Rwali drewno w Spychowie

2021-09-23 19:42:55(ost. akt: 2021-09-23 19:48:12)

Autor zdjęcia: Adam Gełdon

W Nadleśnictwie Spychowo po raz drugi odbyły się Warsztaty Rwanego Drewna. Uczestnicy tego wydarzenia wykonywali deski bez użycia współczesnych narzędzi.
Podczas tego dwudniowego wydarzenia (18-19 września) uczestnicy wykonywali deski bez użycia współczesnych narzędzi. Metodą darcia wzdłuż słojów próbowano uzyskać deski o równomiernej grubości, które później były obrabiane siekierami i ciosłami. Nie jest to proste zadanie, gdyż trzeba stale kontrolować proces stopniowego rozłupywania pnia i nie wolno się spieszyć pobijając drewniane kliny. Dodatkowo deszczowa pogoda nie ułatwiała pracy uczestnikom.
Obrazek w tresci

Metodą darcia powszechnie pozyskiwano deski setki lat temu, kiedy nie były jeszcze stosowane piły i mechanizacja prac. Wszystko wykonywano ręcznie, od procesu ścięcia drzewa siekierami, po uzyskanie desek i dokładną obróbkę materiału pod konkretne zastosowanie drewna (przedmioty codziennego użytku, meble, łodzie czy broń). Rwana deska, w porównaniu z wytworzoną w tartaku, jest bardziej elastyczna, trwalsza i odporniejsza na warunki atmosferyczne. Obecnie ta wiedza jest już niemal zapomniana i jedynie w niewielu miejscach w Europie (głównie Skandynawia) kultywuje się pozyskiwanie desek metodą rwania. Dlatego mamy nadzieję, że Nadleśnictwo Spychowo będzie miejscem, w którym pamięć o tym fascynującym rzemiośle nie zginie.
Obrazek w tresci

Organizatorami wydarzenia było Nadleśnictwo Spychowo oraz grupa rekonstrukcji historycznej Pancerna X- drużyna konna.
Adam Gełdon

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5