Jak podkręcić metabolizm?

2017-08-13 12:00:00(ost. akt: 2017-08-13 11:09:03)

Autor zdjęcia: Piotr Tymcio

U jednych zachodzi szybciej, a u drugich wolniej. Jest zależny od wielu czynników, między innymi wieku, aktywności, diety i stylu życia. Metabolizm da się przyspieszyć! Warto o tym pomyśleć, gdyż gwarantuje to utrzymanie szczupłej sylwetki.
Pilnując tych kilku prostych założeń żywieniowych, jesteśmy w stanie podkręcić przemianę materii o ładnych kilka procent! Porad udziela dietetyk, Angelika Kowalewska.

Na szybkość przemian ogromny wpływ wywiera skład diety.
• Białko zwiększa przemianę materii o 25%, węglowodany o 6%, a tłuszcze o 5-10%
• Średnio szacuje się że prawidłowo zestawiona dieta zwiększa tempo metabolizmu o 10%. Jasno więc wynika, że nie warto więc się głodzić!
• Powinno się ograniczać (ograniczać nie eliminować) tłuszcze zwierzęce, które praktycznie w 100% magazynowane w formie tkanki tłuszczowej.
• Tłuszcze zwierzęce znacznie korzystniej zastępować surowymi olejami roślinnymi i tłuszczami rybimi, które służą do budowy ważnych związków w organizmie, natomiast w mniejszym stopniu wędrują do komórek tłuszczowych. (Oleje z grupy omega-3 obniżają poziom leptyny w organizmie, dzięki czemu spala się więcej tłuszczu w organizmie).
• W diecie warto zwiększyć udział produktów białkowych (chude mięso, wędliny, twaróg, białka jajek), które silnie podnoszą przemianę materii i jednocześnie stanowią cenny budulec tkanki mięśniowej. Pamiętajmy, że im więcej posiadamy mięśni, tym wyższa jest przemiana materii.
• Mleko przyspiesza metabolizm podstawowy, dlatego warto jest pić je każdego dnia, jeśli nie cieprimy na nietolrancję.
• Nie zapominajmy także o dużej ilości surowych warzyw, będących źródłem tzw. „ujemnych kalorii”. Oznacza to, że na ich trawienie zużywane jest więcej energii niż one same posiadają.
• Ostre przyprawy (kapsaicyna zawarta w pieprzu i ostrych papryczkach poprawia metabolizm i przyspiesza pracę serca. Przyprawami przyspieszającymi przemianę materii są także: bazylia, imbir, cynamon, oregano oraz curry, które urozmaicą smak potraw.)
• Słodycze, słodkie napoje i białe pieczywo w nieznacznym stopniu podnoszą przemianę materii, ale głównie przemieniają się w tłuszcz!
• Produkty zawierające błonnik wymagają dużo energii na strawienie, przez co przyspiesza się przemiana materii. Warto wprowadzić je do naszego menu. Są to takie produkty jak: pełnoziarniste pieczywo, ryże, makarony, kasze, pestki słonecznika czy dyni.
• Usprawnić metabolizm można także pijąc wodę mineralną z dużą zawartością jodu. Organizm potrzebuje więcej energii, żeby wyrównać temperaturę w ustroju. Ponadto na dobrą przemianę materii pomocna jest kawa lub mocna herbata oczywiście w sensownych ilościach nie więcej niż 5 małych filiżanek (herbata zielona i herbaty zawierające korę kruszyny czy liście senesu).
• Tempo metabolizmu jest największe w godzinach rannych, więc róbmy tak, by pod koniec dnia licznik zawsze wskazywał 90% dopuszczalnej dziennej dawki kalorii.
• I przede wszystkim – aktywność fizyczna! Co najmniej 30 minut dziennie.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5