Dwuetapowe regaty

2014-05-27 11:10:11(ost. akt: 2014-05-27 11:21:28)

Autor zdjęcia: WTR

Kolejny awans do reprezentacji Polski węgorzewskiego żeglarza, Sebastiana Kalafarskiego.
Minione dwa tygodnie to trudny sprawdzian dla Sebastiana Kalafarskiego, ucznia węgorzewskiego liceum im. Gen. Mariusza Zaruskiego, który po raz kolejny udanie bronił honoru Węgorzewa na wodach zatoki Puckiej.

W tym czasie odbywały się w Pucku prestiżowe regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. Uczestniczyło w nich 620 zawodników w 19 konkurencjach. Regaty te były dla wielu konkurencji weryfikacją przynależności do kadry narodowej oraz eliminacją do mistrzostw Świata i Europy. Sebastian startował w dwóch konkurencjach: klasie laser standard w pierwszym tygodniu, a laser radial w następnym.

Na czas pierwszego startu prognozy były wietrzne, co podzieliło zawodników na dwie grupy: tych, którzy cieszyli się, że nareszcie będzie wiało i tych, którzy z lekką dozą strachu patrzyli na zapowiadane 5-6 beauforta. Można powiedzieć, że węgorzewianin nie zawiódł. Regaty w klasie laser standard zakończył na 9. miejscu w klasyfikacji ogólnej, a w klasyfikacji U-19 (do lat 19) wywalczył 2 miejsce. Po pierwszych regatach nie dane było Sebastianowi wrócić do domu, ponieważ trener kadry zarządził zgrupowanie przed następnym startem. W trakcie treningu na dzień przed startem złamała się kolumna masztu w łódce naszego reprezentanta. Brak zapasowej, i w konsekwencji wymuszony start na pożyczonym sprzęcie. Jak można się domyślić nie było zapowiedzią do uzyskania dobrego rezultatu. Większość zawodników zazwyczaj posiada w rezerwie podstawowy sprzęt zapasowy do regat, który otrzymują od sponsorów, klubu a najlepsi z Polskiego Związku Żeglarskiego. To szczęście jednak omija Sebastiana. W trakcie 4-letniego reprezentowania Polski w klasie laser na Mistrzostwach Świata lub Europy dostał on w nagrodę „nowy” żagiel lekko używany po zawodniku, który skończył karierę.

Mimo tych przeciwności losu reprezentant Węgorzewa dał z siebie wszystko. We wszystkich wyścigach meldował się na mecie w ścisłej czołówce, a jeden nawet wygrywając. Bezkonkurencyjny w tej klasie był Marcin Rudawski doświadczony senior, wielokrotny medalista mistrzostw Świata i Europy w tej klasie. Sebastian Kalafarski ostatecznie skończył te regaty na 3 miejscu na 49 startujących w klasyfikacji mężczyzn, co jednocześnie dało mu 2 miejsce wśród juniorów, a zarazem kwalifikację do reprezentacji Polski na kolejne mistrzostwa Świata i Europy.

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: wtr

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5