Nowa karetka trafiła do Świętajna

2021-07-22 15:47:13 (ost. akt: 2021-07-22 15:50:00)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Szczytnie

Oficjalnie przekazana została gminie Świętajno nowa karetka. Jest to drugi tak nowoczesny pojazd w naszym województwie. Nowa karetka wyposażona jest między innymi w nowy defibrylator, respirator i nosze elektryczne.
Pojazd zastąpił będącą do tej pory na wyposażeniu pogotowia w Świętajnie karetkę. Nowoczesny jest zarówno sam pojazd, jak i wyposażenie, które znalazło się na jego pokładzie.

- Cieszymy się bardzo, bo karetka w tym rejonie naszego powiatu była bardzo potrzebna. Dzięki jej nowoczesnemu wyposażeniu praca ratowników stanie się łatwiejsza i bardziej efektywna - mówiła Beata Kostrzewa dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie. - Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że udało nam się odświeżyć nasz tabor i nie ustajemy w staraniach żeby nie była to ostatnia nowoczesna karetka, która do nas trafi.

Niezawodne i sprawne ambulanse to niezbędne narzędzie do pracy zespołów ratownictwa medycznego, których zadaniem jest zabezpieczenie pacjenta i przewiezienie go do właściwego ośrodka medycznego. Doposażenie zespołów ratowniczych w nowoczesne auto i profesjonalny sprzęt służący do ratowania życia i zdrowia pozwoli na skuteczniejszą pomoc.

W ciągu ostatnich trzech lat udało się wymienić na nowe trzy tego typu pojazdy.
- Gratuluję Pani Dyrektor i Panu Koordynatorowi umiejętności i determinacji w poszukiwaniu środków, które pomagają rozwijać służbę zdrowia w powiecie - mówił wicestarosta szczycieński Jerzy Krzysztof Szczepanek. - Nie wolno tylko zapominać, że nawet najnowocześniejsza karetka bez fachowców to tylko samochód.

Zespół pogotowia ratunkowego stacjonuje w Świętajnie od 2019 roku, teraz zyskał on najnowocześniejszy sprzęt.
- Jesteśmy gminą turystyczną i dzięki temu, że jako pogotowie u nas stacjonujecie wszyscy w gminie Świętajno czują się bezpieczniej - podkreślała wójt gminy Świętajno Alicja Kołakowska. - Dziękuję Panu Staroście, Pani Dyrektor i Panu Koordynatorowi pogotowia, że napisaliście tak dobry wniosek, który pozwolił pozyskać karetkę i następnie przekazać ją do naszej gminy.

Zakup karetki to efekt realizacji projektu pn."Zakup ambulansu medycznego wraz z wyposażeniem, środkami ochrony indywidualnej i środkami do dezynfekcji dla Zespołu Opieki Zdrowotnej w Szczytnie". W ramach projektu zakupiono karetkę, nosze elektryczne i środki ochrony indywidualnej.
Koszt realizacji Projektu wynosi 521 145,60 zł, otrzymane dofinansowanie Projektu z Unii Europejskiej w kwocie 442 000 zł, natomiast dofinansowanie Budżetu Państwa w kwocie 78 000 złotych.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5