Śpiew to ich pasja. Chór Ojczyzna świętuje 15-lecie działalności

2018-05-12 10:00:00(ost. akt: 2018-05-11 11:06:38)

Autor zdjęcia: Edmund Borowski

Pierwsze artystyczne kroki Chór Ojczyzna stawiał w 2003 roku. Jego szeregi zasilało wtedy 8 osób. W ciągu 15 lat działalności węgorzewski chór ponad 350 razy koncertował w kraju i za granicą i zdobył grono wiernych słuchaczy.
Chór "Ojczyzna" powstał wiosną 2003 roku przy Stowarzyszeniu Wspólnota Polska - Koło w Węgorzewie z inicjatywy Zofii Rycharskiej oraz Barbary Chludzińskiej. Pierwszy występ chóru miał miejsce 3 maja 2003 roku w Muzeum Kultury Ludowej z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. W tym roku chór świętuje 15-lecie działalności.
— Siedzibą chóru jest aula przy kościele św. ap. Piotra i Pawła w Węgorzewie w której śpiewamy podczas uroczystości kościelnych i patriotycznych oraz w każdą drugą i czwartą niedzielę miesiąca na mszy świętej o godz 10.00 — tłumaczy Ryszard Zabłotny, kierownik chóru.                        

W ciągu minionych 15 lat, poza śpiewem w niedziele, chór wystąpił ponad 350 razy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą. Węgorzewscy chórzyści zaliczyli łącznie 18 wyjazdów za granicę, podczas których wystąpili 60 razy. To m.in. udział w Festiwalach Kultury Polskiej i obchodach świąt patriotycznych na terenie Litwy, Łotwy i Obwodu Kaliningradzkiego, udział w Festiwalu Kultury Polskiej "Kwiaty Polskie" w Niemęczynie oraz w imprezie "Dni Polskie" w Czerniachowsku. Chór Ojczyzna wystąpił w takżeTV Trwam w 90-minutowym programie "Odnowić oblicze ziemi" śpiewając kolędy i pieśni patriotyczne.

— Z repertuarem pieśni kresowych cztery razy wystąpiliśmy w Mrągowie na Festiwalu Kultury Kresowej oraz na imprezach "Na Wileńską nutę", "Biesiada Wileńska" i "Kaziuki nad Węgorapą" — dodaje kierownik chóru. — Z repertuarem ludowym chór występował na wielu imprezach, takich jak dożynki diecezjalne, wojewódzkie, powiatowe, czy węgorzewski Jarmarki Folkloru. Od 2006 roku "Ojczyzna" bierze udział w Jesiennych Koncertach Muzyki Cerkiewnej. W roku 2008 braliśmy udział w uroczystości Święta Flagi Polskiej, Dniu Polonii i Polaka za granicą, koncertując w Dyneburgu i Kraslawiu na Łotwie. Nasz chór siedmiokrotnie śpiewał na Festynie Kultury Polskiej w Kiejdanach i Wilnie, w Domu Polskim, kościołach wileńskich, w Ostrej Bramie i na Rossie przy grobie "Matka i serce syna", gdzie brzmiała Rota i Pierwsza Brygada. W marcu 2010 roku chór zaśpiewał na zakończenie Światowego Zjazdu Nauczycieli Polonijnych podczas Mszy Św. i wystąpił z koncertem pieśni patriotycznych na Swoimi występami Chór Ojczyzna uświetnił także lokalne uroczystości takie jak: wojewódzka inauguracja roku szkolnego, jubileusz powiatu, uroczystości z okazji dnia Kombatanta i dnia Sybiraka.

Po sąsiedzku węgorzewscy chórzyści biorą udział w "Gali Kolęd" w Gołdapi i Giżycku oraz w okolicznych kościołach. 
— 10  grudnia  2015 roku nasz chór  został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowniczym jako Stowarzyszenie "Chór Ojczyzna" — dopowiada Ryszard Zabłotny. — Kolejnym ważnym wydarzeniem była nagroda marszałka województwa Warmińsko-Mazurskiego za działalność w dziedzinie kultury oraz odznakę ministra kultury „Zasłużony dla kultury polskiej", którą otrzymaliśmy w 2017 roku.
Aktualnie repertuar chóru składa się z około 60 różnych pieśni. Są to pieśni patriotyczne, ludowe, żołnierskie i kresowe, pieśni sakralne, wielkopostne i wielkanocne oraz kolędy. Swoim śpiewem chórzyści uświetniają wiele lokalnych wydarzeń i uroczystości. Podczas pierwszego występu w 2003 roku w chórze śpiewało 8 osób. Obecnie przed publicznością występują 32 osoby – 22 panie i 10 panów. Założycielem i dyrygentem chóru jest Ryszard Zabłotny.
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


 

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5