53. Plebiscyt na 10 Najpopularniejszych Sportowców

2013-11-12 14:04:50 (ost. akt: 2014-01-16 08:49:07)
Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców Warmii i Mazur wszedł w nową fazę. Nasi czytelnicy mogą głosować m.in. także na piłkarza, klub roku czy też sportowe wydarzenie roku. A to wszystko — i nawet jeszcze więcej! — już nie za pomocą "klasycznych" kuponów, ale internetowo.
Zacznijmy jednak od tej części naszego plebiscytu, która może się pochwalić niebagatelną, bo już ponadpółwieczną historią. Czyli której korzenie sięgają jeszcze czasów, w których Internet mógł zaistnieć co najwyżej na kartach literatury science fiction.

Mowa o "tradycyjnym" — a więc nierozerwalnie związanym z papierową gazetą, wycinaniem i wypełnianiem kuponów itd. itp. — głosowaniu na najpopularniejszych sportowców. Jak już informowaliśmy, oficjalna lista kandydatów w 53. Plebiscycie została zamknięta u progu długiego weekendu.

W tym miejscu jeszcze raz przypomnijmy, że zawodnicy spoza tej oficjalnej listy nie mogą znaleźć się wśród państwa faworytów. Innymi słowy, głosując trzeba się posiłkować jedynie nazwiskami sportowców z naszej listy.

Ruszyliśmy także z szeregiem okołoplebiscytowych konkursów internetowych. I tak, nasi czytelnicy mogą aż do 14 lutego głosować na: Piłkarza Roku, Klub Roku, Najpopularniejszego Sportowca, Najpopularniejszego Sportowca Bez Barier, Sportowe Wydarzenie Roku oraz Najpopularniejszego Sportowca Olsztyna.


Poniżej ściąga dla głosujących tradycyjnie oraz lista kandydatów we wszystkich kategoriach.

KRÓTKA ŚCIĄGA DLA GŁOSUJĄCYCH TRADYCYJNIE
• Wycinając kupony, z czystym sumieniem można pominąć reklamowe "przyległości" zamieszczone po obu stronach właściwego kuponu.
• 10 miejsc na kuponie = 10 różnych sportowców z oficjalnej listy (nie wolno ani powtarzać nazwisk, ani zostawiać białych plam!).
• Do koperty z dopiskiem "53. Plebiscyt", którą prześlą państwo do naszej redakcji, można włożyć dowolną liczbę kuponów.
• Głosowanie potrwa do 14 lutego, a ogłoszenie wyników nastąpi 1 marca (podczas Balu Sportowca w Miejscu Kreatywnej Aktywności Eranova w Olsztynie).
• Nagrody dla głosujących to m.in. premie w wysokości 30, 10 i 5 tys. złotych!


DENIS AMBROZIAK (kajakarstwo, KSC Olsztyn) — jeden z najlepszych na świecie kajakowych sprinterów (200 m). Mistrz świata w sztafecie 4x200, młodzieżowy mistrz Europy i Polski w K-1 200, brązowy medalista w K-4 200 uniwersjady, wielokrotny medalista mistrzostw kraju.

MARCIN BACHANEK (łyżwiarstwo szybkie, Viking Elbląg) — podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobył pięć brązowych medali (500, 1000, 1500, 3000 m i w klasyfikacji wielobojowej).

DANIEL BARAN (piłka nożna, Olimpia Elbląg) — zawodnik II-ligowej Olimpii bierze udział również w rozgrywkach plażowej piłki nożnej. Razem z reprezentacją Polski wywalczył piąte miejsce w superfinale Euro Beach Soccer League.

TOMASZ BARNIAK (kajakarstwo, Koszałek Opałek Węgorzewo) — najlepszy polski junior-kanadyjkarz. 5. m w C-2 1000 i 6. m w C-1 200 podczas mistrzostw świata juniorów, mistrz Polski juniorów w C-1 200 i 500 oraz wicemistrz w C-2 1000, brązowy medalista MP seniorów w C-1 200 (6. w C-1 500).

AGATA BARWIŃSKA (żeglarstwo, MOS Iława) — srebrna medalistka mistrzostw świata juniorów w klasie Laser Radial, mistrzyni Europy juniorek, mistrzyni Polski seniorek.

KAROLINA BOŁDYSZ (lekka atletyka, Polonia Pasłęk) – akademicka mistrzyni i młodzieżowa wicemistrzyni Polski w rzucie oszczepem, uczestniczka ME do lat 23 w Tampere.

JANUSZ BUCHOLC (piłka nożna, Stomil Olsztyn) — kapitan I-ligowego zespołu, nie zawodził w poprzednim sezonie, w bieżących rozgrywkach jeden z kluczowych piłkarzy Stomilu.

ŻANETA CIEŚLA (kick-boxing, Polonia Pasłęk) — podczas mistrzostw Polski zdobyła sześć złotych medali we wszystkich formułach. Dwukrotnie wygrywała zawody Pucharu Świata we Włoszech (full-contact, kat. 52 kg) i na Węgrzech (light-contact, 50 kg) oraz była druga na Węgrzech w kick-light. Jest także aktualną wicemistrzynią Polski w boksie.

