Niech "Czeremosz" płynie sto lat i jeszcze dłużej!

2014-09-15 20:47:57 (ost. akt: 2014-09-17 21:18:07)

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Takie życzenia usłyszeli tancerze węgorzewskiego "Czeremosza", którzy w sobotę, 13 września, świętowali 20-lecie działalności zespołu. Uroczystości odbyły się w Wgorzewskim Centrum Kultury.
Jubileuszowe koncerty poprzedziło otwarcie bogatej wystawy poświęconej 20 latom historii Zespołu Tańca Ludowego "Czeremosz" kierowanego przez Wołodymyra Denekę z Ukrainy (na jednej z tablic pokazano kilka archiwaliów dokumentujących istnienie zespołu o tej samej nazwie działającego w Węgorzewie od 1978 r. do połowy lat 80. ubiegłego wieku).

Koncerty rozpoczęły się o godz. 18.00 - jak na "urodzinową" galę przystało, życzeniami. Były kwiaty, winszowania, upominki, słowa wdzięczności za wkład pracy w trenowanie zespołu nie tylko pod adresem Wołodymyra Deneki, ale także Ihora Huły, akompaniatora, nieodzownego podczas prób (co najmniej trzygodzinnych, odbywających się trzy razy w tygodniu). Najwięcej jednak emocji tego wieczoru wzbudziły same dzieci: tańczyły z ogromną radością, z sercem, równie wzruszone, co dorośli. Miłą niespodzianką była starsza grupa "czeremoszan" wzmocniona "absolwentami", którzy specjalnie na okoliczność jubileuszu zjechali do Węgorzewa, by raz jeszcze zatańczyć przed "swoją" publicznością.

Jako gość "Czeremosza" wystąpił m.in. zespół tańca ludowego "Barwinok" z Ługańska na Ukrainie, wokalny zespół "Horłycia" z Nowojaworiwska na Ukrainie oraz "Żurawka" z Górowa Iławeckiego.
Wśród licznej publiczności nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych Węgorzewa i Powiatu Węgorzewskiego, gościliśmy też wicemarszałka Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego Jarosława Słomę, Posła na Sejm RP Mirona Sycza oraz Senatora RP Marka Konopkę. Patronatem honorowym wydarzenie objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Marian Podziewski.

- "Czeremosz" to nasz zespół "eksportowy", który nie tylko uświetnia lokalne imprezy, ale także promuje Węgorzewo w regionie, w kraju i za granicą. Dziękujemy wam za to, podziwiamy was i życzymy kolejnych sukcesów - mówił burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk. - Pamiętajmy, że Stowarzyszenie "Czeremosz" [które powołano m.in. jako organ wspierający działalność zespołu i które w głównej mierze stanowią rodzice młodych tancerzy] jest organizatorem największej po Seven Festival imprezy kulturalnej w Węgorzewie - Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych.

- Wasz wkład w podtrzymywanie i pielęgnowanie kultury ukraińskiej na Mazurach jest bezcenny. Działajcie jak najdłużej! - dziękował i życzył Jan Pik, przewodniczący Oddziału Mazurskiego Związku Ukraińców w Polsce w Giżycku. (as)Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jo #1486121 | 188.33.*.* 16 wrz 2014 17:41

  Był też jak widac Burmistrz Piwowarczyk i Fajowa Halina ale wstyd wspominać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Widz #1486060 | 31.61.*.* 16 wrz 2014 16:16

  na zdjęciach widać, że był też poseł Sycz, czemu go nie wymieniono w artykule?!?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz

 3. POLAK #1485875 | 83.9.*.* 16 wrz 2014 11:42

  Czemu nie kultywować KULTURY PRUSKIEJ przecież na Prusach mieszkamy a nie na ukrainie.Przecież na ukrainie nie znają zespołów z kultury PRUSKIEJ

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5