Ofiary podtrucia tlenkiem węgla są już w domu

2014-12-10 14:53:36(ost. akt: 2014-12-10 15:15:46)

Autor zdjęcia: archiwum

Iławski szpital powiatowy opuściła już dwójka dzieci, które uległy podtruciu tlenkiem węgla. Ofiarami podtrucia były też trzy inne osoby. Do zdarzenia doszło w poniedziałek w Suszu.
Zdarzenie relacjonuje Krzysztof Rutkowski, rzecznik prasowy komendy powiatowej państwowej straży pożarnej w Iławie.
— W poniedziałek około godziny 8 rano do dyżurnego straży pożarnej wpłynęło zgłoszenie, że w wielorodzinnym budynku mieszkalnym kilka osób uskarża się na złe samopoczucie. Powstało podejrzenie, że mogło dojść do zatrucia tlenkiem węgla. Na miejsce natychmiast skierowani zostali strażacy z OSP Susz oraz zastęp iławskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej.

Po dojeździe na miejsce strażacy wykonali pomiary, których wyniki znacznie przekraczały ustalone normy. W związku z tym ewakuowano od razu mieszkańców jednego z mieszkań.
— Ratownicy przystąpili do udzielania pomocy medycznej, prowadzona była tlenoterapia do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Poszkodowane osoby przekazane zostały ratownikom medycznym i trafiły następnie do iławskiego szpitala — dodaje Krzysztof Rutkowski.

Strażacy wywietrzyli pomieszczenia, w których przebywały poszkodowane osoby oraz sprawdzali zawartość szkodliwego gazu w innych mieszkaniach do czasu, gdy wskazania urządzeń pomiarowych nie pokazały zerowej wartości. Przyczyną podtrucia tlenkiem węgla był najprawdopodobniej niesprawny piecyk gazowy.

Jak nas poinformował Tomasz Więcek, rzecznik prasowy szpitala powiatowego w Iławie, do placówki medycznej przy ul. Andersa trafiło pięć osób.
— Jedna osoba dorosła została od razu zwolniona do domu, dwie inne osoby, które trafiły do nas z Susza, po obserwacji w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym także opuściły szpital. Natomiast dzieci spędziły dobę w oddziale pediatrycznym, zostały poddane tlenoterapii i następnego dnia zostały wypisane do domu — mówi Tomasz Więcek.

— Sezon grzewczy w pełni, zadbajmy więc o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Wystarczy wykonać odpowiedni przegląd urządzeń, przewodów kominowych i wentylacyjnych. Zalecane jest również zainstalowanie czujki tlenku węgla. Pamiętajmy: to może uratować nam życie. Wszelkie informacje dotyczące zagadnień związanych z bezpieczeństwem znajdują się na stronie internetowej www.kppsp.ilawa.pl w zakładce „Czad cichy zabójca” — mówi rzecznik iławskiej straży pożarnej.

zico
m.partyga@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Miras Handlarz #1604300 | 176.221.*.* 11 gru 2014 07:09

    Ofiary już w domu? Pseudoredaktorku, czy te osoby zmarły i teraz ich ciała są już w domu? Bo to tak brzmi.

    odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5