Nie jesteśmy tu po to by parzyć kawę!

2018-03-24 12:00:00(ost. akt: 2018-03-24 10:29:50)
Druhowie i druhny – strażacy ochotnicy w dzień i w nocy czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Są zawsze gotowi do akcji i do niesienia pomocy. To dla nich zorganizowaliśmy plebiscyt na "Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną".
W szeregach Ochotniczej Straży Pożarnej na Warmii i Mazurach służbę pełni prawie 1800 kobiet. Jest to prawie prawie 10% wszystkich strażaków ochotników naszego województwa. W ramach podziękowań za trud włożony w wykonywaną pracę Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Warmińsko-Mazurskiego zorganizował specjalną konferencję pt. "Kobieta na straży", która odbyła się 11 marca w Olsztynie. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Gustaw Marek Brzezin – Prezes Zarządu OW ZOSP RP woj. Warmińsko-Mazurskiego, Agnieszka Warakomska-Poczbutt – dyrektor biura wojewody i przede wszystkim druhny OSP z naszego regionu. W konferencji brała udział również Katarzyna Bohun, druhna z Ochotniczej Straży Pożarnej w Budrach, która podzieliła się z nami wrażeniami z wydarzenia.

— Podczas konferencji prelegentkami były głównie panie, które przedstawiły swoją drogę w OSP i PSP — relacjonuje Katarzyna Bohun. — Nie zabrakło również ciepłych słów podziękowań za służbę i życzeń z okazji Dnia Kobiet od prezesa, Gustawa Marka Brzezina. Spotkanie zostało zorganizowane głównie po to, abyśmy mogły wymienić się doświadczeniem ze służby. Była to także okazja, by porozmawiać o tym, że odgrywamy coraz ważniejszą rolę w swoich jednostkach OSP, a poprzez pełnione funkcje, odgrywamy coraz to ważniejszą rolę w życiu społecznym. Mam nadzieję, że na kolejnej konferencji, spotkam również koleżanki z naszego powiatu.

Co sprawia, że kobiety coraz częściej decydują się na wstąpienie w szeregi Ochotniczych Straży Pożarnych?
— Jestem bardzo dumna z tego że jestem strażakiem, dzięki temu poznałam wielu wspaniałych ludzi — przyznaje Emilia Chmurzyńska, druhna Ochotniczej straży Pożarnej w Perłach. — Bycie strażakiem mnie naprawdę kręci. Emocje gdy zawyje syrena są nie do opisania. "Porzucam" wtedy moja rodzinę i pędzę pomagać innym.
Kiedy zrodził się pomysł na dołączenie do strażackiej ekipy?
— Pomysł na OSP pojawił się od momentu kupna domu w Rudziszkach w 2010 roku — przyznaje Emilia. — Niestety zwlekałam z tym, sama nie wiem dla czego. Moja myśl była taka, że kobiet pewnie nie przyjmują do OSP, ale pewnego dnia napisał do mnie naczelnik OSP Perły Darek Oseredczuk z zapytaniem czy nie chciałabym wstąpić w ich szeregi. Nie zastanawiałam się ani chwil. Dokładnie od dwóch lat jestem druhną OSP Perły. Żałuję tylko, że tyle z tym zwlekałam.
— Nie jesteśmy tu tylko od parzenia kawy — podkreśla Katarzyna Bohun. — Gdy zawyje syrena ściągamy szpilki i biegniemy do strażnicy.

Plebiscyt na Najpopularniejszą OSP 2018 potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzemy trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie. Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej oraz Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.
(mk)

RANKING POWIATOWY

RANKING: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze

RANKING: Kobiece Drużyny Pożarnicze
2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5