Podsumowanie zdarzeń drogowych na terenie powiatu szczycieńskiego. Nieodpowiedzialni kierujący wyeliminowani z drogi

2024-02-13 08:30:00(ost. akt: 2024-02-12 22:47:35)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Funkcjonariusze ze szczycieńskiej jednostki w miniony weekend obsługiwali kilka zdarzeń drogowych. Niestety nie zabrakło również kierowców bez wyobraźni. Policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mieszkańca powiatu biskupieckiego, który miał prawie promil alkoholu w organizmie. Kolejnym nieodpowiedzialnym kierowcą okazał się mieszkaniec gminy Rozogi, który pomimo obowiązującego go dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, wsiadł „za kierownicę” samochodu.
Do groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego doszło w piątek (09.02.2024 r.) przed godziną 19:00 w miejscowości Lipowa Góra Wschodnia. Policjanci ustalili, że kierowca samochodu marki Audi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, przez co wpadł w poślizg i uderzył w przydrożne drzewo. 24-letni mieszkaniec województwa podlaskiego był trzeźwy. Z mężczyzną podróżowała 22-letnia mieszkanka gminy Dźwierzuty. Uczestnicy zdarzenia zostali przewiezieni do szpitali. 24-latek za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym został ukarany mandatem i punktami karnymi.

W tym samym czasie doszło do zdarzenia drogowego w miejscowości Stare Kiejkuty, gdzie 40-letni mieszkaniec województwa podlaskiego jadąc samochodem marki Mazda, nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i na łuku drogi uderzył w barierę ochronną oraz w ogrodzenie posesji. Samochodem podróżowała także 40-letnia mieszkanka województwa podlaskiego. Kierowca samochodu został zbadany alkomatem na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, który wykazał, że był trzeźwy. Uczestnicy zdarzenia drogowego nie odnieśli żadnych obrażeń. Policjanci za popełnione wykroczenie nałożyli na 40-latka mandat karny.

Tego samego wieczoru pół godziny później w miejscowości Świętajno przy ulicy Leśnej policjanci pracowali na miejscu zdarzenia drogowego z udziałem pojazdu szynowego. Według ustaleń funkcjonariuszy na niestrzeżonym przejeździe kolejowym samochód osobowy nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i nie zastosował się do znaku B-20 „Stop”, w wyniku czego zderzył się z autobusem szynowym relacji Olsztyn-Ełk, którym podróżowały 74 osoby. Maszynista został zbadany alkomatem przez mundurowych na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, który wykazał, że był on trzeźwy. Osoby podróżujące pojazdem szynowym nie odniosły żadnych obrażeń. Kierowca samochodu osobowego oddalił się z miejsca zdarzenia. Szczycieńscy funkcjonariusze prowadzą czynności w celu ustalenia jego tożsamości.

W sobotni ranek (10.02.2024 r.) policjanci szczycieńskiej drogówki w Rozogach zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Audi. Po sprawdzeniu danych mężczyzny w policyjnych systemach teleinformatycznych okazało się, że wobec 62-letniego mieszkańca gminy Rozogi sąd zastosował dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów w związku z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości. Funkcjonariusze skierowali sprawę do sądu, gdzie mężczyzna będzie musiał ponieść konsekwencje swojego zachowania.
Osoba niestosująca się do orzeczonych środków karnych określonych w art. 244 Kodeksu Karnego, podlega karze do 5 lat pozbawienia wolności.

Tego samego dnia po godzinie 8:00 funkcjonariusze drogówki na trasie z Kałęczyna do Popowej Woli zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki Opel. Jego kierowcą był 40-letni mieszkaniec powiatu biskupieckiego. W trakcie przeprowadzania czynności policjanci wyczuli od mężczyzny zapach alkoholu, w związku z czym zbadali go alkomatem. Mężczyzna „wydmuchał” prawie promil alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali prawo jazdy mężczyzny i sporządzili dokumentację, która została skierowana do sądu.

Przypominamy, że kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości nie wiąże się tylko z zatrzymaniem prawa jazdy i odpowiedzialnością karną. Tak nieodpowiedzialne zachowanie może prowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń dotyczących dziwnego zachowania kierowców podczas jazdy, które może wskazywać na to, że są pod wpływem alkoholu. Nie bójmy się reagować, gdyż być może jednym telefonem możemy uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.
(ep)

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5