Jaka zima w tym roku? Będzie ostra, bo ostro jadą…

2013-11-12 13:05:34 (ost. akt: 2013-11-12 13:06:06)

Autor zdjęcia: Zbigniew Marek

Jaka będzie zima w tym roku - czyli aktualna prognoza pogody...
Na Solidarności budują „Polo-Market” i przyznać trzeba, że ostro jadą. Zaczęli na początku października i postępy widać znaczne - tym bardziej, że ostatnio chłopaki pracują nawet w niedziele, a i w poniedziałek 11 listopada (!) też kręcili się na budowie, coś tam mieszając. Pewnie gonią ich terminy wykonawcze, a może chcą nam zrobić dobrze i zdążyć przed świętami? Może tak, może nie, a może tak właśnie powinno się dzisiaj obchodzić narodowe święta? Praca, praca i jeszcze raz praca – oto cecha współczesnego Polaka!

Zima za pasem i pewnie wiele osób zastanawia się jaka ona będzie. Ścierają się w tej kwestii dwie, zupełnie sprzeczne prognozy: rosyjska i amerykańska. Rosyjscy naukowcy twierdzą, że zima będzie sroga z tęgimi mrozami i obfitymi opadami śniegu. Amerykanie natomiast dowodzą, że będzie łagodna – czyli ciepła i mokra. Swoje trzy grosze dorzucili Francuzi wieszcząc, że tegoroczna zima będzie mieszana, tzn. okresowo ostra, okresowo łagodna. Symptomatyczne w tej sprawie jest milczenie Górali, ale oni już dawno przestali przepowiadać i wiedzę na temat pogody, zamiast ze strzykania w kościach, kierunku halnego, czy zachowania owiec, czerpią z telewizji i Internetu.

No cóż, jaka będzie ta zima dowiemy się najwcześniej w marcu przyszłego roku, ale kto by chciał czekać tak długo w niepewności. Może więc warto pomyśleć o nowych, zupełnie innych, ale mających racjonalne podstawy sposobach prognozowania zim? Ja wypracowałem dwa i za rok napiszę, który sposób sprawdził się tego roku. Pierwszy polega na obserwacji zakładów oponiarsko-wulkanizacyjnych i tego, czy ludzie zmieniają opony na zimowe. Obecnie ruch jeszcze niewielki, co by znaczyło, że zima daleko i będzie łagodna. Drugi sposób, to obserwacja budowlańców i jeśli oni się spieszą z robotą, to chyba po to, żeby zdążyć przed mrozami. Skoro przy budowie wspomnianego wyżej sklepu robota pali się w rękach, to znak że zima nadejdzie szybko i będzie ostra - no chyba, że będzie mieszana….

Zbigniew Marek

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: ZbigniewMarek

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spadkobierca #1247149 | 83.24.*.* 18 lis 2013 06:44

  Warszawka zawsze świętowała,cały kraj na nią pracował,a oni zbierali laury i medale z dodatkami do emerytur.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Robol. #1243583 | 37.24.*.* 13 lis 2013 07:48

  Czy pracujacy chlopacy to sia prawdziwy bochaterzy patrijoci obecnych czasow,a nie jak czy narodowe polaczki bandyci z 11 listopada w warszawie.W obecnim swiecie praca to jest prawdziwa konkurencja dla narodowych bandytow.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5