MAMED CHALIDOW (MMA, Arrachion Olsztyn) – jeden z czołowych zawodników wagi średniej (9. miejsce w światowym rankingu według prestiżowego portalu Sherdog). W 2013 roku odniósł siódme z rzędu zwycięstwo, pokonując podczas Gali KSW 23 Holendra Melvina Manhoefa. Niepokonany od września 2005 r.

PATRYK CHOJNOWSKI (tenis stołowy, Ostródzianka Ostróda)
— podczas mistrzostw Europy niepełnosprawnych zdobył złote medale w turnieju drużynowym i w rywalizacji singlistów.

MONIKA CZERNIAK (pływanie, AZS UWM Olsztyn) — czołowa polska zawodniczka na średnich i długich dystansach. Mistrzyni Polski w pływaniu długodystansowym, brązowa medalistka MP i srebrna MMP w sztafecie 4x200 m.

JAROSŁAW CZYŻEWSKI (siatkówka na siedząco, Atak Elbląg) — razem z elbląskim zespołem zdobył tytuł mistrza Polski w siatkówce na siedząco.

ANNA DĄBROWSKA (taekwondo ITF, Start Olsztyn) — w mistrzostwach Europy w Skovde zdobyła cztery medale: złote w drużynowych technikach specjalnych oraz walkach, srebrny w walkach indywidualnych oraz brązowy w indywidualnych tech. specj., natomiast w mistrzostwach świata w Benidormie wywalczyła srebro w indywidualnych tech. specj. oraz złoto w walkach drużynowych.

WŁADYSŁAW DALIGA (warcaby, UKS Jeziorany) — ciągle aktualny wicemistrz świata juniorów w warcabach stupolowych zdobył w 2013 r. wicemistrzostwo Polski juniorów starszych w grze błyskawicznej oraz zajął 4. miejsce w MP juniorów w "normalnych" warcabach stupolowych. Był dziewiąty w finałach seniorskich MP w Makowicach.

ADRIAN DURMA (kick-boxing, Elbląski Klub Karate) — wysoką formę potwierdził m.in. w zawodach Pucharu Świata na Węgrzech, z których wrócił ze srebrnym medalem w kick-light oraz brązowym w light-contact w kat. 69 kg.

MARTYNA ELAND (gimnastyka, UKS SMS Olsztyn) — jedna z najbardziej utalentowanych polskich gimnastyczek, brązowa medalistka MP w Katowicach w skoku, ćwiczeniach wolnych i na równoważni (piąte miejsce w wieloboju), zwyciężczyni zawodów kontrolnych kadry w Krakowie.

BEATA ENGEL (kung-fu, Olsztyńska Szkoła Chińskich Sztuk Walki Shaolin) — mistrzyni Europy w formach ręcznych.

JULIAN FALKOWSKI (podnoszenie ciężarów, Meyer Elbląg) — podczas mistrzostw Polski LZS zdobył złoty medal w kat. 105 kg.

MAŁGORZATA GAWRYOŁEK (halowa piłka nożna, Elwo Etna Elbląg) — bramkarka z Elbląga została powołana do kadry Polski w futsalu.

ROBERT GRACZYK (bojery, MKŻ Mikołajki) — srebrny medalista mistrzostw świata.

PIOTR HAIN (siatkówka, Indykpol AZS Olsztyn) — niezły indywidualnie sezon zaowocował powołaniem do szerokiej kadry narodowej oraz występem w uniwersjadzie w Kazaniu, skąd Polacy przywieźli srebro.

ANNA HARKOWSKA (kolarstwo, Warmia i Mazury Olsztyn) — jedna z najlepszych na świecie zawodniczek niepełnosprawnych. Podczas mistrzostw świata w para-kolarstwie w kanadyjskim Baie-Comeau zdobyła srebrne medale w jeździe na czas i w wyścigu z startu wspólnego.

PIOTR HATOWSKI (taekwondo WTF, AKS OSW Start Olsztyn) — złoty medalista międzynarodowych mistrzostw Belgii, piąty zawodnik mistrzostw świata (+87 kg).

KRZYSZTOF HOŁOWCZYC (automobilizm, Monster Energy X-raid Team) — W Rajdzie Dakar 2013 miał wypadek i złamał kręgosłup, ale szybko wrócił do ścigania. I to w jakim stylu! We wrześniu zajął piąte miejsce w Rajdzie Polski, a w listopadzie zdobył Puchar Świata w rajdach cross country.

ADAM JABŁOŃSKI (lekka atletyka, AZS UWM Olsztyn) — mistrz Europy juniorów w sztafecie 4x100 m z Rieti, juniorski mistrz Polski w hali i wicemistrz na otwartym stadionie na 200 m.

KAROL JABŁOŃSKI (bojery/żeglarstwo, Baza Mrągowo) — mistrz Europy w żeglarstwie lodowym. Czołowy sternik świata. Dowodzony przez niego jacht z francuską załogą zwyciężył w prestiżowych regatach Porquelle Week na Morzu Śródziemnym, drugie miejsce w regatach match-racingowych Pucharu Świata w Sopocie.

