Pokaż Węgorzewo cioci z Kanady

2013-08-23 13:06:05(ost. akt: 2013-08-23 19:51:59)
Urząd Miejski w Węgorzewie - vis a vis Parku Helwinga

Urząd Miejski w Węgorzewie - vis a vis Parku Helwinga

Autor zdjęcia: Anna Styrańczak

Puk, puk!!! Niespodzianka: ciocia z Kanady! Ciociu, nie widziałaś jeszcze Węgorzewa. Chodź, pokażę Ci… No właśnie — co? Co warto pokazać w naszym mieście cioci i każdemu turyście? To, co widzisz na co dzień, jest naprawdę ciekawe!
Cioci nie wypada odmówić.

— Pójdźmy na spacer. Pokaż mi to wasze Węgorzewo! — prosi, a Ty zachodzisz w głowę, co właściwie można pokazać komuś, kto zwiedził już taki kawał świata…

Bez kompleksów! To i owo może się cioci spodobać — pod warunkiem, że przynajmniej w kilku zdaniach ciekawie o tym opowiesz. Nie znasz się? Oto mała ściąga:


• Dworzec kolejowy z XIX wieku


Otwarcie pierwszej linii kolejowej nastąpiło 1 września 1898 roku, a już w sierpniu 1899 r. ruszyło przedłużenie linii do Gołdapi (stamtąd można było pojechać do Ozierska, czyli dawnych Darkiejm) i Kaliningradu (czyli Królewca), rok później kolej z Węgorzewa dojeżdżała już do Ełku przez Olecko. 21 grudnia 1905 roku po otwarciu linii z Giżycka przez Kruklanki Węgorzewo stało się ważnym węzłem kolejowym. Od 1907 r. podróżni wybierali się stąd do Kętrzyna (dawnego Rastenburga). Kolej w Węgorzewie działała do 1992 roku, ale dziś można odbyć przejażdżkę turystyczną — może ciocia się skusi? Przy okazji na dworcu z chęcią zwiedzi Muzeum Tradycji Kolejowej.


• Zabytkowe budowle, dąb pomnik przyrody


Wracając z dworca pokaż cioci Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który mieści się w pięknym XIX-wiecznym zabytkowym budynku, a dochodząc do skrzyżowania z ulicą Pionierów zwróć uwagę cioci na zabytkowy "stary sąd" i wejdź z nią w podwórze. Znajdziecie tam dąb pomnik szypułkowy (który ma 577 cm w obwodzie i 25 m wysokości!).
Od dębu na ulicę Pionierów wyjdziecie tuż obok zabytkowego budynku z początków XX w., w którym mieści się cerkiew prawosławna i obok dawnego młyna (tu, gdzie dziś mieści się sklep EmiBar).


• Kościół pw. Dobrego Pasterza


Na ulicy Pionierów nie możecie ominąć "małego kościółka" (kościół pw. Dobrego Pasterza), który w tym roku obchodził stulecie. Niedawno wyremontowana świątynia ta należy do najpiękniejszych budowli w mieście.


• Muzeum Kultury Ludowej


Wyszliście z kościółka? To czas na zwiedzanie Muzeum Kultury Ludowej. Już sama siedziba MKL jest ciekawa — to zabytkowy dawny dworek z pierwszej połowy XVIII w. Z muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad Węgorapą. Znajdziecie tu drewnianą chatę z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewnianą remizę z Ołownika i szachulcową kuźnię z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa. W skansenowskich pomieszczeniach (i nie tylko w nich) działają pracownie rękodzielnicze. Może ciocia zechce zasiąść do krosien albo koła garncarskiego? Jeśli nie, to na pewno wyjdzie przynajmniej z zakupioną na miejscu ceramiczną pamiątką. O na pewno traficie na jakąś ciekawą wystawę.
Wyciągnij ciocię z MKL (to nie będzie łatwe), bo przed Wami jeszcze kilka ciekawych obiektów!


• Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Krzyża


Jeśli ciocia jest wyznania greckokatolickiego, na pewno zechce wejść do cerkwi przy ulicy 11 Listopada. Nie jest? To wyjaśnij jej, że 40% węgorzewian to Ukraińcy — przesiedleni tu w 1947 r. w ramach akcji "Wisła" lub potomkowie przesiedleńców. Wiedząc to ciocia nie zdziwi się, że dawny ewangelicki kościół (stanowiący część zabudowań byłego zakładu opiekuńczego "Bethesda", zabytek wybudowany w latach 30. XX w.) w 1983 r. został wydzierżawiony grekokatlikom, a w 1998 przez nich odkupiony. Gospodarze szanują fundatora świątyni — w przedsionku jest tablica pamiątkowa poświęcona pastorowi Hermannowi Braunowi.
Cerkiew obejrzeliście, czas do kościoła.


