Wesołe jest życie staruszka

2018-12-10 10:27:56(ost. akt: 2018-12-10 10:29:23)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Jedwabnie występami podczas koncertów chcieli odczarować starość – pokazać, że podobnie jak jesień, może mieć piękne, radosne barwy. Udowodnili, że życie w każdym wieku jest piękne!
Seniorzy z Jedwabna uczestniczący w zajęciach w ŚDS czują się młodo i wierzą, iż czeka ich jeszcze wiele wspaniałych chwil. Choć w emitowanych w telewizji reklamach ci ludzie to uwięzieni w domach staruszkowie, których życiowym celem jest dbanie o rodzinę i walka z bólem. A jeśli czasem robią coś nietypowego, to wiele osób patrzy na to ze zdziwieniem. A jak mówią seniorzy teraz właśnie mają czas aby spełniać swoje marzenia!

Po raz pierwszy w Gminnym Ośrodku Kultury w Jedwabnie miało miejsce niecodzienne wydarzenie – społeczność miejscowego Środowiskowego Domu Samopomocy zaprezentowała swoje zdolności muzyczne i teatralne przed szerszą publicznością, organizując Jesienny Koncert dla mieszkańców Gminy Jedwabno, pt. „Wesołe jest życie staruszka”. Dwa tygodnie później koncert został ponownie odtworzony w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie.

Motywem przewodnim koncertów była starość. Starość, przed którą tak często uciekamy, której się obawiamy, którą ignorujemy, czasem wyśmiewamy. Uczestnicy ŚDS swoimi występami chcieli odczarować starość – pokazać, że podobnie jak jesień, może mieć piękne, radosne barwy.
Na scenie królowała muzyka – publiczność miała okazję wysłuchać starych, często już zapomnianych piosenek, takich jak Wróżka, Matko moja ja Wiem, Staruszek Świat, Złota Kareta, Kawalerowie i in. Szczególny aplauz wzbudziło wykonanie ludowej pieśni Rjabina Kudrawaja w języku rosyjskim. Podczas koncertu pojawiły się również lekkie, żartobliwe wiersze, które niosły ze sobą ważne przesłanie, na temat tego, jak warto podchodzić do upływającego nieubłaganie czasu. Niespodzianką wieczoru był skecz o starości, który rozbawił publiczność do łez. Koncert został przygotowany pod kierunkiem Ewy Szemplińskiej (instruktor terapii zajęciowej), Bartosza Abramskiego (muzykoterapeuty) oraz kierownik ŚDS w Jedwabnie Wiolety Wojciechowskiej.

Podczas imprez można było obejrzeć spot filmowy wyróżnionego w konkursie MSWiA „Aktywny senior to bezpieczny senior”. Spot edukacyjny pt. „Włącz aktywność – bezpieczeństwo zaczyna się w głowie” przygotowany został przez Uczestników ŚDS pod kierunkiem Wiolety Wojciechowskiej, Ewy Szemplińskiej, Bartosza Abramskiego i Katarzyny Szydlik, ze specjalnym udziałem Dzielnicowego Gminy Jedwabno asp. Krzysztofa Kowalskiego.

- To był niezwykły koncert - mówi pani Danuta ze Szczytna. - Życie osób starszych często nie jest usłane różami. Zdrowie nie takie jak kiedyś, a i w portfelu jakby trochę mniej. Jednak obecni emeryci i renciści nie chcą spędzić jesieni życia w kapciach przed telewizorem. Jesteśmy pokoleniem ludzi bardzo aktywnych, którzy chcą sięgać po to, co z pozoru może wydawać się zarezerwowane dla osób młodych. Chcemy uczyć się języków, być sprawni fizycznie, zwiedzać, surfować w internecie, rozwijać szereg swoich pasji i zainteresowań. Powiedzenie starość nie radość jakoś do nas nie pasuje. Chcemy się spotykać, działać i pomagać. Teraz nie musimy śpieszyć się z pracy do domu, dzieci. Teraz mamy czas dla siebie. Kiedy widzę uśmiechniętych seniorów na spotkaniach w klubach to aż serce się raduje. Nie są to ludzie przygnębieni, narzekający na zdrowie, brak pieniędzy i wszelkie przeciwności losu. To osoby, które chcą żyć pełnią życia. Ich postawa dowodzi, że jesień życia wcale nie musi być smutna i przygnębiająca. I to właśnie pokazał nam ten piękny koncert uczestników ŚDS z Jedwabna. Jesień naszego życia może by piękna!

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5