Toniemy po cichu

2017-06-25 12:00:00(ost. akt: 2017-06-25 12:18:27)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Czerwiec to miesiąc, na który czeka się cały rok. Zasłużone wakacje oraz długo wyczekiwane urlopy przyciągają nad piękne, mazurskie jeziora. Kiedy my oddajemy się wodnym szaleństwom, ratownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego rozpoczynają najbardziej pracowite miesiące w roku.
Chociaż prawdziwe lato dopiero się rozpoczyna, coraz więcej osób wolne chwile spędza na plaży. Wybierając się nad wodę, pamiętajmy jednak, że mamy do czynienia z potężnym żywiołem. Alkohol, brawura i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, to wciąż główne powody wypadków i utonięć.
— Większość zdarzeń spowodowana jest lekkomyślnością i brawurą — mówi Adam Soczewka, ratownik Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. — Woda to potężny żywioł, który potrafi pochłonąć znakomitych pływaków, nawet ratowników. Mimo letnich nastrojów, nie powinniśmy o tym zapominać.
Dzieci i młodzież rozpoczęły właśnie długo wyczekiwane wakacje. Miesiące spędzone nad podręcznikami czas odreagować na plaży, pamiętajmy jednak, że wczasy nad wodą to nie tylko beztroska i relaks, ale również czas wzmożonej czujności.

Jak kąpielisko, to tylko strzeżone!
Na temat tonięcia powstają wciąż nowe spoty i kampanie społeczne, niestety mimo rosnącej świadomości, duże grono osób wciąż nic sobie z ostrzeżeń nie robi. Wielu z nas wypad na jezioro w dalszym ciągu kojarzy z "piwkiem" i brawurą. Pomimo licznych apeli o rozsądek i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, co roku w całym kraju kilkaset osób ginie w wyniku utonięcia. Tylko w tym roku, od 1 kwietnia do 19 czerwca utonęły 89 osoby. A przecież to dopiero początek lata...
— W 2016 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego utonęło 46 osób — mówi rzecznik prasowy KPP w Węgorzewie asp. Grażyna Magiera. — Wśród tych osób 12 znajdowało się pod wpływem alkoholu. W powiecie węgorzewskim w 2016 roku utonęła 1 osoba.
Policja apeluje: zachowajmy ostrożność! Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu. Wybierajmy tylko kąpieliska strzeżone. Pamiętajmy, żeby nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłkach, a także o tym, żeby w upały nie wskakiwać do wody bez uprzedniego schłodzenia ciała. I niezwykle ważne: nie skaczmy do płytkiej wody oraz do zbiorników o niezbadanym dnie.

Miej oczy szeroko otwarte
Machanie rękoma, rozpryskiwanie wody i wołanie o pomoc? Owszem, ale w filmach akcji. W rzeczywistości sam proces tonięcia często bywa niezauważalny. Mnóstwo utonięć zdarza się w odległości nie dalszej niż kilka lub kilkanaście metrów od beztrosko kapiących się plażowiczów. Brzmi strasznie? I jest straszne! Osoba, która tonie, już po pierwszej próbie wołania o pomoc rezygnuje z nawoływania, żeby walczyć o każdy kolejny oddech, a tych niestety nie pozostaje zbyt wiele. Machanie rękoma? Odruchowo rozciągamy ręce by jak najdłużej utrzymać się na powierzchni. Toniemy po cichu, to dlatego ratownicy przechodzą szkolenia pozwalające odróżnić błogie dryfowanie na plecach od ostatnich sekund walki o przetrwanie.
— Miejmy oczy szeroko otwarte — apeluje ratownik. — Nawet pod nadzorem ratownika zerknijmy od czasu do czasu na otaczających nas ludzi, czasami o ich życiu decyduje kilkadziesiąt sekund! Dokładnie tak szybka musi być nasza reakcja w przypadku tonięcia.

