Jakie zagrożenia wskazują mieszkańcy naszego powiatu?

2018-05-29 10:00:00(ost. akt: 2018-05-29 12:03:42)

Autor zdjęcia: Archiwum KPP w Węgorzewie

Przekraczanie prędkości, spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, zła organizacja ruchu, nieprawidłowe parkowanie czy akty wandalizmu – takie problemy zgłaszali mieszkańcy naszego powiatu w Krajowej Mapie Zagrożeń.
Aplikacja Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa działa od września 2016 roku. Jak informuje węgorzewska policja, od tego czasu mieszkańcy powiatu węgorzewskiego zaznaczyli 480 zgłoszeń o zagrożeniach występujących w okolicy, z czego 255 potwierdziło się. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło przekraczania dozwolonej prędkości – było to aż 175 adnotacji. Na kolejnym miejscu jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, 78 zgłoszeń, a także niewłaściwa infrastruktura drogowa, 54 zgłoszenia. Z kolei 49 zgłoszeń dotyczyło nieprawidłowego parkowania i 19 złej organizacji ruchu drogowego. Inne kategorie wskazywane przez lokalną społeczność to np. grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją oraz wałęsające się bezpańskie psy, jak również akty wandalizmu.

— Pokazuje to, że kwestie dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców nie są im obojętne i że każdy chce mieć wpływ na bezpieczeństwo okolicy, w której mieszka, uczy się lub pracuje — mówi st. asp. Grażyna Magiera, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. — Taka aktywność i zaangażowanie społeczeństwa powodują możliwość włączenia się w ogólny system poprawy bezpieczeństwa.

Każdy obywatel ma możliwość skorzystania z aplikacji jaką jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa i poinformowania policji o zauważonym problemie mającym wpływ na poczucie jego bezpieczeństwa. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na stronę Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie i kliknąć na zakładkę z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, znajdującą się po prawej stronie. Na początku należy zapoznać się z regulaminem. W razie potrzeby można skorzystać z załączonej tam instrukcji obsługi. Później trzeba dokładnie wybrać miejsce, gdzie dochodzi do naruszenia prawa. Potem jeszcze tylko należy wybrać odpowiedniej kategorii zgłoszenia, np.: akty wandalizmu, grupowanie się młodzieży, czy wiele innych możliwości do wyboru. Na zakończenie należy zaznaczyć datę i godzinę zdarzenia i gotowe. Co dalej?

— Każde zgłoszenie naniesione na mapę zagrożeń jest weryfikowane przez węgorzewskich funkcjonariuszy — tłumaczy Magiera. — W przypadku potwierdzenia takiej informacji podjęte zostają działania mające na celu wyeliminowanie uciążliwego dla mieszkańców zjawiska. Pamiętajmy, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W przypadku konieczności natychmiastowej pomocy, należy dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.
(red)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5