Płatne reklamówki będą jeszcze droższe

2017-09-26 18:00:00(ost. akt: 2017-09-26 11:43:13)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Od 1 stycznia 2018 r. lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie będą już darmowe w punktach sprzedaży. Nowe przepisy, które mają wejść w życie dostosowują polskie prawo do rozwiązań unijnych, których celem jest zmniejszenie zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.
Wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (opłata recyklingowa), która będzie doliczona do obowiązującej już ceny takiej torby albo będzie podstawową opłatą za torbę. Przedsiębiorca, który oferuje reklamówki z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w sklepie, będzie musiał pobrać opłatę recyklingową od nabywającego taką torbę. Kierowany przez Jana Szyszkę resort proponuje, by maksymalna stawka opłaty recyklingowej za pojedynczą torbę wyniosła 1 zł, ale ostateczna kwota zostanie określona we właściwym rozporządzeniu. Sklepy będą musiały prowadzić dokładną ewidencję wydawanych toreb, a naliczone opłaty przekazywać na rachunek marszałka województwa. Zgromadzone środki w ramach tej opłaty mają zasilać Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Czy dodatkowa opłata odbije się na klientach? Może zaczniemy pamiętać o torbach wielorazowego użytku?

— Przepisy, które mają wejść w życie to bardzo dobry pomysł — mówi Ilona Danowska, pracownica jednego z węgorzewskich sklepów. — Klienci sięgają po zbyt duże ilość reklamówek, nawet gdy mogliby się obejść bez nich — Może wyższa cena zniechęci klientów do korzystania z foliowych torebek, a środowisko jedynie na tym zyska.
Rzeczywiście projekt nowelizacji przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska ma zniechęcić klientów do używania tych opakowań, które bardzo trudno zutylizować. Sklepy mogą nawet całkowicie wycofać reklamówki dla klientów. Wyższa opłata ma zostać wprowadzona, ponieważ jesteśmy do tego zobligowani dyrektywami unijnymi.
(dp)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dlaczego mają być droższe?? #2337014 | 88.156.*.* 26 wrz 2017 18:09

    Wcale nie muszą. Powinny mieć grubość 19,999 um (mikrometra). Do 20 opłat nie będzie. Podobnie kiedyś durnie uchwalili, że nie będzie żarówek powyżej 100W. i co? nie ma? ;)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5