Tonący brzytwy się chwyta
W wielu przypadkach utonięcia, świadkowie zdarzenia nie mieli pojęcia, że osoba, która przebywała zaledwie kilka metrów od nich tonęła. Wiemy już, że machanie rękoma i wołanie o pomoc to fikcja. Jak naprawdę zachowuje się tonąca osoba i jak ją rozpoznać?
— Tonący zachowuje się chaotycznie, stara się złapać powietrze, włosy nachodzą mu na oczy, zwykle nie wydaje dźwięków i stara się wydobyć na powierzchnię — tłumaczy Adam Soczewka. — Taka osoba niemal nie wyróżnia się z tłumu kąpiących się plażowiczów, to dlatego pomoc często przychodzi zbyt późno.
Wiemy już, że dzieje się coś niepokojącego i ktoś obok nas potrzebuje pomocy. Co robić żeby pomóc, a nie bardziej zaszkodzić?
— Przede wszystkim wezwać pomoc — wyjaśnia ratownik. — W walce o własne życie, tonący może zrobić nam krzywdę i co gorsza – pociągnąć za sobą pod wodę.
Jeśli mamy pod ręką materac, koło, kij czy długie spodnie, podajmy je lub rzućmy. Mimo adrenaliny prawdopodobnie nie damy rady samodzielnie utrzymać topiącej się osoby. W takim przypadku niezbędna jest pomoc ratowników czy innych osób.

W 15 minut do celu
Wielkie Jeziora Mazurskie tworzą szlak wodny, na którym również obowiązują przepisy. „Ruch” wodny, tak samo jak drogowy, jest nadzorowany i kontrolowany przez policyjne wodne patrole. Wyruszając w rejs powinniśmy zapoznać się z zasadami bezpiecznego żeglowania. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu zdarzy nam się zboczyć z trasy czy zgubić, pamiętajmy, że czas gra tu kluczowa rolę. Nie utrudniajmy dyspozytorom ich pracy i pamiętajmy o kilku ważnych zasadach:
— Trzy ważne informacje, które dają nam szansę działać szybko i skutecznie: gdzie jestem, co się stało, ile jest osób poszkodowanych — przypomina Adam Soczewka. — Kolejna ważna rzecz — nie rozłączamy się! To dyspozytor uzna, kiedy należy się rozłączyć. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ocenić gdzie się znajdujemy, pamiętajmy o kilku informacjach: kiedy wypłynąłem, czym płynę i dokąd zmierzam. To dzięki takim informacjom dyspozytor przyjmujący zgłoszenie jest w stanie pokierować ratowników na tyle skutecznie, by w ciągu zaledwie 15 minut znaleźli się w każdym miejscu na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich.Bezpieczny wypoczynek nad wodą:

• Korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych.
• Nigdy nie wchodź do wody po alkoholu.
• Jeżeli pod Twoją opieką znajdują się małe dzieci, ani na chwilę nie spuszczaj ich z oczu.
• Gdy idziesz do wody, nie proś o popilnowanie rzeczy przygodnie poznanych osób - taka sytuacja często kończy się ich utratą.
• Po długim leżeniu na słońcu nie zanurzaj się gwałtownie w wodzie - rób to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
• Nie skacz do płytkiej wody oraz do zbiorników o niezbadanym dnie - taki skok może zakończyć się urazem kręgosłupa i nieodwracalnym kalectwem.
• Wypływając łódką, kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką sprawdźmy ich stan techniczny, np.: czy w środku nie ma wody, dziur i połamanych elementów kadłuba, czy sprawne są wiosła, żagle i inny osprzęt.
• Upewnijmy się, czy na wyposażeniu jest sprawny sprzęt ratunkowy. Sprawdźmy, czy kamizelka ratunkowa zgodnie z adnotacją wagową zamieszczoną na niej, odpowiada naszej wadze, czy osoby, które zabieramy na pokład potrafią pływać. W przeciwnym razie obowiązkowo powinny one włożyć kamizelki ratunkowe.
• Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.
• Zabierzmy ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią, zabezpieczony w wodoszczelnym i pływającym futerale oraz gwizdek, za pomocą którego wezwiemy pomoc gdy będzie potrzebna; miejmy go stale przy sobie.
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5