IGOR JANIK (szachy, KSzach Start Elbląg) — mistrz Polski juniorów młodszych w szachach szybkich oraz wicemistrz kraju w szachach klasycznych. Uczestnik mistrzostw Europy, gdzie w nieoficjalnej kategorii 13 lat zajął szóste miejsce.

MAŁGORZATA JASIŃSKA (kolarstwo, Potorscy-TSB Barczewo) — rreprezentantka kraju. 5. miejsce w drużynowych mistrzostwach świata (z włoską grupą MCipollini Giordana), uczestniczka eliminacji torowych mistrzostw świata, w których polska drużyna zajęła 2. miejsce w wyścigu na 4 km na dochodzenie, 7. m w MP ze startu wspólnego.

JOANNA JĘDRZEJCZYK (boks tajski i MMA, Arrachion Olsztyn) — najlepsza w swojej wadze zawodniczka na świecie, wielokrotna mistrzyni Polski, złota medalistka amatorskich i zawodowych mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Niepokonana w 2013 roku w MMA.

ANTON KOŁOSOW (piłka nożna, Olimpia Elbląg) — najskuteczniejszy piłkarz Olimpii w sezonie 2012/13 (8 bramek) oraz najskuteczniejszy w rundzie jesiennej sezonu 2013/14 (7).

MATEUSZ KAMIŃSKI (kajakarstwo, OKSW Olsztyn) — jeden z najlepszych kanadyjkarzy młodego pokolenia, członek kadry narodowej. Młodzieżowy mistrz świata w C-2 1000, brązowy medalista uniwersjady w C-4 1000, młodzieżowy wicemistrz Europy w C-2 1000, wielokrotny medalista MP w maratonach i w wyścigach długodystansowych.

EWELINA KĘDZIERSKA (piłka ręczna, Start Elbląg) — bramkarka młodego pokolenia, która należy do wyróżniających się zawodniczek elbląskiej drużyny.

RAFAŁ „Skejcik” KIERC (BMX, Dartmoor Bikes) – 20-letni olsztynianin jest jednym z najlepszych Polaków jeżdżących wyczynowo po skateparkach. W 2013 roku po raz drugi z rzędu był najwyżej sklasyfikowanym polskim riderem w prestiżowych zawodach Baltic Games (6. miejsce), został mistrzem kraju w BMX w Milanówku oraz zdobył brąz MP Skatepark w Białymstoku.

SEBASTIAN KŁOSIŃSKI (short-track, Orzeł Elbląg) — podczas mistrzostw Polski seniorów zdobył srebrny medal na 500 m, brązowe na 1000 i 1500 m oraz w klasyfikacji wielobojowej.

MARIUSZ KONDRATOWICZ (wyścigi motocyklowe, Motul Junak Kondratowicz Team) — szósty zawodnik klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski w klasie Superstock 1000.

MIECZYSŁAW KONTRYMOWICZ (kręgle klasyczne i bowling, Warmia i Mazury Olsztyn) — podwójny złoty i srebrny mistrz Europy niewidomych i słabowiczących, wielokrotny mistrz kraju.

KRZYSZTOF KOSIKOWSKI i ARTUR KORC (kolarstwo, Warmia i Mazury Olsztyn) — reprezentanci Polski, wielokrotni medaliści mistrzostw kraju w tandemach niewidomych i słabowidzących.

ALEKSANDRA KOWALCZUK (taekwondo WTF, Start Olsztyn) — złota medalistka mistrzostw Europy juniorów w Porto (+68 kg). To pierwszy złoty medal MEJ w historii tej dyscypliny sportu w Polsce.

KACPER KOZŁOWSKI (lekka atletyka, AZS UWM Olsztyn) — jeden z czołowych czterystumetrowców w Polsce, wicemistrz kraju z Torunia (400 m), podwójny złoty medalista akademickich MP w Łodzi (200, 400 m) i mistrz Europy wojskowych (400 m). Z reprezentacyjną sztafetą 4x400 m trzeci w drużynowych ME w Gateshead i uczestnik MŚ w Moskwie.

KAMIL KOZŁOWSKI (judo, Gwardia Olsztyn) — wicemistrz Polski w kategorii open (także piąty w kat. 90 kg), zwycięzca Pucharu Polski (90 kg).

BOGDAN KRÓL (sport niepełnosprawnych, Smok Lotos Orneta) — czołowy polski wózkarz, zwycięzca wielu zawodów ogólnopolskich i zagranicznych (m.in. 90. Międzynarodowego Maratonu Pokoju na Słowacji), kilkakrotny medalista mistrzostw Polski.

SANDRA KRUK (boks, Kontra Elbląg) — brązowa medalistka mistrzostw Unii Europejskiej, złota medalistka mistrzostw Polski w kat. 57 kg.

PIOTR KULA (żeglarstwo, BTŻ Biskupiec) — zwycięzca prestiżowej Europejskiej Ligi Mistrzów w klasie Finn, złoty medalista mistrzostw Polski.

