Nie czekaj aż będzie za późno. Zgłoś się po pomoc!

2017-11-30 10:00:00(ost. akt: 2017-12-08 14:30:21)
przemoc w rodzinie ilustracja

przemoc w rodzinie ilustracja

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

25 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Wraz z tą datą ruszyła akcja "Biała Wstążka", która odbywa się przy okazji corocznej kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.
"Biała Wstążka" to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Akcja rozpoczęła się 25 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a zakończy się 10 grudnia – w Dniu Praw Człowieka. Kampania została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn oskarżając swoje ofiary o to, że zabrały mu miejsce na uczelni. W wyniku odniesionych ran zmarło wtedy 14 kobiet. Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się dwa lata później, w 1991 roku. Noszenie jej, szczególnie przez mężczyzn ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet.

Fot. wt
— Nie chcemy, by działa nam się krzywda i wszyscy chcemy czuć się bezpieczni — mówi Anna Juszyńska, pracownik socjalny Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie. — Gdy jesteśmy świadkami kradzieży, mamy pewność, że to jest przestępstwo i jesteśmy zdolni do natychmiastowej reakcji. Gdy słyszymy powtarzające się krzyki za ścianą sąsiadów i płacz dziecka mówimy: „to nie maja sprawa”. Dopóki nie zmienimy swojego nastawienia i nie odrzucimy stereotypowego myślenia, że „porządnej rodziny przemoc nie dotyka”, nie będziemy w stanie ochronić naszej siostry, brata, córki, mamy, czy przyjaciółki.
Problem przemocy wobec kobiet w naszym kraju, jak i na całym świecie wciąż jest ogromny. Statystyki są przerażające: co 40 sekund w Polsce jakaś kobieta pada ofiarą przemocy. Mimo kampanii i nagłaśniania tematu wciąż odwracamy wzrok, milczymy.

Nie musi tak być! W takich sytuacjach należy szukać pomocy. Sami często nie jesteśmy w stanie podjąć odpowiednich kroków, by uwolnić się z koszmaru. Taką pomoc uzyskać można w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie. Już dziś (1 grudnia) w godzinach 15.00-18.00, na terenie PCPR-u (pokój nr 9), w ramach akcji „Biała Wstążka", odbędzie się kolejny ,,Dzień Otwartych Drzwi”. Dyżur pełnić będą pracownicy socjalni, prawnik i psycholog. Jest to szansa dla wszystkich borykających się z problemem przemocy. Warto z niej skorzystać!

— Nigdy nie powinniśmy zostawiać osoby doświadczającej agresji samej — dodaje Anna Juszyńska.— W końcu sami w takiej sytuacji chcielibyśmy, żeby ktoś wyciągnął do nas pomocną dłoń. Kampania "Biała Wstążka" nie jest tylko jednorazową akcją, kiedy można skorzystać z naszej pomocy. Zapraszamy w każdy pracujący dzień tygodnia – od poniedziałku do piątku. Pomożemy, doradzimy! A dziś zapraszamy szczególnie mocno, można będzie skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów: psychologa, prawnika, terapeuty.

Według danych Komendy Głównej Policji w 2015 roku pokrzywdzonych przemocą w rodzinie zostało ogółem 97 501 osób, z czego 71,15% stanowiły kobiety. Najczęściej przemocy wobec osób najbliższych dopuszczali się mężczyźni stanowiąc 92,7% ogólnej liczby sprawców. Szczególnym przejawem przemocy wobec kobiet jest sytuacja, gdy stają się one ofiarami przemocy w rodzinie. Jedną z form pomocy jest procedura „Niebieskie Karty”, którą wszcząć może policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. W tym roku do akcji „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” ponownie włączyli się węgorzewscy policjanci.

— W okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 października 2017 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie wypełnili 52 formularzy „Niebieska Karta-A" — informuje st. asp. Grażyna Magiera, rzecznik KPP w Węgorzewie. — Osób, wobec których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie było 82, z tego aż 53 z nich stanowiły kobiety. Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie pamiętaj, że sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Nie czekaj aż będzie za późno, zgłoś się po pomoc!

SKORZYSTAJ Z POMOCY!

Piątek (1 grudnia)
W godz. 15.00-18.00, na terenie PCPR-u (pokój nr 9), z okazji akcji „Biała Wstążka", odbędzie się kolejny ,,Dzień Otwartych Drzwi”. Dyżur pełnić będą pracownicy socjalni, prawnik i psycholog. Jest to szansa dla wszystkich borykających się z problemem przemocy. Warto z niej skorzystać! Ponadto w tym dniu będzie możliwość uzyskania informacji na temat realizacji w 2018 roku Programu Korekcyjno-Edukacyjnego Partner dla sprawców przemocy w rodzinie.

Sobota (2 grudnia)
W godz. 9:00 – 11:00, w „Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Węgorzewie odbędą się "Otwarte Dni". Dyżur pełnić będzie pracownik socjalny, policjant, kurator sądowy oraz przewodnicząca Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
To szansa dla osób szukających pomocy oraz chcących uzyskać informacje na temat procedury „Niebieskie Karty” jak też o prawach i uprawnieniach osób doświadczających przemocy w rodzinie.
(mk)Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Mała #2389297 | 83.6.*.* 3 gru 2017 06:46

    Mi jakoś nikt nie pomógł. Widzieli o tym wszyscy teściowie, sąsiedzi koledzy męża...Wszystko się skończyło gdy zaczął mnie bić ,dusić i wyzywać w poniedziałek wielkanocny, a ja byłam w drugim miesiącu ciąży i wyszłam tak jak stałam bez niczego. Dziś wiem ,że to była najlepsza decyzja w moim życiu . Córka jest zdrowa, pomagają mi bracia i rodzice. A mój b. mąż jest bezrobotny gdyż stracił prace i mieszka sam ze swoją mamusią i tatusiem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5