Różowy październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

2018-10-04 12:00:00(ost. akt: 2018-10-04 12:08:53)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Jego symbolem jest różowa wstążeczka. W wielu miastach organizowane są spotkania osób dotkniętych chorobą nowotworową, jak również zainteresowanych tematem. W Węgorzewie również.
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem wśród kobiet na świecie. Co roku w Polsce wykrywa się blisko 18 000 przypadków zachorowań, a blisko 6 tysięcy Polek umiera z powodu tego nowotworu. Około 50% zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia, jednak w ostatnich 30 latach prawie dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność wśród kobiet w wieku 20-49 lat. Mimo iż statystyki nie napawają optymizmem należy pamiętać, że wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Niestety mimo trwającej profilaktyki wciąż niewiele pacjentek poddaje się regularnym badaniom.

Panie będące w najbardziej zagrożonej grupie wiekowej (od 50 do 69 lat) powinny co dwa lata robić mammografię. Wizyta trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju. Badanie to w ramach programu profilaktycznego finansowane jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kobiety, które ze względu na wiek nie uczestniczą w programie, mogą wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa). Warto również pamiętać, że już od dwudziestego roku życia każda kobieta powinna regularnie badać piersi, a raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa.

Mimo wielu kampanii, pogadanek, a nawet imprez dedykowanych problemowi jakim jest rak piersi, w świadomości społecznej jest on wciąż jest tematem tabu, na który nie chcemy lub nie potrafimy rozmawiać. A powinniśmy, w szczególności teraz, w październiku, który został uznany jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi. Oficjalnym symbolem walki z rakiem piersi stała się różowa wstążka rozpoznawalna na całym świecie. W wielu miastach organizowane są spotkania osób dotkniętych chorobą nowotworową, jak również zainteresowanych tym tematem.

W Węgorzewie Dzień Różowej Wstążeczki, odbędzie się w najbliższą sobotę. Spotkanie rozpocznie się w Węgorzewskim Centrum Kultury o godzinie 11.00 i będzie połączone z 20-leciem Stowarzyszenia Osób z Problemem Onkologicznym. Warto przyjść, posłuchać, porozmawiać. Warto być świadomym.
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5