Kultura ukraińska z Połtawszczyzny, z Kaliningradu i z Węgorzewa

2013-11-18 13:30:40 (ost. akt: 2013-11-20 14:25:42)
Czeremosz

Czeremosz

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Ponad trzy godziny trwał koncert, podczas którego zespół Czeremosz zaprezentował się w doskonałej formie, Zorepad z Bań Mazurskich poderwał do zabawy, a grupa Pisenne Dżereło z Łochwicy na Ukrainie — oczarowała cudownym ukraińskim białym śpiewem.
Zespół Pisenne Dżereło (ukr.: Пісенне Джерело) z Łochwicy (ukr.: Лохвиця) na Ukrainie wystąpił w Węgorzewie 16 listopada w ramach koncertów z cyklu „Kultura ukraińska z daleka i z bliska”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Integracji i Rozwoju Kulturalnego Mniejszości Narodowych w Polsce „Czeremosz”. Spotkanie odbyło się w Węgorzewskim Centrum Kultury — sala widowiskowa pękała w szwach. Wśród publiczności nie zabrakło przedstawicieli lokalnych władz samorządowych oraz Związku Ukraińców w Polsce (współorganizator), duchownych Cerkwi Greckokatolickiej, a także gości: samorządowców Łochwicy i nieocenionego przyjaciela Stowarzyszenia "Czeremosz" — Senatora RP Marka Konopki.

— Dziękujemy za cudowne, serdeczne przyjęcie. Wierzę, że Łochwica i Węgorzewo mają szansę zostać miastami partnerskimi — powiedział mer Łochwicy Wiaczesław Demczuk.


W koncertach udział wzięli nie tylko artyści ukraińscy z Węgorzewa, Bań Mazurskich i z Połtawszczyzny, ale także z Kaliningradu (duet Nadija). Spotkanie zakończyło się kultową dla Ukraińców pieśnią do słów Tarasa Hryhorowycza Szewczenki "Rewe ta stohne Dnipr szyrokyj". Ten "hymn" śpiewali wszyscy, także publiczność, zgodnie z tradycją — na stojąco.

— W oczach ludzi widziałem łzy, wiele osób, zwłaszcza tych starszych, było wyraźnie poruszonych. Rośnie serce, kiedy widzi się ten patriotyzm Ukraińców rzuconych w daleki mazurski zakątek. Cieszymy się, że mogliśmy przywieźć Wam odrobinę ojczyzny — powiedział już po koncertach Anatolij Własenko, łochwicki deputowany rady rejonowej (radny).

Anna Styrańczak


a.styranczak@gazetaolsztynska.plKomentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1255076 | 27 lis 2013 13:03

  bardzo ładna tancerka czeremosz warto chodzić na ich występy!!! zastanówcie się kochani, czasami może warto popatrzeć na tancerzy i nie myśleć o narodowościowych uprzedzeniach, nie rozkminiać kto co robi w naszej lokalnej samorządowej polityce tylko ich podziwiać. gorąco polecam ja tam jestem ich fanem!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. próba mikrofonu #1254134 | 77.254.*.* 26 lis 2013 15:10

  Widać, że co niektórzy nawet tutaj boją się tego że młodzież może pójść razem do wyborów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 3. już czas #1253857 | 94.254.*.* 26 lis 2013 10:05

  żeby nowe pokolenie wzięło na siebie odpowiedzialność w samorządzie miejskim, gminnym i powistowym.Nasze pokolenie juz wypalilo się. Trzeba innego podejscia do zarządzania, rowniez polityki jak i gruntownej zmiany myślenia o naszym "małym podwórku".Myślę, ze Pani Agnieszka, Pan Maciek i Pan Robert są dobrym zaczynkiem do tego.Nie ma co uzyskiwać na nich tylko dać im szansę. To są mądrzy ludzie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. as #1253498 | 83.16.*.* 25 lis 2013 18:43

  Pan Zmitrowicz to człowiek z innej bajki niż Pani Agnieszka i Pan Robert. Już są przymiarki do przyszłorocznych wyborów i szumnego powrotu na stołek Pana Litwinienki. Jednym z aktywnych członków komitetu wyborczego Pana Litwinienki będzie !!! Pan Zmitrowicz . Taki będzie jego jego wkład we współdziałanie z tak chwaloną młodzieżą.ZAPAMIĘTAJCIE

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Nie rozumiem #1250209 | 94.254.*.* 21 lis 2013 16:38

   Dlaczego miałby być niezadowolony? Bylam na kilku sesjach dotyczących szpitala i cieszę się, że mamy w nim, Pani Agnieszce i innych radnych wsparcie jako pracownicy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (25)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5