I Wojna Światowa na terenie naszego powiatu

2014-10-03 09:54:23 (ost. akt: 2014-10-03 07:57:14)

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, objętych patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego 30 września w Kętrzynie otwarto wystawę i przeprowadzono sympozjum pt. „I wojna światowa na terenie powiatu kętrzyńskiego”.

Sympozjum cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu.

Sympozjum cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu.

Autor zdjęcia: Organizatorzy

Organizatorami projektu byli Młodzieżowy Dom Kultury w Kętrzynie, Starostwo Powiatowe w Kętrzynie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwszą przygotował Andrzej Masłoń. Ukazuje ona m.in.: przyczyny wybuchu wielkiej wojny, przedstawia postaci monarchów odpowiedzialnych za jej wybuch, generałów armii walczących na terenie Prus Wschodnich w latach 1914-1915, a także możemy zapoznać się z sytuacją operacyjną na froncie wschodniopruskim, czy poznać życie mieszkańców Rastenburga w czasie działań wojennych.

Dużą pomoc przy gromadzeniu i tłumaczeniu materiałów do tej części wystawy okazał Krzysztof Wołoszczak, Tadeusz Korowaj oraz Grażyna Grossberg za co dziękujemy. Drugą część wystawy przygotowała młodzież z Zespołu Szkół w Mołtajnach i poświęcona jest cmentarzom pierwszowojennym z terenu ziemi kętrzyńskiej i węgorzewskiej. Warto wspomnieć, że młodzież z Mołtajn na co dzień opiekuje się cmentarzem śródpolnym w Górkach k/ Mołtajn na którym spoczywają żołnierze armii pruskiej.

W trzeciej części znajdują się eksponaty z I wojny światowej wypożyczone przez kolekcjonerów : Grzegorza Zygnera, Sławomira Adamkowicza, Doriana Burdyło, a także będące w posiadaniu Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej. Niewątpliwie ciekawym elementem są artykuły z lokalnej prasy rosyjskiej autorstwa Władimira Gusiewa regionalisty, który współpracuje z Towarzystwem, dotyczące działań wojennych na terenie obecnego Obwodu Kaliningradzkiego. Wystawę możemy oglądać do Dnia Niepodległości w budynku starostwa przy ul Pocztowej 13 (Powiatowa Poradnia Psychologiczna – Pedagogiczna).

Na sympozjum, którego głównymi odbiorcami była młodzież ze szkół średnich i gimnazjalnych wysłuchaliśmy bardzo interesujących wykładów. Jan Ostrowski przybliżył genezę wybuchu wielkiej wojny, przygotowań do działań militarnych, jak również ich przebieg w Prusach Wschodnich, w tym na ziemi kętrzyńskiej. Udział Polaków w wojnie omówił Andrzej Bobrowicz, ukazując złożoność problematyki, również przy jej odkrywaniu.

Obozy jenieckie znajdujące się w Prusach Wschodnich i codzienne życie jeńców wojennych były tematem zaprezentowanym przez Krzysztofę Jasowicz. Andrzej Masłoń odsłonił nam tematykę pochówków żołnierskich na terenie Prus Wschodnich, poszanowania żołnierza jako bohatera składającego na ołtarzu ojczyzny najwyższą ofiarę. Natomiast Jarosław Gresik swoim wykładem wprowadził nas do tematyki uzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów. Podsumowaniem całego sympozjum ma być wydanie wszystkich wykładów w formie książkowej, na co liczymy.

Ostatnim etapem wtorkowego spotkania z historią był występ aktorów z Grupy Rekonstrukcji Historycznej LEGION 1920 z Mrągowa, Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji PEGAZ z Piecek i Grupy Teatralnej INSANIA z Piecek w spektaklu pt. „ Droga do niepodległości”. Widowisko mogliśmy oglądać dzięki życzliwości aktorów, a w szczególności Agnieszki i Tomasza Wasilewskich.

Podsumowując całe przedsięwzięcie bardzo nas cieszy fakt, że całodniowy projekt obejrzało blisko 300 osób. Mamy nadzieję, że to ziarnko patriotyzmu przyniesie bogate plony.

Dorian Burdyło – Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej im. Zofii Licharewej

Komentarze (1)

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a było takie coś ? #1499614 | 89.229.*.* 4 paź 2014 13:27

    chyba nic i żadnej wojny tu nie było

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz