Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

2018-08-31 09:00:00(ost. akt: 2018-08-30 10:31:56)

Autor zdjęcia: Grzegorz Jakubowski/KPRP (źródło: prezydent.pl)

Tegoroczną lekturą wybraną na kolejną edycję Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W Węgorzewie wspólne czytanie rozpocznie się w piątek, 7 września. Organizatorem wydarzenia jest miejska biblioteka.
W sobotę, 8 września, już po raz kolejny odbędzie się Narodowe Czytanie. W tym roku, w całej Polsce, czytane będą fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. W naszym mieście Narodowe Czytanie odbędzie się dzień wcześniej, 7 września. Na to wyjątkowe i wzniosłe wydarzenie zaprasza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie. Wspólne czytanie rozpocznie się 7 września (piątek) o godzinie 11.00 na placu Niepodległości (dawny plac Grunwaldzki).

— "Przedwiośnie" to powieść polityczna składająca się z trzech części: „Szklane domy”, „Nawłoć” oraz „Wiatr od wschodu” — mówi bibliotekarka, Magdalena Wysocka. — Opowiada o życiu Cezarego Baryki, reprezentanta młodego pokolenia, urodzonego i wychowanego w Baku, przyjeżdżającego do odrodzonej po I wojnie światowej Polski.

Jest to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się ono też dwóch ekranizacji (1929, 2001). Akcja Narodowe Czytanie objęta jest patronatem pary prezydenckiej.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, co w swoim liście podkreślał prezydent, Andrzej Duda zachęcając do wspólnej lektury.
— W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia — napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. — Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu.
(mk)



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5