MARCIN KURP (automobilizm, Rally Team Marcin Kurp) — ma za sobą bardzo udany rok. Wygrał Rajd Kormoran i Warmiński, zdobył Szuter Cup, a w klasyfikacji generalnej (klasa 9) Rajdowego Pucharu Polski zajmuje drugie miejsce.

MARTYNA LISIECKA (kajakarstwo, Baza Mrągowo, obecnie KSC Olsztyn) — brązowa medalistka młodzieżowych mistrzostw świata w K-1 200 (4. w K-1 500), 4. m w MME w K-1 1000, wielokrotna medalistka MMP.

ARKADIUSZ LUBOMSKI (boks, Kontra Elbląg) — wicemistrz Polski seniorów w kat. 49 kg.

MARCIN MALEWSKI (piłka ręczna, Meble Wójcik Elbląg/Warmia Traveland Olsztyn) — sezon 2012/13 zakończył z Warmią Traveland na czwartym miejscu w lidze, a sam został królem strzelców "olsztyńskiej" grupy A pierwszej ligi. Od sezonu 2013/14 w elbląskich Meblach Wójcik, gdzie jest na razie najlepszym strzelcem zespołu. Reprezentant kraju w plażowej piłce ręcznej, brąz MP z ekipą Fuzji Anders Olsztyn.

MACIEJ MARCINKIEWICZ (automobilizm, Izopanel Racing Team) — najbardziej prestiżowym sukcesem kierowcy z Olsztyna jest w 2013 r. wygranie klasyfikacji generalnej (wspólnie z Adamem Muzyczukiem) samochodowych mistrzostw Polski w długodystansowych wyścigach Endurance. W tym sezonie także drugie miejsca w mistrzostwach Europy Centralnej FIA Endurance (grupa D5) oraz w cyklu ESET-V4 Cup.

JOANNA MARKIEWICZ (koszykówka, KKS Olsztyn) — kapitan (skrzydłowa) pierwszoligowego zespołu seniorek (8. miejsce w sezonie 2012/13), jedna z najskuteczniejszych zawodniczek najlepszej w województwie drużyny koszykarek.

MIKOŁAJ MICKIEWICZ (bojery, żeglarstwo, MKŻ Mikołajki) – sezon zimowy zakończył z potrójną „koroną”: tytułami mistrza świata, Europy i Polski w klasie Ice Optimist. Latem dorzucił do tego drugie miejsce w Pucharze Polski w klasie Cadet oraz piąte w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

MAGDALENA MIELNIK (triathlon, WMKS Olsztyn) — reprezentantka Polski, młodzieżowa mistrzyni Polski, podwójna brązowa medalistka MP seniorek, 5. miejsce (sztafety) w mistrzostwach Europy U-23.

ALEKSANDER MIŚTA (szachy, Ostródzianka Ostróda) — podczas wrześniowych mistrzostw świata w rozwiązywaniu zadań szachowych reprezentacja Polski z arcymistrzem z Ostródy w składzie obroniła tytuł drużynowych mistrzów świata.

KACPER OLESZCZUK (lekka atletyka, Polonia Pasłęk) — wicemistrz Polski juniorów w rzucie oszczepem i czwarty zawodnik juniorskich ME we włoskim Rieti, w 2013 roku numer jeden na krajowych listach w tej grupie wiekowej (75,39).

MATEUSZ PACHOLCZYK (pływanie, Kormoran Olsztyn) — jeden z najlepszych polskich "żabkarzy", srebrny (200 m klas.) i brązowy (100 m klas.) medalista młodzieżowych mistrzostw kraju, finalista MP seniorów, trzy zwycięstwa w Speedo Championships, prestiżowych zawodach w USA (100 i 200 m klas. oraz w sztafecie 4x100 m st. zmiennym).


JACEK PATOŁA (siatkówka niesłyszących, Warmig Olsztyn) — mistrz Polski w siatkówce plażowej ze Starych Jabłonek (w parze z Jackiem Kalinowskim), gdzie został MVP turnieju oraz najlepszy blokujący finałowego turnieju MP w hali, w którym Warmig zdobył wicemistrzostwo kraju.

KRZYSZTOF PIELOWSKI (pływanie, AZS UWM Olsztyn) — reprezentant kraju, zwycięzca i medalista zawodów o Grand Prix Polski. Wicemistrz Polski w pływaniu długodystansowym, wielokrotny medalista młodzieżowych mistrzostw Polski.

MONIKA PIETKIEWICZ (tenis stołowy, Polmlek Zamer Lidzbark Warmiński) — reprezentantka Polski, uczestniczka wielu turniejów zagranicznych, kapitan drużyny występującej w ekstraklasie. Wicemistrzyni Polski w grze pojedynczej i deblowej, 8. miejsce w drużynie w ME.

PAULA PLICHTA (gimnastyka, UKS SMS Olsztyn) — po kontuzji kręgosłupa w wielkim stylu wróciła na szczyt, zdobywając podczas MP w Katowicach aż cztery srebra: w skoku, na poręczach, w ćwiczeniach wolnych oraz najbardziej prestiżowe w wieloboju. W swojej koronnej konkurencji, skoku — piąta w Pucharze Świata w Osijeku i 15. w mistrzostwach świata w Antwerpii (najlepsze miejsce z Polek).

