Porozmawiajmy o Warmii. Ulica przyszłości i inne atrakcje

2014-09-25 10:52:24 (ost. akt: 2014-09-25 19:20:51)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

— Nie będzie wykładów i pogadanek. To Warmiacy mają przyjść, wziąć ze sobą ciasto, kawę, herbatę, zdjęcia i wspomnienia, i opowiadać o tym, jak życie wyglądało dawniej — stwierdza Piotr Różański, prezes stowarzyszenia Stawiguda — Moja Gmina. W weekend odbędą się dwa spotkania dla mieszkańców gminy.
Pierwsze z nich rozpocznie się w sobotę o godz. 12 na ul. Stawigudzkiej. Jego hasło to „Nasza ulica”. Drugie w niedzielę o godz. 15 w budynku dawnej szkoły polskiej w Pluskach, pod hasłem „Porozmawiajmy o Warmii”.

W sobotę przedstawiciele stowarzyszenia Stawiguda — Moja Gmina będą rozmawiać z okolicznymi mieszkańcami oraz przyjmować interwencje. Rozrywki również nie zabraknie. Najmłodsi na papierze drukarskim kredkami malować będą obraz. Maluchów i trochę starszych zaprosimy także do zabawy, a dokładnie do wspólnego pisania powieści science fiction „Ulica przyszłości".

Redakcja internetowa „Gazety Olsztyńskiej" pokaże, na czym polega Aurasma, aplikacja na smartfony. A jeżeli pogoda pozwoli, a wszystko na to wskazuje, cały festyn zarejestruje nasz redakcyjny dron.

Z kolei spotkanie w Pluskach odbędzie się już po raz drugi. Podczas sierpniowych rozmów przy warmińskim stole spora grupa miłośników historii mówiła o dziejach Warmii.

— W sierpniu spotkało się dwóch kolegów. I ci mężczyźni, mimo że w linii prostej mieszkają 10 kilometrów od siebie, spotkali się pierwszy raz od 50 lat. Jeden mieszka w Gryźlinach, drugi w Pluskach i zawsze coś nie było im po drodze — opowiada Piotr Różański.

Będą także inne atrakcje. Rękodzieła zaprezentują lokalni, i nie tylko, artyści, będzie także pisana legenda warmińska. Do swojego stoiska zaproszą także Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans, którzy na co dzień pomagają osobom starszym w obsłudze internetu. Każdy może przynieść ponadto warmińskie przepisy kulinarne, wytwory oraz wypieki.

— Tego typu spotkania są okazją do integracji naszych mieszkańców, miejscem Warmiaków dla Warmiaków — stwierdza Piotr Różański.

Spotkanie o godzinie 12 na ulicy Stawigudzkiej w Sobotę.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5