To jest nasze miejsce na świecie

2014-11-28 11:40:34 (ost. akt: 2014-11-28 11:41:11)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

— Na drugą turę wyborów czekam z pokorą, bo to społeczeństwo musi wybrać osobę, która jest dla nigo najwłaściwsza — mówi Piotr Różański, kandydat na wójta gminy Stawiguda. Wkrótce będziemy wiedzieli, kto zostanie nowym wójtem gminy.
Druga tura wyborów samorządowych już w niedzielę. Dla kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów, którzy wezmą w nich udział, to ostatni moment na przekonanie do siebie wyborców. Piotr Różański, który w wyborach na wójta gminy Stawiguda zmierzy się z obecną wicewójt Ireną Derdoń, nie odczuwa zdenerwowania przed zbliżającym się rozstrzygnięciem. — Dołożyliśmy wszelkich starań i — według mojego odczucia — zrobiliśmy wszystko, żeby pomóc mieszkańcom gminy Stawiguda w podjęciu jak najlepszej decyzji. Chciałem, żeby jak najwięcej osób poznało mnie i moje propozycje dla gminy — podkreśla Piotr Różański.

Teraz ruch należy do mieszkańców, którzy w niedzielę kartą wyborczą stwierdzą, czy gmina Stawiguda potrzebuje zmian.

Urząd idzie do mieszkańców


Odkąd leśnik i prezes stowarzyszenia Stawiguda — Moja Gmina zdecydował się kandydować na wójta, mógł liczyć na wsparcie swoich najbliższych: żony Izabeli i córki Mai.
— Nie mogę sobie wyobrazić, jakby to wszystko wyglądało, gdyby nie ich zaangażowanie. Moja żona aktywnie działała, spotykając się z mieszkańcami gminy i prowadząc z nimi rozmowy — opowiada kandydat na wójta.

Jak wyjaśnia to jego żona, jest to spowodowane również tym, że ona podobnie jak jej mąż pragnie zmian w gminie. — Najważniejsze to żyć w zgodzie z samym sobą. Gdybym więc nie zgadzała się z propozycjami Piotra, nie opowiadałabym o nich społeczeństwu. W Stawigudzie jest wiele do zrobienia. Mnie osobiście zależy na integracji mieszkańców. Niestety teraz nie jest z tym najlepiej — ocenia Izabela Różańska.
Okazuje się bowiem, że w godzinach popołudniowych życie w gminie zamiera. Mieszkańcy zamykają się w swoich domach, często zdarza się, że nawet nie znają swoich sąsiadów. — Ludzie ciężko pracują, a kiedy wracają do domu, chcą odpocząć. Wiem jednak, że gdybyśmy mieli dla nich atrakcyjną propozycję kulturalno-rozrywkową, na pewno by z niej skorzystali — przekonuje Izabela Różańska. — W końcu każdy z nas odczuwa potrzebę rozmowy z drugim człowiekiem oraz poczucia przynależności do danej społeczności.

Według kandydata na wójta Stawigudy, mieszkańcy gminy są bardzo związani z miejscem swojego zamieszkania. Należy tylko stworzyć im możliwość kontaktu ze sobą. — Przekonałem się o tym, organizując m.in. spotkania poświęcone Warmii. Podczas jednego z nich po pięćdziesięciu latach spotkało się dwóch Warmiaków. Jeden mieszkał w Pluskach, drugi w Gryźlinach i do tej pory nie było im do siebie po drodze — wspomina.
Podobnie jest z angażowaniem mieszkańców w sprawy gminy. Często nie robią tego, bo w ogóle nie wiedzą, co się w niej dzieje. Nie mają skąd. — Trzeba zastanowić się nad tym, jak poprawić przepływ informacji. Część osób nie korzysta z internetu, a tablice informacyjne nie do końca zdają egzamin. Może więc to urząd powinien wyjść do mieszkańców? — proponuje Izabela Różańska.

