Niebezpieczne grzyby

2013-10-17 13:49:30(ost. akt: 2013-10-16 13:51:55)

Autor zdjęcia: Paweł Salamucha

Wszyscy, którzy nie są pewni, czy zebrane przez nich grzyby są jadalne powinni udać się do szczycieńskiego Sanepidu. – Mamy specjalistów, którzy sprawdzą – mówi Grażyna Sosnowska.
Jesień to nie tylko spadające, kolorowe liście, ale także sezon zbiorów grzybów. Jednak, chociaż grzyby stanowią kulinarną atrakcję, to mogą stać się także przyczyną zatruć lub w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmieci. Jak mówi Grażyna Sosnowska ze szczycieńskiego sanepidu – razem z mężem często chodzimy po lesie w poszukiwaniu tych specjałów. Nigdy jednak nie zabieramy gatunków, których nie znamy, lub wydają się nam podejrzanie. 
W ostatnim czasie media alarmowały o dziadku, który podał wnuczkowi kanie. Te jednak okazały się być muchomorami i chłopiec musiał przejść operację przeszczepu wątroby. Teraz, chociaż wciąż jest w stanie krytycznym, z dnia na dzień powraca do zdrowia. Takich zdarzeń w naszym kraju jest więcej. Na szczęście jak wynika z danych sanepidu – w naszym powiecie dotychczas nie odnotowano przypadku zatrucia grzybami. – W ostatnich latach sporo mówi się o zatruciach, dzięki temu ludzie są bardziej świadomi. Coraz częściej ostrzega się też ludzi, by w ogóle przestać zbierać grzyby. Ja uważam inaczej, że zbierać można, bo są smaczne, ale należy robić to świadomie i dokładnie sprawdzać w książkach i atlasach, czy zebrane przez nas okazy nie są trujące – mówi Sosnowska.
Natomiast wszyscy, którzy nie są pewni, czy zebrane przez nich leśne smakołyki są jadalne, powinni udać się do sanepidu. – Mamy przeszkolone dwie osoby, które sprawdzą, czy nasz urobek nadaje się do jedzenia – kwituje pracowni sanepidu.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rambo #1221201 | 88.156.*.* 17 paź 2013 14:41

    ...wszystkie grzyby mają w sobie toksyny tylko w mniejszym lub większym stężeniu.I to wszystko odkłada się w nas gdzie trzeba.Ryby słodkowodne chłoną jak gąbka całą tablicę Mendelejewa z zatrutych jezior.Ich mięso jest jak szmata po myciu podłogi na dworcu.Czernobyl nadal jest w ściółce leśnej,tak,tak...

    odpowiedz na ten komentarz

  2. rambo #1221185 | 88.156.*.* 17 paź 2013 14:24

    ...w ogóle grzybobranie uważam za...no,nie powiem.A karmienie dzieci tym co nie ma żadnej wartości odżywczej za skrajną głupotę,no chyba,że ze skrajnej biedy i nędzy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5