Podsumowanie weekendu na drogach powiatu szczycieńskiego. Nietrzeźwi kierowcy, przekraczający prędkość i zdarzenie drogowe

2024-06-12 08:15:16(ost. akt: 2024-06-12 08:18:28)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Miniony weekend był spokojny na drogach naszego powiatu. Na szczęście nie doszło do poważnych zdarzeń drogowych. Policjanci obsługiwali zdarzenie z udziałem zwierzęcia leśnego. Nie zabrakło jednak nietrzeźwych kierujących, kierujących bez uprawnień, a także kierowców, którzy nie zastosowali się do obowiązujących ograniczeń prędkości.
W piątek (07.06.2024 r.) policjanci ze szczycieńskiej drogówki prowadzili działania „Prędkość” w celu ujawnienia kierujących, którzy nie stosują się do ograniczeń prędkości na drodze. Przed godziną 10:00 funkcjonariusze dokonywali pomiarów prędkości przejeżdżających samochodów na drodze krajowej numer 57 pomiędzy Szymanami a Szymankami, gdzie zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Audi. Za kierownicą samochodu siedział 34-letni mieszkaniec gminy Wielbark. Mężczyzna jechał z prędkością 106 km/h, gdzie obowiązywał limit 90 km/h. W związku z popełnionym wykroczeniem, mundurowi ukarali mężczyznę mandatem karnym oraz punktami karnymi. 34-latek skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego. Sprawą zajmie się Sąd Rejonowy w Szczytnie.

W sobotni ranek (08.06.2024 r.) w miejscowości Zieleniec policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem marki Audi, który jechał z prędkością 72 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi zbadali stan trzeźwości kierującego alkomatem w celu zbadania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Okazało się, że mężczyzna miał prawie 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu. Po sprawdzeniu danych osobowych w policyjnych systemach teleinformatycznych policjanci ustalili, że za kierownicą samochodu siedział 16-letni mieszkaniec gminy Szczytno, a wraz z nim podróżował 21-letni właściciel samochodu oraz 19-letni pasażer. Właściciel samochodu został ukarany mandatem karnym za udostępnienie samochodu osobie nieposiadającej uprawnień do kierowania pojazdami. Sprawą nieletniego zajmie się Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Szczytnie.

W niedzielę (09.06.2024 r.) rano policjanci ze szczycieńskiej drogówki patrolowali ulice miasta Wielbark. Przed godziną 8:00 ich uwagę zwrócił rowerzysta, którego zachowanie wskazywało na to, że może znajdować się pod wpływem alkoholu. Mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę i zbadali go alkomatem. 55-letni mieszkaniec gminy Wielbark „wydmuchał” ponad 1,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze ukarali mężczyznę mandatem karnym w kwocie 2500 złotych za popełnione wykroczenie.

Po godzinie 10:00 funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej w Wielbarku kierującego samochodem marki Renault, który znacznie przekroczył dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. 53-letni mieszkaniec województwa podlaskiego jechał z prędkością 101 km/h. Policjanci zatrzymali prawo jazdy mężczyzny i nałożyli na niego mandat karny w kwocie 1500 złotych oraz 13 punktów karnych.

Zaledwie dwie godziny później kolejny kierowca stracił prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w obszarze zabudowanym. Policjanci dokonali pomiaru prędkości kierującego samochodem marki BMW. 50-letni mieszkaniec województwa podlaskiego „pędził” z prędkością 103 km/h przez Wielbark, za co również został ukarany mandatem karnym i punktami karnymi, a jego uprawnienia do kierowania pojazdami zostały zatrzymane.

Takie same konsekwencje poniósł kierujący samochodem marki BMW, który po południu został zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Piwnice Wielkie. 49-letni mieszkaniec województwa podlaskiego znacznie przekroczył limit prędkości obowiązujący w obszarze zabudowanym, gdyż jechał z prędkością 119 km/h.

Po godzinie 16:00 policjanci podczas patrolu trasy z Piasutna w kierunku miejscowości Świętajno zatrzymali do kontroli mężczyznę jadącego rowerem. Mundurowi zbadali 47-latka alkomatem, który wykazał ponad 2,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Mieszkaniec Świętajna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem karnym w kwocie 2500 złotych.

Oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki pełniąc służbę na stanowisku kierowania, przed godziną 18:00 otrzymał informację od osoby zgłaszającej o tym, że ulicami Szczytna jedzie samochód marki Volkswagen, którego kierujący nie ma uprawnień do kierowania pojazdami. Policjanci zatrzymali wskazany w zgłoszeniu samochód celem przeprowadzenia kontroli drogowej. Na miejscu kierowcy siedział 52-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego, który nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami. Szczycieńscy policjanci prowadzą czynności w tej sprawie.
Sprawca przestępstwa kierowania pojazdem po cofnięciu uprawnień podlega karze do 2 lat pozbawienia wolności.

Przypominamy o tym, że jadąc trasami prowadzącymi przez tereny leśne, należy zachować szczególną ostrożność ze względu na zwierzynę leśną. Policjanci po godzinie 22:00 zostali skierowani na miejsce zdarzenia drogowego z udziałem dzikiego zwierzęcia, do którego doszło na drodze pomiędzy miejscowościami Szczytno i Zabiele. 24-letni mieszkaniec gminy Szczytno jadąc samochodem marki BMW uderzył w sarnę, która wtargnęła na jezdnię wprost przed jadący samochód. Mężczyzna był trzeźwy i nie odniósł żadnych obrażeń w wyniku zdarzenia.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5