Walentynkowy Piknik Morsów z akcją pomocową dla Kasi

2023-02-16 09:13:08(ost. akt: 2023-02-16 09:32:16)

Autor zdjęcia: Jacek Konieczny

Już w sobotę 18 lutego na Plaży Miejskiej w Szczytnie odbędzie się VII Walentynkowy Piknik Morsów, który tym razem połączony będzie z akcją charytatywną dla Kasi. Bieg oraz spacer z kijkami zakończy się wspólną kąpielą w Jeziorze Dużym Domowym.
Szczycieńska impreza zainicjowana siedem lat temu przez klub morsów #Reset powoli staje się jednym ze sportowych hitów powiatu. Sukces pierwszych edycji sprawił, że organizatorzy postanowili dalej kroczyć w tym kierunku. Teraz jest to impreza, o której głośno w całej Polsce i nie tylko w kręgu miłośników lodowatych kąpieli. Na pikniku odbędzie się bieg i nordic walking na dystansie 5 km., wokół jeziora Domowego Dużego oraz wspólne morsowanie w lodowatej wodzie.
Dla najlepszych biegaczy, chodziarzy oraz najlepiej przebranych osób przewidziano nagrody. Wydarzenie swoim Honorowym Patronatem objął Burmistrz Miasta Szczytno Krzysztof Mańkowski.

Podczas imprezy planowane są również licytacje na rzecz Kasi, która zachorowała na nowotwór piersi. Odbędzie się też kiermasz ciast oraz różnych ciepłych i zimnych posiłków. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych, na których czeka malowanie twarzy oraz wiele innych atrakcji.
— Zebrane środki zostaną przekazane na leczenie i rehabilitację naszej Kasi — mówi Justyna Kowalczyk koordynatorka akcji charytatywnej, członek szczycieńskich morsów. — Zapraszamy do udziału w licytacjach i kiermaszu. Uważamy, że trzeba pomagać i chętnie włączamy się w akcje pomocowe. Tym razem chcemy pomóc naszej koleżance, która zmaga się z chorobą nowotworową. Zależy nam też na mówieniu głośno o tej chorobie, o profilaktyce. Naszą akcję wspiera lek. Joanna Pawłowicz - Radosz, pierwsze 15 kobiet, które pojawią się w namiocie organizatora i zapiszą się otrzyma bezpłatne badanie USG piersi.

Badajmy się regularnie!
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet w Polsce. Polska należy do krajów o średniej zachorowalności na raka piersi. Rak piersi stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe, a w ciągu ostatnich kilku lat zachorowalność wzrosła o 4 - 5%. Każda kobieta ma 12 proc. ryzyka, że zachoruje na raka piersi. Oznacza to, że jedna na osiem kobiet w którymś momencie życia zachoruje na ten nowotwór... Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i regularne badania.
Pamiętajmy o tym, bo szybka reakcja może uratować nam życie. Mammografia nie boli, może nie jest bardzo przyjemna, ale bez przesady, nie boli; USG piersi nie powoduje raka, raczej go wykrywa i ratuje życie; biopsja cienkoigłowa, a nawet gruboigłowa też niespecjalnie bolą! Więc kto się jeszcze w tym roku nie zbadał, to zachęcamy! Badajcie się regularnie, róbcie mammografię! Życie to cenny dar, o który trzeba dbać!
Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5