Rombel stracił pracę

2023-02-07 17:00:43(ost. akt: 2023-02-07 17:04:33)
Trener Patryk Rombel

Trener Patryk Rombel

Autor zdjęcia: Rafał Oleksiewicz

Patryk Rombel nie poprowadzi dalej reprezentacji Polski mężczyzn w piłce ręcznej. Obowiązujący do końca marca tego roku kontrakt z selekcjonerem nie zostanie przedłużony - głosi komunikat Związku Piłki Ręcznej w Polsce.
Związek nie przedłuży umowy z trenerem reprezentacji piłkarzy ręcznych Romblem. Decyzja wg strony zprp.pl zapadła po głębokiej analizie dotychczasowej pracy trenera, konsultacjach z Zarządem i Radą Trenerów ZPRP oraz po rozmowie z trenerem kadry narodowej mężczyzn.

Jak dowiedziała się PAP, trener Rombel do 6 lutego nie przedłożył jednak Radzie Trenerów sprawozdania z występu w mistrzostwach świata, które niedawno zakończyły się w Polsce i Szwecji. Tego dnia prezes ZPRP Henryk Szczepański i wiceprezes ds. szkolenia Sławomir Szmal spotkali się ze szkoleniowcem. Podczas ponadgodzinnej rozmowy w atmosferze zrozumienia "podsumowano udział reprezentacji Polski w tegorocznym mundialu, omówiono wyniki i zrealizowane zadania, podsumowano osiągnięcia i przeanalizowano przegrane" - podaje oświadczenie ZPRP.

"Kontrakt z trenerem Patrykiem Romblem nie zostanie przedłużony. Zarówno ja, jak i Zarząd Związku Piłki Ręcznej w Polsce, doceniamy pracę, wysiłek i dotychczasowe zaangażowanie trenera w zbudowanie nowej, silnej drużyny. Jednak w sporcie zawsze na koniec najważniejszy jest wynik, a tego zabrakło. Bardzo dziękuję Patrykowi Romblowi za prowadzenie reprezentacji i dotychczasową współpracę" – powiedział prezes Szczepański.

Sztab szkoleniowy i zawodnicy przed MŚ podkreślali, że celem zespołu jest awans do ćwierćfinału i wywalczenie miejsca w kwalifikacjach olimpijskich. 15. miejsce w turnieju oznacza, że nie zostały spełnione te założenia.

W rozmowie z PAP prezes ZPRP doprecyzował, że choć umowa z trenerem wygasa z końcem marca, to nie poprowadzi już on drużyny narodowej w kwalifikacjach Euro 2024. Mecze z Francją odbędą sie 8 marca w Gdańsku i trzy dni później w Aix-en-Provence. Później biało-czerwonych czekają jeszcze spotkania na wyjeździe z Włochami i u siebie z Łotwą (odpowiednio 26 i 30 kwietnia). Niewykluczone, że w tych spotkaniach zespołem pokieruje dotychczasowy asystent Rombla, Bartosz Jurecki.

ZPRP zaczyna prace dotyczące wyboru nowego selekcjonera, ale nie ustalono jeszcze, w jakiej formule będzie się to odbywało, ani nie wyznaczono terminu ogłoszenia nazwiska osoby odpowiedzialnej za prowadzenie zespołu narodowego.

"Dziękuję prezesowi ZPRP za zaufanie i możliwość pracy z reprezentacją. Prowadzenie drużyny narodowej było dla mnie ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem. Wierzę, że jako trener nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa i w przyszłości podejmę nowe wyzwania, także te służące rozwojowi polskiej piłki ręcznej. Dziękuję także wszystkim członkom sztabu za ogromne zaangażowanie i wkład pracy w osiągnięty poziom reprezentacji i za drogę, którą wspólnie przebyliśmy wprowadzając zespół na poziom imprez mistrzowskich. Dziękuję również zawodnikom za ich ambicję, pracę i wsparcie, które otrzymałem w trakcie całego okresu mojej pracy" – powiedział Patryk Rombel cytowany przez stronę zprp.pl

Patryk Rombel pochodzi z Kwidzyna. Był zawodnikiem, na pozycji skrzydłowego miejscowego MMTS. Z klubem zdobył cztery medale, w tym srebrny, mistrzostw Polski. W 2015 roku, w wieku 32 lat, został trenerem zespołu. W marcu 2016 roku dołączył do sztabu reprezentacji Polski prowadzonej przez Tałanta Dujszebajewa, a w sezonie 2016/17 wybrano go najlepszym trenerem ekstraklasy. W kwietniu 2017 roku objął wraz ze Sławomirem Szmalem kadrę B.

W lipcu 2017 roku odszedł z Kwidzyna i został trenerem występującego w Lidze Mistrzów ukraińskiego Motoru Zaporoże. Zdobył mistrzostwo, puchar i superpuchar Ukrainy. W październiku 2018 rozstał się z klubem. Funkcję selekcjonera reprezentacji Polski i koordynatora pozostałych kadr narodowych objął 26 lutego 2019 roku.(PAP)