KONRAD PSZCZÓŁKOWSKI/JAN JĘDRASIK (żeglarstwo, Nauticus Olsztyn) — trzecia załoga mistrzostw Europy w klasie L'Equipe.

MONIKA PUDLIS (sport niepełnosprawnych, Smok Lotos Orneta) — najlepsza polska wózkarka, jedna z najlepszych na świecie, mistrzyni Polski i multimedalistka mistrzostw kraju, 2. miejsce w 90. Międzynarodowym Maratonie Pokoju na Słowacji.

ANDRZEJ REGIN (lekka atletyka, Gwardia Szczytno) — brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów we włoskim Rieti.

SZYMON REKITA (kolarstwo, Warmia Biskupiec) — najlepszy polski młodzieżowiec w jeździe na czas. Członek kadry narodowej. Wielokrotny zwycięzca krajowych wyścigów, 18. miejsce w mistrzostwach świata młodzieżowców w jeździe na czas.

KARINA RÓŻYŃSKA (koszykówka, KKS Apteki Arnika Olsztyn) — jedna z kilku najskuteczniejszych koszykarek I ligi w sezonie 2012/13.

MACIEJ RUDOL (siatkówka plażowa, Zryw-Volley Iława) — z Maciejem Kosiakiem wywalczył brązowe medale mistrzostw Polski seniorów oraz mistrzostw Europy do lat 22.

HENRYK RYCHARSKI (piłka ręczna, Meble Wójcik Elbląg) — wyróżniający się bramkarz w I lidze. Razem z elbląskim zespołem zajął w poprzednim sezonie szóste miejsce.

MACIEJ SARNACKI (judo, Gwardia Olsztyn) — broniąc w Gdańsku tytuł mistrza Polski w kat. +100 kg, potwierdził, że jest najlepszym polskim judoką w najcięższej wadze. Brązowy medalista uniwersjady w Kazaniu.

SZYMON STASZKIEWICZ (motocross, Moto Klub Lidzbark Warmiński) — wicemistrz Polski w klasie MX 2 JUnior.

DAMIAN ŚWIST (podnoszenie ciężarów, Meyer Elbląg) — zdobył złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polski w Spale w kat. 62 kg.

JACEK SZEWCZAK (ju jitsu, Olsztyńskie Stowarzyszenie Ju-Jitsu i Judo) — podczas październikowych World Combat Games (igrzyska sportów walki) w rosyjskim Sankt Petersburgu zdobył brązowy medal w kat. +94 kg. Piąty zawodnik mistrzostw Europy w niemieckim Walldorfie.

TOMASZ SZEWCZAK (ju jitsu, Olsztyńskie Stowarzyszenie Ju-Jitsu i Judo) — żywa legenda polskiego (i nie tylko) ju jitsu. W 2013 r. najpierw w swoich szóstych mistrzostwach Europy zdobył... szósty medal: brąz w kat. 94 kg w Walldorfie (ta imponująca seria zaczęła się w 2003 r.!). A później osiągnął w kolumbijskim Cali sukces, jakiego w swojej przebogatej karierze jeszcze nie miał — zdobył medal World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich (srebro).

RADOSŁAW TYPA (automobilizm, Makita Rally Team) — trzecie miejsce w Europie w klasyfikacji aut przednionapędowych podczas Rajdu Polski.

PAWEŁ URBAN (judo, Żak Ełk) — potwierdził swoją przynależność do ścisłej czołówki krajowej, po raz drugi z rzędu zdobywając brąz MP seniorów w kat. do 81 kg.

ANETA WALENTUKANIS (badminton, AZS UWM Olsztyn) — podstawowa zawodniczka AZS, z którym zajęła czwarte miejsce w ekstraklasie.

AGNIESZKA WIAL (kendo, Shodokan Olsztyn) — mistrzyni Polski seniorek.

ADRIAN WIELGAT (łyżwiarstwo szybkie, Orzeł Elbląg) — podczas młodzieżowych mistrzostw Polski zdobył złoty medal na 5000 i 10000 m oraz brązowy na 1500 m.

MICHAŁ WIELGOSZ (taekwondo WTF, AZS UWM Olsztyn) — mistrz Polski w kat. 63 kg, srebrny medalista międzynarodowych mistrzostw Belgii.

MANUELA WIKIEŁ (pływanie, AZS UWM Olsztyn) — brązowa medalistka MP i srebrna MMP w sztafecie 4x200 m, zwyciężczyni i medalistka zawodów o Grand Prix Polski oraz maratonów.

DOMINIKA WŁODARCZYK (kajakarstwo, Baza Mrągowo) — wielokrotna medalistka (w tym złota) Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz mistrzostw Polski juniorek i młodzieżowców. Brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorek w K-4 500, uczestniczka mistrzostw świata juniorek i młodzieżowców w Kanadzie.

