Stop przemocy wobec kobiet!

2017-11-25 12:00:00(ost. akt: 2017-11-25 12:28:22)

Autor zdjęcia: pixabay.com

25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Tą datą rozpoczynamy akcję "Biała Wstążka", która odbywa się przy okazji corocznej kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet”.
"Biała Wstążka" to największa na świecie kampania mająca na celu zatrzymanie przemocy wobec kobiet. Akcja rozpocznie się 25 listopada, czyli w Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, a zakończy się 10 grudnia – w Dniu Praw Człowieka. Kampania została zapoczątkowana przez kanadyjskich aktywistów po wydarzeniach tzw. masakry w Montrealu. 6 grudnia 1989 roku na terenie tamtejszej politechniki 25-letni mężczyzna postrzelił 24 kobiety i 4 mężczyzn oskarżając swoje ofiary o to, że zabrały mu miejsce na uczelni. W wyniku odniesionych ran zmarło wtedy 14 kobiet.

Tradycja noszenia białej wstążki narodziła się dwa lata później – w 1991 roku. Noszenie jej, szczególnie przez mężczyzn ma wyrażać ich sprzeciw wobec przemocy stosowanej wobec kobiet. Wstążka symbolizuje również osobiste zobowiązanie noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć w kwestii przemocy wobec kobiet. Biała wstążka jest więc nie tylko deklaracją, ale również symbolem sprzeciwu wobec przemocy. Szczególnym przejawem przemocy wobec kobiet jest sytuacja, gdy stają się one ofiarami przemocy w rodzinie. Jedną z form pomocy jest procedura „Niebieskie Karty”, którą wszcząć może policja, przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. W tym roku do akcji „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet” ponownie włączyli się węgorzewscy policjanci.

— W okresie od 1 stycznia 2017 r. do 31 października 2017 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie wypełnili 52 formularzy „Niebieska Karta-A" — informuje st. asp. Grażyna Magiera, rzecznik KPP w Węgorzewie. — Osób wobec, których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą w rodzinie było 82, z tego aż 53 z nich stanowiły kobiety. Jeśli jesteś ofiarą przemocy w rodzinie pamiętaj, że sprawca każdego rodzaju przemocy powinien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Nie czekaj aż będzie za późno, zgłoś się po pomoc!

SKORZYSTAJ Z POMOCY!
1 grudnia w godz. 15.00-18.00, na terenie PCPR-u (pokój nr 9), w ramach akcji „Biała Wstążka, odbędzie się kolejny ,,Dzień Otwartych Drzwi”. Dyżur pełnić będą pracownicy socjalni, prawnik i psycholog. Jest to szansa dla wszystkich borykających się z problemem przemocy. Warto z niej skorzystać! Ponadto w tym dniu będzie możliwość uzyskania informacji na temat realizacji w 2018 roku Programu Korekcyjno-Edukacyjnego Partner dla sprawców przemocy w rodzinie.


PAMIĘTAJ!
• W sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia powiadom Policję (997, 112) lub prokuratora. Szybka reakcja umożliwi zapewnienie Tobie oraz Twoim bliskim ochrony, wszczęcie odpowiednich procedur, a także zabezpieczenie dowodów zdarzenia
• W razie doznania obrażeń ciała zgłoś się do lekarza w celu udzielenia Ci pomocy medycznej — możesz zażądać wystawienia zaświadczenia lekarskiego o przyczynach i rodzaju uszkodzeń ciała związanych z użyciem przemocy w rodzinie
• Skorzystaj z porady prawnej, wsparcia psychologicznego w związku z przemocą w Twojej rodzinie, dzwoniąc pod numer Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”: 801-120-002 lub Policyjnego Telefonu Zaufania – 800-120-226.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. postronna #2394662 | 5.172.*.* 9 gru 2017 22:31

    Dzwonisz na policję a ta nie może nic zrobić bo nie ma żadnych oznak. Musi cię ofiara skatować żeby coś zrobili.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. chyba na odwrót to jest #2382624 | 89.228.*.* 25 lis 2017 12:45

    tylko faceci nie zgłaszają tego , bo te baby mordy mają potem nakłamie ,nakłamie na chłopa i.....nie do wiary co potem sie dzieje

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5