• Kościół pw. św. ap. Piotra i Pawła


Kościół parafialny, dawniej ewangelicki pochodzi z XVII w. i jest jednym ze sztandarowych węgorzewskich zabytków (powstał w latach 1605-1611, przebudowano go w latach 1741-1743). We wnętrzu świątyni znajduje się bogato zdobiony ołtarz z 1652 r., XVII-wieczna ambona, dwa konfesionały z 1696 i 1715 roku oraz najstarsze organy na Mazurach (1647 rok). Do 1945 r. kościół był ewangelicki, obecnie jest rzymskokatolicki.


• Zamek krzyżacki


Ciocia będzie zadziwiona i na pewno złapie się za głowę: zamek otoczony jest niebieskim parkanem i gigantycznym bilboardem. Niestety, swego czasu został sprzedany za… Nie, nie psujcie sobie spaceru. Jako szanujący się przewodnik nie zapomnij wspomnieć o tym, że zamek pochodzi z XIV w., przebudowany został na przełomie XVIII i XIX w., odbudowany po wojnie. Kiedy będzie można wejść do środka, nie wiadomo.
Macie dość chodzenia? Pora odsapnąć w parku.


• Park im. J. A. Helwinga


A któż to był, ten Helwing? — zapyta pewnie ciocia czytając napis na głazie pomniku. Masz okazję zabłysnąć wiedzą. Wykuj to "na blachę": Jerzy Andrzej Helwing urodził się w 1666 r., zmarł w 1748 w Węgorzewie. Był pastorem luterańskim, lekarzem i wielkim przyrodnikiem. Interesował się filozofią, historią, botaniką. W spuściźnie po nim obok opracowań wydanych drukiem, pozostały: rękopisy, kolekcje przyrodnicze, zielniki oraz muzeum przyrodnicze. Helwing wiele czasu i wysiłku przeznaczył na gromadzenie zbiorów przyrodniczych, uważanych za największe w Prusach. Należały do nich rzadkie okazy flory i fauny, bogate kolekcje skamielin – ryb, owadów, ślimaków oraz minerałów, bursztynów, itp. Jako jeden z pierwszych w Europie zgromadził pokaźne ilości najrozmaitszych jaj ptasich!

I jak podobało się cioci z Kanady w Węgorzewie?(opr. as)

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ktoś #1189036 | 196.195.*.* 3 wrz 2013 17:55

  Pójdźmy na spacer. Pokaż mi to wasze Węgorzewo! — prosi, a ja zachodząc w głowę, co właściwie można pokazać komuś, kto zwiedził już taki kawał świata… odpowiadam: "...Ciociu to może się napijmy, a potem zabierz mnie stąd. Acha to już jak tak bardzo chcesz to przed wyjazdem pokażę Ci najpiękniejszy w okolicy dworzec autobusowy..."

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. Spokojny #1181920 | 83.9.*.* 26 sie 2013 23:10

  Taki artykuł to kpina. Tylko kościoły i kilka miejsc mało interesujących. Brak bazy noclegowej to podstawowa bolączka naszego miasta, jeżeli mam m2. Dobry posiłek z potrawami regionalnymi i przygotowywany ze świeżych produktów jest nieosiągalny. Z gośćmi uciekam w teren, aby nie wstydzić się za naszą infrastrukturę.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Węgorzaczek #1181479 | 46.170.*.* 26 sie 2013 16:21

  Prawdziwa plaża miejska, to była nad Święcajtami przy Rusałce. Tam było piękne miejsce w zatoczce przy lesie, obiekty, które mogły być w dzisiejszych czasach zrewitalizowane, czyli miejska i WDW w jedną całość. Dzisiejsza plaża na wylocie, to prawie jak basen, gdzie wymiana wody utrudniona jest przez falochron. Po drugie co byś odpowiedział/a cioci na jej pytanie dlaczego nikt nie remontuje zapadniętego mola i pozostałej powierzchni plaży?

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz

 4. xxx #1181145 | 91.229.*.* 26 sie 2013 12:37

  a Plaża Miejska???

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Matka #1180452 | 83.9.*.* 25 sie 2013 14:58

   ja powiedziałabym cioci z Kanady że do zamku nie wolno wejsc poniewaz został sprzedany i że nie mozna przekroczyć niebieskiego płotu gdyż jest to teren prywatny. a jezeli ciocia chce wiedziec wiecej to wysłałabym ją do Pani Redaktorki AS.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)
  2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5