Ludzi trzeba słuchać


Piotr Różański przeprowadził się do Plusek 15 lat temu. I odtąd bierze aktywny udział w życiu społecznym gminy. Warmia to kraina jego przodków, on również uważa że przynależy właśnie do tej ziemi.

— To jest moje miejsce na świecie. Przyjeżdżając tu, wiedziałem tylko tyle, że moja rodzina była związana z tym miejscem od zakończenia II wojny światowej, a po lasach, które są teraz moim miejscem pracy, kiedyś spacerował także mój dziadek — opowiada

Młody Leśnik stopniowo poznawał swoje rodzinne tereny i przekonywał się, jak wspaniali ludzie tu mieszkają. Odkrywał też niezwykłe miejsca.

— Nigdy bym nie przypuszczał, że aż tak mocno zwiążę się z niezwykłym kościołem w Orzechowie. Teraz nie wyobrażam sobie niedzieli bez modlitwy w tym miejscu i spotkania z innymi wiernymi — podkreśla kandydat na wójta Stawigudy.
Rozmawiając z mieszkańcami, Piotr Różański przekonywał się, jak wielu zmian potrzebuje gmina, żeby społeczeństwo czuło, że jest to najlepsze miejsce do życia i pracy, a młodzież tu wracała. — Tak samo chciałbym, żeby moja córka Maja również chciała tu w przyszłości mieszkać. Maja uczy się w szkole w Stawigudzie, a od tego roku również w szkole muzycznej w Olsztynku. Gra na flecie poprzecznym. To wyzwanie także dla nas, bo połączenie z Olsztynkiem nie jest najlepsze — przyznaje leśnik.

Tak samo jak z Olsztynem i innymi sąsiednimi gminami. Dlatego dzieci, które chcą się dodatkowo uczyć, nie mają łatwo. Tym bardziej że w Stawigudzie oferta zajęć dodatkowych prawie nie istnieje. — To również spora bolączka. Marzy mi się, że dostęp do dodatkowych zajęć będzie łatwy, a same zajęcia atrakcyjne. Niezbędny jest do tego prężnie działający ośrodek kultury, który będzie dysponował odpowiednią powierzchnią — tłumaczy Izabela Różańska.

Oczywiście zmiany, które mogą nastąpić w gminie Stawiguda, muszą odbywać się za zgodą mieszkańców. To oni powinni decydować o tym, jakie inwestycje i jakie sprawy są dla nich najważniejsze. A do tego niezbędny jest dialog władzy z ludźmi. — Bo to mieszkańcy najlepiej wiedzą, jakie są ich potrzeby i bolączki. Trzeba ich słuchać, rozmawiać z nimi. Nie z pozycji władza — petent, ale jak osobami, które tak samo chcą, żeby w ich gminie żyło się jak najlepiej. Nasze społeczeństwo musi czuć, że w Urzędzie Gminy spotkają przyjaciół, którzy chcą im pomóc — przekonuje Piotr Różański.
Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janek #1597082 | 188.116.*.* 5 gru 2014 14:16

  Poznaj Boga: http://vidimobile.com/biblia/

  odpowiedz na ten komentarz

 2. grzekak #1585081 | 164.126.*.* 28 lis 2014 22:21

  Brawo super rodzina. Mam nadzieję, że dadzą radę bo przecież 15 lat w lesie. Odnajdą się?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 3. aaa #1584537 | 89.71.*.* 28 lis 2014 20:46

  pozytywne podejście, bardzo dobrze

  odpowiedz na ten komentarz

 4. pit #1583742 | 79.187.*.* 28 lis 2014 17:58

  a dlaczego pies nie na smyczy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ja77 #1583405 | 83.9.*.* 28 lis 2014 16:04

   Ciekawi mnie jedna rzecz. Dlaczego Szanowny Pan Różański przez cały czas swojego żywotu w Gminie Stawiguda siedzi potulnie w swoim domku. Zblizajace sie wybory samorzadowe nagle wywołuja w nim chec integracji ludzi. Organizuje spotkania ktore moze rownie dobrze prowadzic całym rokiem. Po wyborach nagle pstryk i światlo gasnie

   Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (10)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5