jej pomóc. Nigdy nie powinniśmy zostawiać osoby doświadczającej agresji samej. W końcu sami w takiej sytuacji chcielibyśmy, żeby ktoś wyciągnął do nas pomocną dłoń — i zaznacza. — Powyższa kampania nie jest tylko jednorazową akcją kiedy można skorzystać z naszej pomocy. Zapraszamy w każdy dzień tygodnia od poniedziałku do piątku.
(mk)

PAMIĘTAJ!
• W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję (997, 112) lub prokuratora. Szybka reakcja umożliwi zapewnienie Tobie oraz Twoim bliskim ochrony, wszczęcie odpowiednich procedur, a także zabezpieczenie dowodów zdarzenia
• W razie doznania obrażeń ciała zgłoś się do lekarza w celu udzielenia Ci pomocy medycznej — możesz zażądać wystawienia zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie
• Skorzystaj z porady prawnej, wsparcia psychologicznego w związku z przemocą w Twojej rodzinie, dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 801-120-002 lub Policyjnego Telefonu Zaufania – 800-120-226.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5