Gołdap: cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej

W czasie I wojny światowej w okolicach Gołdapi toczyły się cieżkie boje pomiędzy armiami Rosji I Niemiec. Pozostały po nich stawiane przez Niemców wojenne cmentarze, gdzie z reguły chowano wspólnie i Niemców i Rosjan. Takie wtedy były czasy.

Gołdap: cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej

Autor zdjęcia: Anna Dzienisiewicz

Mało kto już pamięta, że we wschodnich Prusach w 1914 roku toczyły się ciężkie walki rosyjsko - niemieckie. Rosjanie na początku sierpnia 1914 roku rozbili Niemców pod Gołdapią i Gąbinem. Sytuacja wojsk niemieckich była dramatyczna. Wyglądało na to, że Rosjanie zajmą całe wschodnie Prusy.

Pod Tannenbergiem (Stębarkiem) koło Olsztynka doznali jednak druzgocącej klęski. Na początku września 1914 roku Niemcy wygrali kolejną bitwę nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi.

W czasie walk zginęło po obu stronach kilkaset tysięcy żołnierzy. Jeden z cmentarzy wojennych z tamtych czasów znajduje się w Gołdapi przy ulicy Suwalskiej. Leżą na nim zarówno żołnierze rosyjscy jak i niemieccy polegli w latach 1914 - 1918.

Jeżeli będziecie państwo w okolicach Ełku, to warto zajechać do Bartosz, aby zobaczyć największy na Mazurach niemiecki cmentarz wojenny, na którym spoczywają polegli żołnierze niemieccy z I i II wojny światowej. Znaczna część grobów została ekshumowana i przeniesiona do Bartosz z innych cmentarzy.
Igor Hrywna


Komentarze (2)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wieś #638279 | 83.9.*.* 15 kwi 2012 06:57

    Nie długo zostaną wyniesieni na ołtarze , tak twierdzą księża katoliccy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Goł #213663 | 83.9.*.* 27 lut 2011 08:48

    Cmentarz, zbrodniarzy i morderców !

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz