Pokazaliśmy rakowi piersi różową kartkę!

2014-06-08 21:14:44(ost. akt: 2014-06-08 21:21:59)

Autor zdjęcia: Vęgoria

Rzutami z punktu karnego zakończyło się spotkanie rodziców z dziećmi, rozegrane z okazji Dnia Przyjaciół Piłki Nożnej. W regulaminowym czasie gry padł remis 8:8.
W niedzielnej zabawie ochoczo udział wzięła nie tylko drużyna żaczków naszego klubu. Na Orliku licznie zgromadzili się rodzice oraz Amazonki z węgorzewskiego Stowarzyszenia Osób z Problemem Onkologicznym. Czemu nas odwiedziły? O tym za chwilę.

Wróćmy do meczu. Po jednej stronie szeroka reprezentacja jednej z naszych najmłodszych ekip. Z drugiej: ich rodzice (choć nie tylko), zarówno panie, jak i panowie. Wszyscy wyszli wspólnie na środek, by przywitać się z publicznością i.. zaśpiewać "Sto Lat” Piotrkowi Mnichowi, który akurat w niedzielę obchodził urodziny!

Po tej bardzo przyjemnej chwili wszyscy oczekiwali na pierwszy gwizdek sędziego Rafała Timoszuka, organizatora całej imprezy. Kiedy arbiter dał znak do rozpoczęcia gry, obie drużyny poszły na wymianę ciosów. Na boisku nie zabrakło prób wywierania wpływu na zawodników, zwłaszcza ze strony rodziców:

- Michał, ale w domu porozmawiamy – krzyknął żartobliwie za swoim synem Marek Urbanowicz, kiedy ten minął go po raz kolejny ładnym zwodem.

- O tym, że nie umiesz grać?” – odparował syn. I choć pan Marek radził sobie na murawie nie tak źle, widać było, kto w tej rodzinie udzielać może futbolowych korepetycji.

Do przerwy to jednak rodzice prowadzili 1:0. Po kilku minutach odpoczynku rozpoczęła się druga połowa meczu, a drużyna „starszych” dość szybko podwyższyła wynik. To rozsierdziło młodych piłkarzy Vęgori, którzy błyskawicznie odrobili straty, wychodząc nawet na prowadzenia. Do końca regulaminowego czasu gry obejrzeliśmy aż czternaście bramek – po siedem dla każdej z ekip.

Sędzia zarządził dogrywkę, ale przed wznowieniem gry wszyscy musieli nabrać nowych sił. Wykorzystując przerwę, do gry wkroczyły Amazonki. Sprawnie rozdały „różowe karty” i opowiedziały o tym, że straszna choroba – jaką jest rak – nie zawsze zwycięża, a wczesna diagnoza zwiększa szanse wyleczenia. Pogadance z zainteresowaniem przysłuchiwały się zarówno mamy, jak i tatusiowie.

Kilka chwil później uwaga wszystkich znów przeniosła się na boisko. Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne więc był rzuty karne, w których minimalnie lepsze okazały się żaki. Po meczu wszyscy razem zebrali się do pamiątkowego zdjęcia, a następnie rozeszli się w doskonałych humorach do domu.

Wróćmy jeszcze do tematu raka piersi. Przyłączamy się do apelu Amazonek o to, by korzystać z każdej możliwości i okazji, by zbadać swoje zdrowie. Poniżej prezentujemy kilka bardzo cennych uwag, zawartych w rozdawanych dziś „różowych kart”:

Razem wygrywamy z rakiem piersi!

Zmniejszając ryzyko zachorowania:

1. Bądź codziennie aktywna ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

2. Wystrzegaj się otyłości.

3. Spożywaj więcej warzyw i owoców, ogranicz tłuszcze zwierzęce.

4. Nie pal. Jeśli palisz, przestań. Nie pal przy niepalących.

5. Nie pij alkoholu. Jeśli pijesz ogranicz jego spożycie.

Wcześnie wykrywaj raka piersi:

1. Wykonuj systematyczne, comiesięczne samobadanie piersi.

2. Poproś lekarza o zbadanie piersi podczas wizyty kontrolnej

3. Do 35. roku życia korzystaj z badań USG piersi.

4. Po 35. roku życia co 2-3 lata korzystaj z mammografii.

Węgorzewskie Stowarzyszenie Osób z Problemem Onkologicznym zaprasza także na spotkania, które organizowane są zawsze w pierwszą sobotę miesiąca w Domu Nauczyciela w Węgorzewie przy ul. 3 maja, o godz. 11:00.

Więcej informacja o całej akcji znajduje się na stronach: www.dppn.pl, www.przyjacielepilki.pl, www.pilkajestpiekna.pl

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na wegorzewo.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaTen tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Vęgoria

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. /?.../ #1414267 | 81.190.*.* 10 cze 2014 06:08

  Obiecuję, że przy następnej takiej inicjatywie będę obecny. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Mario do /?.../ #1413930 | 46.170.*.* 9 cze 2014 16:25

  Zdjęcie jest z początku meczu, później doszło więcej kibiców ludzi nawet, władza podziwiała zagrywki piłkarzy młodszych i starszych. Co do organizacji, nie zawsze muszą organizować powiedzmy profesjonaliści od tego typu imprez. Właśnie taka typowo "amatorka" od serca, z zaangażowaniem, w kameralnym gronie niekiedy jest bardziej sympatyczniejsza niż wielka impreza ze sponsorami delegacjami, VIPami itp. Odbył się mecz między rodzicami a dziećmi trenującymi w Vęgorii, były zaproszone panie Amazonki, byli kibice, a najważniejsze, że było sympatycznie, wesoło i przez chwilę poważnie w momencie wypowiedzi jednej z Amazonek. Skoro dzieci cieszyły się ze zwycięstwa nad rodzicami przy aplauzie kibiców, więc można uznać, że impreza była udana. Jeżeli uważasz, że masz doświadczenie, którego zabrakło wczoraj, jak i wiesz, że Twoje zaangażowanie będzie o wiele większe, w takim razie czekamy na Ciebie, ale na boisku, a nie na komentarz. Nie zawiedź nas wszystkich, a przede wszystkim dzieci i Amazonek.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. /?.../ #1413668 | 89.229.*.* 9 cze 2014 09:50

  Inicjatywa fajna, tylko szkoda że frekwencja taka mizerna.W przyszłości należy pomyśleć o większym zaangażowaniu w organizację , i nie powierzać tego zadania ludziom, nie mającym żadnego doświadczenia, bo same chęci to dzisiaj za mało.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5