Awanse, wyróżnienia i strażacki "Twardziel"

2018-06-03 15:00:00(ost. akt: 2018-06-03 13:23:32)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Codziennie czuwają nad naszym bezpieczeństwem, zawsze gotowi do akcji, wyruszają gdy zawyje syrena. W ubiegłą sobotę ponownie złożyliśmy im życzenia, a oni zaprosili nas do wspólnego świętowania Powiatowego Dnia Strażaka.
Codziennie czuwają nad naszym bezpieczeństwem, zawsze serdeczni i gotowi do akcji, wyruszają gdy zawyje syrena. 26 maja ponownie złożyliśmy im życzenia, a oni zaprosili nas do wspólnego świętowania. Mowa oczywiście o naszych lokalnych bohaterach – strażakach, którzy w ubiegłą sobotę obchodzili swoje święto. Powiatowy Dzień Strażaka rozpoczął się mszą św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie obchody przeniosły się na plac Wolności. Tam też rozpoczął się uroczysty apel, podczas którego zostały wręczone medale i awanse.

Decyzją Ministra Spraw Węwnętrznych i Administracji na stopień młodszego brygadiera awansowali starszy kapitan Krzysztof Bykowski i starsza kapitan Bożena Piaścik, kapitan Wojciech Żebrowski awansował na stopień starszego kapitana, młodsza kapitan Ewa Pietrzak otrzymała stopień kapitana, natomiast na stopień aspiranta sztabowego awansowali starsi aspiranci: Radosław Palczewski i Marcin Danowski. Decyzją Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej młodszy ogniomistrz Andrzej Kuć awansował na stopnień ogniomistrza, starszy sekcyjny Tomasz Mróz otrzymał stopień młodszego ogniomistrza, a starszy strażak Damian Wojciekian stopień sekcyjnego. Natomiast Damian Dacko oraz Paweł Skrypoczka otrzymali stopień starszego strażaka.

Po awansach posypały się również wyróżnienia. Z rąk Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkigo Państwowej Straży Pożarnej odznaki Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej otrzymali: srebrną – Krzysztof Piwowarczyk i brązowe: Bohdan Rapita i Marcin Mozyro. Złote medale "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: Maria Proniewska z OSP w Perłach, Adam Wierzbicki z OSP w Węgielsztynie oraz Eugeniusz Kopeć z OSP w Budrach. Brązowy medal wręczono Przemysławowi Kaniewskiemu z OSP w Budrach, Pawłowi Głogowskiemu, Jarosławowi Bakosiowi i Jakubowi Bartkiewiczowi z OSP w Ołowniku oraz Danielowi Lebiedzińskiemu z OSP w Radziejach.

Dodajmy również, że podczas Wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka, aspirant sztabowy Tomasz Grzędziński został wyróżniony srebrnym medalem „Za wieloletnią służbę”, natomiast komendant powiatowy młodszy brygadier Paweł Mickiewicz został odznaczony srebrną odznaką „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”.

Po uroczystej części rozpoczął się festyn strażacki, na którym nie mogło zabraknąć pokazu sprzętu, zawodów strażaków PSP i OSP w konkurencji „Strażacki Twardziel”, toru przeszkód dla dzieci „Mały Twardziel” i zwiedzania remizy strażackiej na terenie Muzeum Kultury Ludowej. Ta część zdecydowanie przypadła do gustu najmłodszym uczestnikom.
— Jestem twardzielem, bo przeszedłem cały tor przeszkód — chwalił się dumny Krzyś. — Na koniec dostałem prawdziwy medal. Jak dorosnę, to też zostanę strażakiem!

W tym samym czasie, po drugiej stronie placu o tytuł twardziela walczyło dwanaście dwuosobowych drużyn strażackich. Bieg w masce tlenowej z wężem strażackim, ścianka czy bezpieczne przetransportowanie "rannego" manekina ważącego (bagatela) 75 kg to prawdziwy wyczyn. Szczególnie, gdy z nieba leje się żar. Bardziej gorący był już tylko doping publiczności. Po ostrej rywalizacji prawdziwymi twardzielami okazali się reprezentanci Ochotniczej Straży Pożarnej w Perłach, drugie miejsce wywalczyli reprezentanci Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Węgorzewie, a trzecie przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgorzewie.

— Komenda Powiatowa PSP w Węgorzewie serdecznie dziękuje wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji tego przedsięwzięcia — podsumował st. asp. Tomasz Grunwald, oficer prasowy KP PSP w Węgorzewie.
(mk)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5