Ogólnopolska akcja "Dzień odblasków"

2017-02-06 12:00:00(ost. akt: 2017-02-06 13:28:12)

Autor zdjęcia: mm

25 stycznia okazał się Dniem bez Żadnego Wypadku na Warmii i Mazurach. Wszystko za sprawą akcji pn. "Dzień odblasków" przeprowadzonej przez funkcjonariuszy policji. Ogólnopolskie działania miały na celu promowanie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego poprzez rozdawanie elementów odblaskowych.
Policjanci z całego kraju włączyli się do działań zainicjowanych przez Komendę Główną Policji. "Dzień odblasków" został zorganizowany w ramach projektu "Bezpieczeństwo w ruchu drogowym", który jest finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. W ramach działań pieszym oraz kierowcom rozdawano elementy odblaskowe i zawieszki do samochodu.

Węgorzewscy policjanci rozdają odblaski
Tego dnia, również funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego KPP w Węgorzewie w ramach akcji prowadzili rozmowy z pieszymi i wręczali odblaski. Policjanci sprawdzali, czy kierujący oraz niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów i przestrzegają zasad bezpieczeństwa. W trakcie działań mundurowi w szczególności zwracali uwagę na zachowanie kierowców wobec pieszych. Uczestnicy ruchu drogowego, którzy swoim zachowaniem przyczynili się do wzrostu bezpieczeństwa w ruchu drogowym otrzymywali odblaski z rysunkami znanego rysownika Henryka Sawki lub zawieszkę zapachową promującą akcję.

— Popieram tego typu akcje — mówił jeden z obdarowanych uczestników ruchu drogowego.— Sam jestem kierowcą i wiem jak ciężko dojrzeć pieszego po zmroku gdy nie ma żadnych elementów odblaskowych. Trzeba uświadamiać i uczyć, takie akcje na pewno wpłyną na poprawę bezpieczeństwa pieszych.
Okres jesienno- zimowy to czas gdy odblaski są szczególnie ważne. Częste opady deszczu i śniegu zmniejszają widoczność, a długie i ciemne popołudnia nie są sprzymierzeńcem pieszego oraz kierowców.

Bądź widoczny, noś odblaski!

O tym, że "W nocy nie wystarczy blask księżyca" mówi hasło przewodnie akcji oraz funkcjonariusze, którzy włączyli się do działań Komendy Głównej Policji.

— Zgodnie z prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku— informuje Agnieszka Filipska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie.— Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150-metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5