Świadomy senior to bezpieczny senior

2020-12-21 13:45:49(ost. akt: 2020-12-21 14:55:07)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Policjantki ds. profilaktyki społecznej z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie odpowiedziały na zaproszenie stowarzyszenia Nasza Szczycieńska Ziemia, która wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej zrealizowała cykl wirtualnych spotkań o bezpieczeństwie z seniorami powiatu szczycieńskiego pn. „Świadomy senior to bezpieczny senior – nowe technologie w bezpiecznej służbie jesieni życia”.
Stowarzyszenie Nasza Szczycieńska Ziemie wspólnie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej w dniach 16 i 18 grudnia br. zorganizowała cykl internetowych spotkań z seniorami powiatu szczycieńskiego. Celem realizowanego projektu było podniesienie świadomości osób starszych na aktualne zagrożenia, z którymi mogą się spotkać w życiu codziennym. Okres przedświąteczny to czas, kiedy seniorzy w sposób szczególny narażeni są na potencjalne próby oszustw ze strony nieuczciwych rzekomych sprzedawców, urzędników, kurierów, a nawet osób bliskich. Z uwagi na panującą pandemie COVID-19 przedstawiciele poszczególnych urzędów tj. Urzędu Komunikacji, Regionalnej SKOK im. św. Brata Alberta, Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta oraz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, nie mogli spotkać się z seniorami osobiście, tak jak to ówcześnie planowano. Dlatego też wykorzystano sieć internetową, aby dotrzeć do jak największej liczy odbiorców i zminimalizować ryzyko wystąpienia wśród tej grupy społecznej jakiegokolwiek przestępstwa.

St. sierż. Izabela Cyganiuk oraz sierż. Joanna Manelska, policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie w trakcie prowadzonej na żywo, za pośrednictwem Internetu, prelekcji przybliżyły seniorom treści z zakresu aktualnych metod i sposobów działania oszustów. Omówiły szczegółowo poszczególne przykłady i wyjaśniły, jak należy reagować w przypadku zagrożenia. Sierż. Joanna Manelska wyjaśniła słuchaczom, że sprawcy przestępstw działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i ich "dobre serce". Policjantka podkreślała, że bardzo często oszuści pukają do drzwi domów pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego, a nawet policjanta. Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba. Oszuści każą też swoim ofiarom przelewać pieniądze za granicę.

W trakcie wirtualnego spotkania st. sierż. Izabela Cyganiuk wyjaśniła również, co zrobić, aby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa. Podkreślała, że należy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwonią podszywają się pod naszych bliskich. Policjantka apelowała również: Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

Spotkanie to było również doskonałą okazją, aby w tym przedświątecznym czasie przypomnieć seniorom, że we wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub 47 73 312 00 (telefon do oficera dyżurnego szczycieńskiej komendy), przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała,
a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.
Policjantki przypomniały również seniorom o możliwości skorzystania z dostępnego narzędzia, jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w przypadku pojawiających notorycznie zagrożeń, które obniżają ich poczucie bezpieczeństwa w ich „ małej ojczyźnie”, czyli, miejscu zamieszkania.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5