Spontanicznie przeciw HIV/AIDS

2014-03-19 10:27:13(ost. akt: 2014-03-19 10:28:54)
Grupa 11 wolontariuszy, uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie wyszła na ulice by edukować mieszkańców miasta w zakresie profilaktyki HIV/AIDS. — Panuje przekonanie, że ten problem dotyczy tylko dużych miast, a tak nie jest. My także jesteśmy narażeni — mówi Aleksandra Fila, opiekun grupy.
Spontaniczna akcja 11-osobowej grupy wolontariuszy z Zespołu Szkół nr 1 w Szczytnie zadziwiła i skłoniła mieszkańców do myślenia. Uczniowie, napotkanym osobom rozdawali czerwone balony i ulotki informacyjne na temat możliwości zarażenia wirusem HIV, jakie są drogi przenoszenia, ale także gdzie można się zbadać i uzyskać pomoc.
— Nie czekaliśmy na konkretny termin. Uznaliśmy, że wiosna to bardzo dobry czas żeby uświadamiać ludzi na temat zagrożeń związanych z HIV/AIDS — mówi Aleksandra Fila, opiekun grupy. — Jesteśmy bardzo nieświadomi, jeżeli chodzi o ten problem. Myślimy, że to dotyczy ludzi żyjących w wielkich miastach, ale nie nas. Okazuje się, że tak nie jest. Każdy jest w grupie ryzyka, każdy, kto rozpoczął inicjację seksualną — dodaje.
Jak mówią – akcję uznają za swój sukces. — Byliśmy bardzo mile odbierani, chociaż ludzie często byli zaskoczeni. Najbardziej cieszyły się dzieci, bo dostawały balony. Co nas ucieszyło, to, że nasze ulotki nie lądowały w śmietniku, ale były czytane. Wyszliśmy z założenia, że nawet jeżeli jedna na dwieście napotkanych osób zastanowi się nad tym problemem, szczególnie w kontekście, że może dotyczyć także mnie to będzie duży sukces — kwituje Aleksandra Fila.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5