JOANNA ZACHOSZCZ (pływanie, AZS UWM Olsztyn) — wicemistrzyni kraju na 400 i 1500 m, brązowa medalistka MP i srebrna MMP w sztafecie 4x200 m, młodzieżowa mistrzyni Polski na 400 i 800 m st. dow., zwyciężczyni i medalistka zawodów o Grand Prix Polski oraz maratonów.

TOMASZ ZAKRZEWSKI (bojery, MKŻ Mikołajki) — złoty medalista mistrzostw świata, wicemistrz Europy.

KAROL ZALEWSKI (lekka atletyka, AZS UWM Olsztyn) — utalentowany reszelanin jest już najlepszym polskim sprinterem i nadal nie przestaje zadziwiać. W fińskim Tampere został młodzieżowym mistrzem Europy na 200 m i wywalczył srebro w sztafecie 4x100 m, podczas drużynowych ME w Gateshead zdobył brąz w sztafecie, a na MŚ seniorów w Moskwie dotarł do półfinału 200 m. W kraju zdobył m.in. po dwa złota — na 100 i 200 m — podczas seniorskich i młodzieżowych MP!

KAROL ZBUTOWICZ (pływanie, Kormoran Olsztyn) — wielokrotny medalista mistrzostw Polski juniorów w stylach klasycznym, zmiennym i dowolnym (m.in. po trzy złota i srebra MP 15-latków w Oświęcimiu), 5. miejsce na 200 m klas. podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w Utrechcie (gdzie dwa razy poprawiał też rekord kraju 15-latków), finalista MP seniorów.

JACEK ZYŚK (piłka ręczna, Warmia Traveland Olsztyn) — kapitan i podpora pierwszoligowego zespołu.

Michał ŻUREK (siatkówka, Indykpol AZS Olsztyn) — równa, dobra forma w minionym sezonie ligowym zaowocowała powołaniem do szerokiej kadry narodowej.Nominowani do tytułu 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa:

