Dofinansowania szansą na regionalny rozwój gospodarczy

2018-03-14 17:00:00(ost. akt: 2018-03-14 14:20:02)
Wraz z końcem lutego w Centrum Edukacji i Promocji Rybactwa w Wilkasach odbyło się uroczyste podpisanie umów o dofinansowanie projektów w ramach PROW 2014-2020 i PORiM 2014-2020. Z dofinansowania skorzystało łącznie 27 osób.
W wydarzeniu wziął udział Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Sylwia Jaskulska, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Jarosław Sarnowski i Wicedyrektor, Bogdan Bartnicki, a także kilkunastu pracowników biura PROW i PORiM. Podczas spotkania umowy na realizację projektów dofinansowanych, w ramach konkursów ogłaszanych przez Lokalne Grupy Działania podpisało 27 beneficjentów z obszaru województwa warmińsko-mazurskiego, w tym 14 osób z obszaru działania Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka "Wielkie Jeziora Mazurskie".

— Projekty te będą mogły być realizowane dzięki funduszom pozyskanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020 — mówi Barbara Dawcewicz, prezes stowarzyszenia LGR. — Fundusze te są dostępne dla mieszkańców obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju tj. gminy: Giżycko, Ryn, Kruklanki, Wydminy, Miłki (powiat giżycki), gminy Pozezdrze, gminy Budry, gminy Węgorzewo oraz gminy Srokowo (powiat kętrzyński). Podpisanie umów jest ważnym krokiem w odniesieniu do lokalnego, ale też regionalnego rozwoju gospodarczego, w tym sektora publicznego, społecznego i gospodarczego.
Dzięki otrzymanemu wsparciu beneficjenci z naszego obszaru będą mogli m.in. utworzyć nowe przedsiębiorstwa i rozwijać dotychczasową działalność gospodarczą (w tym tworzyć nowe miejsca pracy), rozwijać i budować nową infrastrukturę: turystyczną, kulturalną i rekreacyjną, a także promować lokalne walory (w tym produkty lub usługi lokalne).

W efekcie podpisanych umów zostaną m.in. przeprowadzone działania informacyjno-promocyjne na rzecz rozwijania oferty turystycznej obszaru LGR „Wielkie Jeziora Mazurskie” (grant realizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „Wielkie Jeziora Mazurskie”). Powstaną nowe firmy, m.in. świadczące usługi agroturystyczne we wsi Biała Giżycka (projekt Ewy Thomas), w Rydzewie powstanie farma nad rozlewiskiem, która będzie miejscem propagowania lokalnych zasobów i tradycji rybackiej (projekt Katarzyny Nowakowskiej), a w Srokowie powstanie wypożyczalnia sprzętu rekreacyjnego (projekt Marka Tokarza). Istniejące firmy rozwiną i poszerzą dotychczasową działalność: w Okrągłym powstanie Park Zabawek Zdalnie Sterowanych – trzeci w Polsce (projekt Andrzeja Świątkowskiego), w Rydzewie powstanie „Mazurski Zaścianek” (projekt Tomasza Lazurka), a w Srokowie zostaną wybudowane 3 domki letniskowe z wyposażeniem (projekt Grzegorza Radomskiego).

Nasz powiat również na tym skorzystał. W Pozezdrzu zostanie wyremontowany i zmodernizowany budynek Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury (projekt podpisany przez GOK w Pozezdrzu), a w Harszu, w wyniku zmiany sposobu użytkowania budynku po byłej zlewni mleka, powstanie świetlica wiejska (projekt Gminy Pozezdrze). Na podpisanie umów czeka jeszcze 17 kolejnych beneficjentów, którzy złożyli swoje wnioski w konkursach w 2017 roku i które zostały przez Radę LGR pozytywnie ocenione i rekomendowane do dofinansowania.
— Wszystkim Beneficjentom serdecznie gratulujemy i życzymy pomyślnej realizacji i rozliczenia projektów — dodaje prezes stowarzyszenia. — Do końca tego półrocza ogłosimy kolejne konkursy zarówno ze środków PROW jak i PORiM. Zapraszamy do śledzenia informacji zamieszczanych na stronie mazurylgr.pl (zakładka LSR 2016-2023) oraz do korzystania z bezpłatnych konsultacji w naszych biurach w Węgorzewie i w Wilkasach.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5