Rajdowe święto wokół Mikołajek

2018-09-23 20:00:00(ost. akt: 2018-09-23 20:00:03)
Mikołaj Griazin na trasie 75. Rajdu Polski

Autor zdjęcia: Tomasz Filipiak

75. Rajd Polski zakończył się zwycięstwem Nikołaja Griazina (Skoda Fabia R5), który wygrał osiem z 15 odcinków specjalnych. W czołowej dziesiątce finiszowało czterech Polaków, ale mistrzem kraju został Grzegorz Grzyb.
Rajd Polski był siódmą rundą mistrzostw Europy (RSME) oraz mistrzostw Polski (RSMP). Podczas trzydniowej rywalizacji zaplanowano rozegranie 15 odcinków specjalnych o długości około 215 kilometrów. Wymagający technicznie odcinek specjalny na torze w Mikołajkach najszybciej pokonał Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk, drugi był Węgier Norbert Herczig, a trzeci Łukasz Pieniążek, który startuje na co dzień w mistrzostwach świata WRC2. Pieniążek objął także prowadzenie w klasyfikacji RSMP w Rajdzie Polski, natomiast kolejne lokaty zajęli Grzegorz Grzyb i Jakub Brzeziński.

Drugi dzień rywalizacji przyniósł wiele emocji, a szutrowe odcinki specjalne okazały się bardzo wymagające dla wielu zawodników. Niestety, nie był to szczęśliwy dzień Pieniążka. OS2 Paprotki1 (15,22 km) najlepiej pojechał Nikołaj Griazin, natomiast Łukjaniuk, świeżo upieczony mistrz Europy, był gorszy o 1,8 s. - Mamy nowe opony, ale raczej nie był to najlepszy wybór, zrobiliśmy kilka małych błędów – podsumował Rosjanin. Czwarty był Pieniążek, jednak były to tylko miłe złego początki, bo na
OS3 Świętajno (19,60 km) Polak miał wypadek i odpadł z rywalizacji. Drugim pechowcem był Łukjaniuk, na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało.

Po rozegraniu ośmiu oesów tak wyglądała czołówka rajdu, RSME: 1. Nikołaj Griazin; 2. Jari Huttunen +11 s; 3. Chris Ingram +1.33,3 s; 4. Fabian Kreim +1.35; 5. Mikołaj Marczyk +1.59,5; RSMP: 1. Mikołaj Marczyk; 2. Grzegorz Grzyb +5,5 s; 3. Łukasz Habaj +12,1; 4. Tomasz Kasperczyk +53,8; 5. Łukasz Byśkiniewicz +2.53,5.

Pierwszy niedzielny odcinek Pozezdrze to znowu walka na ułamki sekund pomiędzy krajową czołówką. W RSMP próbę wygrał Łukasz Habaj o 0,4 sekundy przed Brzezińskim i sekundę przed Grzybem. Cztery sekundy stracił Mikołaj Marczyk, ale pozostał liderem w mistrzostwach Polski. Natomiast na szczycie klasyfikacji generalnej całego rajdu Huttunen odrobił ponad 2 sekundy do Griazina i przewaga Łotysza stopniała do 8,3 sekundy.

* Klasyfikacja po 12 odcinkach specjalnych, RSME: 1. Griazin 1:27.51,7; 2. Huttunen +13 s; 3. Ingram +2.03,3; 4. Kreim +2.18,3; 5. Marczyk +2.51,2; RSMP: 1. Marczyk 1:30.42,9; 2. Grzegorz Grzyb + 18,7.

Ostatecznie na szutrowych trasach Rajdu Polski triumfował Griazin, który wygrał 8 z 15 odcinków specjalnych. Do samego końca toczył jednak zacięty pojedynek z Jarim Huttunenem. Fin wygrał siedem prób sportowych, jednak jego szanse na końcowy triumf przekreśliła 10-sekundowa kara za spóźnienie na punkt kontroli czasu.
Podium przedostatniej imprezy cyklu ERC w sezonie 2018 uzupełnił Chris Ingram. Warto przypomnieć, że Brytyjczyk przed tygodniem stał na podium mistrzostw świata, bo w Rajdzie Turcji zajął również trzecie miejsce w kategorii WRC2.

W czołowej dziesiątce rajdu sklasyfikowano aż czterech polskich kierowców, co jest najlepszym tegorocznym wynikiem w mistrzostwach Europy. Najwyżej sklasyfikowany Mikołaj Marczyk zajął piątą lokatę. Kierowca Skoda Motorsport wyprzedził Łukasza Habaja i Grzegorza Grzyba, którzy uzupełnili skład podium Rajdu Polski zaliczanego do klasyfikacji mistrzostw Polski.
Sezon mistrzostw Europy zakończy łotewski Rajd Lipawy (12-14 października). Tytułu nie broni Kajetan Kajetanowicz, który postawił w 2018 roku na starty w mistrzostwach świata WRC2.

* Czołówka 75. Rajdu Polski: 1. Griazin-Fedorov (Skoda Fabia R5) 1:53.43,5; 2. Huttunen-Linnaketo (Hyundai i20 R5) +8,3; 3. Ingram-Whittock (Skoda Fabia R5) +2.25,9; 4. Kreim-Christian (Skoda Fabia R5) +2.43,2; 5. Marczyk-Gospodarczyk (Skoda Fabia R5) +3.27; 6. Grzyb-Wróbel (Skoda Fabia R5) +3.33,6; 7. Habaj-Dymurski (Skoda Fabia R5) +3.38,4; 8. Mareš-Hloušek (Skoda Fabia R5) +5.33,7; 9. Kasperczyk-Syty (Ford Fiesta R5) +5.50,6; 10. Herczig-Ferencz (Skoda Fabia R5) +6.10,2.

Olbrzymie powody do zadowolenia ma Grzegorz Grzyb pilotowany przez Jakuba Wróbla, bowiem dzięki zajęciu trzeciego miejsca na mecie Rajdu Polski wywalczył drugi w karierze tytuł rajdowego mistrza Polski. Ostatnią rundę sezonu wygrał Mikołaj Marczyk, któremu do zdobycia mistrzostwa zabrakło punktu.

* Czołówka 75. Rajdu Polski w RSMP
: 1. Marczyk/Gospodarczyk (Skoda Fabia R5) 1:57.10,5; 2. Habaj/Dymurski (Skoda Fabia R5) +6,6; 3. Grzyb/Wróbel (Skoda Fabia R5) +1,4; 4. Kasperczyk/Syty (Ford Fiesta R5) +2.23,6; 5. Słobodzian/Dachowski (Subaru Impreza STi ) +7.32,6.

* Rajdowi mistrzowie Polski: 2010 - Kajetan Kajetanowicz/Jarosław Baran; 2011 - Kajetanowicz/Baran; 2012 - Kajetanowicz/Baran; 2013 - Kajetanowicz/Baran; 2014 - Wojciech Chuchała/Sebastian Rozwadowski; 2015 - Łukasz Habaj/Piotr Woś; 2016 - Grzegorz Grzyb/Robert Hundla; 2017 - Filip Nivette/Kamil Heller; 2018 - Grzegorz Grzyb/Jakub Wróbel.
mdryh

Nikołaj Griazin mknie po zwycięstwo w 75. edycji Rajdu Polski. W sumie wygrał aż osiem oesów