PIŁKARZ ROKU
Paweł Adamiec (Znicz Biała Piska)
Ewelina Balcewicz (KKP Stomil Olsztyn)
Adam Bazych (GKS Dźwierzuty)
Paweł Błaszczyk (GKS LZS Szymbark)
Piotr Błaszczyk (MKS Jeziorany)
Kacper Bobiński (Granica Bezledy)
Kamil Boenigk (GKS Stawiguda)
Bartłomiej Bogdaniuk (Tęcza Biskupiec)
Krystian Borowski (Fala Warpuny)
Szymon Brzezicki (Olimpia II Elbląg)
Krystian Buczyłko (Korona Klewki)
Sylwester Bukowski (Novoplast Mszanowo)
Mateusz Butyłow (Mazur Wydminy)
Jacek Ciechocki (Radomniak Radomno)
Tomasz Dajnowski (Jurand Barciany)
Damian Dąbrowski (Start Nidzica)
Bartosz Dobroński (Warmia Olsztyn)
Wojciech Domeracki (Tęcza Miłomłyn)
Karol Domurat (MKS Ruciane Nida)
Maciej Duczek (MOSiR Kętrzyn)
Jarosław Durczak (LZS Świątki-Skolity)
Paweł Dymiński (Śniardwy Orzysz)
Jacek Elgert (Wicher Gwiździny)
Arkadiusz Foruś (Błękitni Pasym)
Arkadiusz Frączek (KS Łabędnik)
Paweł Galik (Kaczkan Huragan Morąg)
Maciej Gawliński (Kłobuk Mikołajki)
Patryk Gawrych (Tytan Łankiejmy)
Adrian Gąsior (GKS Szczytno)
Leszek Grabowiecki (Relax Płoskinia)
Marek Grabowski (Wilczek Wilkowo)
Krzysztof Iwański (Leśnik Nowe Ramuki)
Kamil Jackiewicz (Paged Sklejka Płomień Ełk)
Mateusz Janicki (Polonia Iłowo)
Rafał Jaworski (GLKS Jonkowo)
Jan Kadziewicz (Victoria Bartoszyce)
Krzysztof Kalinowski (Orkan Sątopy)
Maciej Kamiński (KS Mroczno)
Arkadiusz Karkut (Czarni Rudzienice)
Paweł Kępkowicz (KS Wojciechy)
Marcin Klik (Reduta Bisztynek)
Piotr Kołakowski (Pisa Tewes-Bis Barczewo)
Anton Kołosow (Olimpia Elbląg)
Daniel Komorowski (Zatoka Braniewo)
Dawid Koper (Strażak Gryźliny)
Wiesław Korzeb (Syrena Młynary)
Damian Kostkowski (Barkas Tolkmicko)
Krzysztof Kresin (Jeziorak Iława)
Paweł Kudryk (Pama Powodowo)
Paweł Kułakowski (DKS Dobre Miasto)
Mateusz Leśniewski (Start Kombet Działdowo)
Kamil Leśnikowski (Fortuna Gągławki)
Jarosław Licznerski (Żuraw Godkowo)
Andrzej Łochnicki (Orzeł Janowiec Kościelny)
Mateusz Łożyński (GSZS Rybno)
Mateusz Łukasik (Olimpia Miłki)
Marcin Łukaszewski (Olimpia Olsztynek)
Mariusz Machniak (Mrągowia Budextan Mrągowo)
Michał Maj (Kormoran Zwierzewo)
Adam Malinowski (LZS Lubomino-Wilczkowo)
Łukasz Mańka (Gmina Kozłowo)
Mariusz Markowicz (Sparta Kwietniewo)
Krzysztof Mastalerz (Wałsza Pieniężno)
Łukasz Matuszewski (Pogrom Aniołowo)
Paweł Mazurkiewicz (Błękitni Stary Olsztyn)
Damian Mazurowski (Granica Kętrzyn)
Mateusz Michalski (Olimpia Kisielice)
Michał Miller (MKS Korsze)
Mariusz Miłek (Omulew Wielbark)
Michał Młynarczyk (Unia Olecko)
Michał Mościński (Rominta Gołdap)
Wojciech Najmowicz (Ewingi Zalewo)
Łukasz Olszewski (Osa Ząbrowo)
Szymon Orzeł (Danpol Knopin)
Tomasz Osenkowski (Warmiak Łukta)
Łukasz Pawłowski (Łyna Sępopol)
Małgorzata Piotrak (KKP Stomil Olsztyn)
Adrian Podgórski (Huragan II Morąg)
Mateusz Pokora (Czarni Małdyty)
Radosław Połeć (Orzeł Ulnowo)
Piotr Reczek (Mamry Giżycko)
Maciej Rogowski (Concordia II Elbląg)
Przemysław Różycki (LKS Tyrowo)
Paweł Rudziński (GKS Gietrzwałd Unieszewo)
Piotr Rybkiewicz (Drwęca Nowe Miasto Lub.)
Adrian Sadowski (Płomień Turznica)
Piotr Sikora (Sokół Ostróda)
Piotr Skiba (Stomil Olsztyn)
Michał Skuzjus (Ossa Biskupiec Pom.)
Remigiusz Sobociński (GKS Wikielec)
Mateusz Sokołowski (Mazur Pisz)
Krzysztof Stankiewicz (Sokół Garbno)
Damian Suszczewicz (Vęgoria Węgorzewo)
Kamil Szarnecki (Czarni Olecko)
Krystian Szelugowski (SKF Kunki)
Tomasz Szpakowski (Zalew Frombork)
Patryk Szrajder (Wel Lidzbark Wleski)
Mirosław Szul (LZS Różnowo)
Marek Śnieżawski (Szynaka Motor Lubawa)
Krzysztof Środziński (Pisa II Barczewo)
Łukasz Świgoń (Grunwald Gierzwałd)
Łukasz Tabaka (Start Kozłowo)
Kamil Taraszkiewicz (Start Kruklanki)
Konrad Trojanowski (Granica Zagaje)
Szymon Tuttas (Pojezierze Prostki)
Bartłomiej Wierzbicki (Mazur Ełk)
Mateusz Winnicki (Gmina Braniewo)
Mateusz Wiśniewski (Unia Susz)
Tomasz Włodarczyk (Błękitni Orneta)
Bogdan Wojtas (Dąb Kadyny)
Łukasz Wolak (Barkas II Tolkmicko)
Jerzy Wójcik (Mewa Smykowo)
Maciej Zając (Pomowiec Gronowo Elbląskie)
Mateusz Zaleśkiewicz (Orleta Rema Reszel)
Krzysztof Zapał (Polonia Lidzbark Warm.)
Patryk Zdunek (Orzeł Czerwonka)
Hieronim Zoch (Concordia Elbląg)
Krystian Żabko (Polonia Pasłęk)
Adrian Żukiewicz (Stomil II Olsztyn)
Łukasz Sipko (Cresovia Górowo Iławeckie)


AKS OSW Olsztyn
Arrachion Olsztyn
AZS UWM Olsztyn
Barkas Tolkmicko
Baza Mrągowo
Błękitni Pasym
Concordia Elbląg
Condohotels Morliny Ostróda
DKS Dobre Miasto
Drwęca Nowe Miasto Lubawskie
Drwęca Ostróda
GKS Wikielec
Granica Kętrzyn
Granica Zagaje
Gwardia Olsztyn
Indykpol AZS Olsztyn
Jeziorak Iława
Kaczkan Huragan Morąg
Kayak Sport Club Olsztyn
Klub Żeglarski Ostróda
Kormoran Olsztyn
Koszałek Opałek Węgorzewo
Mamry Giżycko
Mazur Ełk
MKS Korsze
MLKS Ostróda
MOS Iława
Mrągowia Budextan Mrągowo
KKS Olsztyn
Kontra Elbląg
Meble Wójcik Elbląg
Nippon Olsztyn
OKSmoka Olsztyn
Olimpia Elbląg
Olimpia Olsztynek
OKSW Olsztyn
Orzeł Elbląg
Olsztyńska Szkoła Chińskich Sztuk Walki Shaolin
Omulew Wielbark
Orzeł Janowiec Kościelny
Ostródzianka Ostróda
Paged Sklejka Płomień Ełk
Pisa Tewes-Bis Barczewo
Polmlek Zamer Lidzbark Warmiński
Polonia Iłowo
Polonia Pasłęk
Rominta Gołdap
Smok Lotos Orneta
Sokół Ostróda
Start Elbląg
Start Kombet Działdowo
Start Nidzica
Start Olsztyn
Stomil Olsztyn
Szynaka Motor Lubawa
Tęcza Miłomłyn
UKS Mazury Mrągowo
UKS SMS Olsztyn
Warmia Biskupiec
Warmia i Mazury Olsztyn
Warmia Traveland Olsztyn
Warmig Olsztyn
Vęgoria Węgorzewo
Victoria Bartoszyce
Victoria Morąg
Zatoka Braniewo
Znicz Biała Piska

