Marta Szwonder poleca książkę Jodi Picoult "Bez mojej zgody"

2017-01-28 09:00:00 (ost. akt: 2017-01-27 10:19:32)
- Poruszająca i niezwykła powieść, napisana pięknym językiem oraz wielotorową narracją, gdzie na każdego z bohaterów "patrzymy" z innej perspektywy i "wysłuchujemy" z osobna ich przeżycia i odczucia - opowiada Marta Szwonder ze Szczytna.- Książka opowiada historię o rodzinie, bezsilności wobec walki z trudną i ciężką chorobą, o poświęceniu i przetrwaniu każdego nowego bolesnego dnia, niewyobrażalnej miłości, o borykaniu się z dylematami, rozterkami i wątpliwościami codziennych decyzji, oraz o ironii losu, która często sama podtyka rozwiązanie - dodaje.
Sara i Brian Fitzgeraldowie są szczęśliwymi rodzicami dwójki dzieci: Kate i Jesse’go. Rodzinną sielankę przerywa wiadomość o białaczce Kate. Ani, jej rodzice ani dwa lata starszy brat, nie mogą być dawcą narządów ze względu na nie zgodność DNA. Sara decyduje się na jeszcze jedną córkę zapłodnioną in vitro, tak, by jej tkanki wykazywały zgodność z tkankami siostry. I tak rodzi się Anna, bardzo wyczekiwana, zupełnie niewymarzona. Została poczęta, by ratować starszą siostrę, istnieje tylko, jako dodatek do Kate. Ta historia ma kilkoro bohaterów. Matka, Sara, mistrzyni emocjonalnego szantażu, starająca się za wszelką cenę odsunąć w czasie moment jej śmierci. Ojciec, Brian, który nie umie wybrać pomiędzy miłością do żony a tym, co podpowiada mu głos rozsądku i sumienia, i w rezultacie ucieka w ryzykowną pracę. "Niewidzialny" syn, Jesse, systematycznie rujnujący swoje życie w nadziei zwrócenia na siebie czyjejś uwagi. I sama Anna, zaskakująco dojrzała trzynastolatka, rozdarta między pragnieniem ratowania życia siostry a potrzebą obrony własnego. Nie może spotykać się z przyjaciółmi, uprawiać sportu, wyjeżdżać na wakacje. Nie może zachowywać się jak normalna nastolatka. Cały czas jest przy siostrze, na wypadek, gdyby na skórze Kate pojawiły się guzy, zasłabłaby lub zaczęła krwawić. Choroba Kate jest jej sensem życia, powodem życia i całym życiem. Czuje się osamotniona, niezauważana, niekochana. Począwszy od dnia narodzin, gdy Kate przetaczają krew z pępowiny Anny, lekarze wciąż żądają więcej. W ten sposób „w imię miłości” Anna przechodzi kilkanaście bolesnych zabiegów. Choć przez całe życie postrzegano ją wyłącznie przez pryzmat siostry i tego, co dla niej robi, aż do tej pory Annie akceptowała tę swoją życiową rolę. Teraz jednak, wzorem większości nastolatków, zadaje sobie pytania dotyczące tego, kim jest naprawdę. Wreszcie Annie dojrzewa do podjęcia decyzji, która dla wielu osób byłaby nie do pomyślenia, decyzji, która podzieli jej rodzinę, a dla ukochanej siostry będzie wyrokiem śmierci.
- Książka Jodi Picoult wprost emanuje emocjami na różnych płaszczyznach jak i skłania nas do głębokich przemyśleń. Wyciska ostatnie łzy z naszych oczu, ale przede wszystkim daje do myślenia - zapewnia Marta Szwonder.- Picoult w mistrzowski sposób przedstawiła złożone relacje, ale i życie rodzinny, która boryka się z choroba Kate. Jak i również kwestię cierpienia. Końcówka książki zaskoczyła mnie. I doczytywałam ją ze łazami w oczach. Zdecydowanie polecam - dodaje.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5