Innowacyjne przedsięwzięcia w „Bajce”

2015-05-21 11:12:38 (ost. akt: 2015-05-21 11:16:23)

Autor zdjęcia: kasia piórkowska

Miejskie Przedszkole Nr 1 „Bajka” w Szczytnie rokrocznie realizuje kilka projektów. W tym roku jednym z głównych przedsięwzięć jest projekt „Razem po zdrowie”, który łączy w sobie aż cztery zadania: zdrowie, sport, ekologię i edukację matematyczną.
W ogrodzie przedszkolnym powstał „Ogród zmysłów” składający się z toru przeszkód i ścieżki sensorycznej (dotykowej, zapachowej i uwrażliwiającej na dźwięki). Ogród zmysłów pozwala dzieciom poznawać świat wszystkimi zmysłami i promuje zdrowy styl życia.
Realizacja projektu wymagała nakładu wielu środków finansowych, a także pracy fizycznej.
My jednak mogliśmy liczyć na pomoc całej społeczności przedszkolnej – pracowników, dzieci i rodziców. Pozyskaliśmy kilku sponsorów, którzy wspierali nasze działania. Przez cały okres realizacji projektu nieocenioną pomoc nieśli nam rodzice. To dzięki ich ofiarności posadziliśmy drzewka ozdobne w ogrodzie przedszkolnym i wykonaliśmy ścieżkę sensoryczną. Rodzice podarowali też sprzęt na tor przeszkód. Niemalże codziennie przywozili ziemię, żwir, elementy drewniane …, przynosili sadzonki kwiatów i ziół oraz inne potrzebne materiały np. korę, szyszki, kamienie itp. A potem wszyscy zabierali się do pracy
i nasz „zmysłowy” ogród z dnia na dzień stawał się piękniejszy. Na ścieżce sensorycznej dziecięce stopy połechta żwirek, piasek, trawa, kora, bambus, różnej wielkości kamienie, drewniane „plastry” … Zmysły węchowe pobudzą wonne zioła (rozmaryn, mięta, bazylia, szałwia, oregano …) i kwiaty (lawenda, stokrotki, aksamitki, heliotrop, goździki …). Na trasie znalazły się także przedmioty rozwijające wrażliwość słuchową. Wędrówkę rozpoczyna tor przeszkód. Najpierw trzeba pokonać kolorową drogą – łamaniec i pajęczą sieć, a potem równoważnie i slalom, który prowadzi wprost na ścieżkę zmysłów. Aby pokonać tor przeszkód trzeba dobrze znać cyfry, bo to one wyznaczają trasę wędrówki. Ale jeśli ktoś ich dobrze nie pamięta to nic nie szkodzi, też bez problemu dotrze do celu. Najwyżej szybciej się ich nauczy.
Oficjalne otwarcie ścieżki nastąpi podczas majówki, w sobotę, 23.05.2015 r. Będzie też wiele innych niespodzianek i atrakcji.

Autor: Bożenna Duda


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: pyza

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5