KLUB ROKU:

SPORTOWE WYDARZENIE ROKU
1. Mistrzostwa świata w siatkówce plażowej w Starych Jabłonkach
2. Rajd Polski w Mikołajkach
3. II Półmaraton Jakubowy w Olsztynie
4. III Iławski Półmaraton
5. Utrzymanie się Stomilu Olsztyn w I lidze


DENIS AMBROZIAK (kajakarstwo, KSC Olsztyn)
JANUSZ BUCHOLC (piłka nożna, Stomil Olsztyn)
MAMED CHALIDOW (MMA, Arrachion Olsztyn)
PIOTR HAIN (siatkówka, Indykpol AZS Olsztyn)
PIOTR HATOWSKI (taekwondo WTF, AKS OSW Start Olsztyn)
KRZYSZTOF HOŁOWCZYC (automobilizm, Monster Energy X-raid Team)
JOANNA JĘDRZEJCZYK (boks tajski i MMA, Arrachion Olsztyn)
MATEUSZ KAMIŃSKI (kajakarstwo, OKSW Olsztyn)
KACPER KOZŁOWSKI (lekka atletyka, AZS UWM Olsztyn)
JOANNA MARKIEWICZ (koszykówka, KKS Olsztyn)
KRZYSZTOF PIELOWSKI (pływanie, AZS UWM Olsztyn)
PAULA PLICHTA (gimnastyka, UKS SMS Olsztyn)
MACIEJ SARNACKI (judo, Gwardia Olsztyn)
TOMASZ SZEWCZAK (ju jitsu, Olsztyńskie Stowarzyszenie Ju-Jitsu i Judo)
KAROL ZALEWSKI (lekka atletyka, AZS UWM Olsztyn)

NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC OLSZTYNA:

SPORTOWIEC BEZ BARIER
Daniel ABRAM (Atak Elbląg, rugby na wózkach)
Łukasz BIEDRZYCKI (Atak Elbląg, siatkówka na siedząco)
Jaromir BREKAU(Atak Elbląg, podnoszenie ciężarów)
ANNA HARKOWSKA (kolarstwo, Warmia i Mazury Olsztyn)
Marcin HEBDA (Atak Elbląg, hokej na sledgach)
Katarzyna KAMUDA (Atak Elbląg, pływanie)
Zbigniew KEMPIŃSKI (Atak Elbląg, lekka atletyka)
GRZEGORZ KARIKUŁA (bowling, Warmia i Mazury Olsztyn)
MIECZYSŁAW KONTRYMOWICZ (kręgle klasyczne i bowling, Warmia i Mazury Olsztyn)
KRZYSZTOF KOSIKOWSKI i ARTUR KORC (kolarstwo, Warmia i Mazury Olsztyn)
BOGDAN KRÓL (sport niepełnosprawnych, Smok Lotos Orneta)
Paweł ŁUKIN (Atak Elbląg, pływanie)
Andrzej MŁYNARCZYK (Atak Elbląg, hokej na sledgach)
Piotr MOSZCZYŃSKI (Atak Elbląg, siatkówka na stojąco)
JACEK PATOŁA i JACEK KALINOWSKI (siatkówka niesłyszących, Warmig Olsztyn)
MAGDALENA PRZEWORSKA i MARTA PIEKAR (kolarstwo, Warmia i Mazury Olsztyn)
MONIKA PUDLIS (sport niepełnosprawnych, Smok Lotos Orneta)
ZDZISŁAW RATAJCZAK (brydż, Warmia i Mazury Olsztyn)
Jakub RUCIŃSKI (Atak Elbląg, podnoszenie ciężarów)
Jacek SAPELA (Atak Elbląg, siatkówka na stojąco)
ZOFIA SARMACKA (strzelanie, Warmia i Mazury Olsztyn)
Elżbieta STATKIEWICZ (Atak Elbląg, lekka atletyka)
RYSZARD SZUDER (szachy, Warmia i Mazury Olsztyn)
ZBIGNIEW ŚWIERCZYŃSKI (lekka atletyka, Warmia i Mazury Olsztyn)
Mariusz WOJDAG (Atak Elbląg, siatkówka na siedząco)
Krzysztof ZADROGA (Atak Elbląg, rugby na wózkach)

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD