Lista sportowców nominowanych do 53. Plebiscytu na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa

2013-11-04 09:22:46(ost. akt: 2013-11-13 15:55:30)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Zgodnie z tradycją rozpoczynamy wybory najpopularniejszych sportowców roku. Tradycyjnie też przygotowaliśmy kilka niespodzianek, z których najważniejszą są chyba nagrody finansowe dla czytelników.
Zgodnie z tradycją rozpoczynamy wybory najpopularniejszych sportowców roku. Tradycyjnie też przygotowaliśmy kilka niespodzianek, z których najważniejszą są chyba nagrody finansowe dla czytelników.

Do 14 lutego w "Gazecie Olsztyńskiej" i "Dzienniku Elbląskim" będziemy publikować plebiscytowe kupony, które — mamy nadzieję — trafią do nas z powrotem. Oczywiście z wpisanymi dziesięcioma nazwiskami sportowców, które zostaną wybrane z oficjalnej listy kandydatów. Wyniki plebiscytu ogłosimy 1 marca podczas Balu Sportowca w Miejscu Kreatywnej Aktywności Eranova w Olsztynie, wtedy też poznamy nazwiska naszych czytelników, do których uśmiechnie się szczęście podczas losowania nagród pieniężnych. Ten, który szczęścia będzie miał najwięcej, wzbogaci się o 30 tysięcy złotych, a pozostała dwójka wygra dziesięć i pięć tysięcy (sponsorem nagród jest WBS Jonkowo)! I to wszystko jedynie za wypełnienie plebiscytowego kuponu!

Lista kandydatów 53. Plebiscytu na 10 Najpopularniejszych Sportowców Województwa jest wstępna, bowiem do piątku czekamy na państwa propozycje, które można nadsyłać na adres sport@gazetaolsztynska.pl.

W tym roku zrezygnowaliśmy z głosowania SMS-owego, które zostanie zastąpione głosowaniem internetowym.
Od 12 listopada do 14 lutego na stronie www.gazetaolsztynska.pl będzie specjalny kupon internetowy, po wypełnieniu którego będzie można wybrać Piłkarza Roku, Klub Roku, Najpopularniejszego Sportowca, Najpopularniejszego Sportowca Bez Barier, Sportowe Wydarzenie Roku i Najpopularniejszego Sportowca Olsztyna. Poza tym dziennikarze wybiorą Trenera Roku.

Oczywiście tradycyjnie zapraszamy do przysyłania do redakcji listów z plebiscytowymi refleksjami, jak zwykle najciekawsze z nich opublikujemy. A zatem wszyscy czytelnicy do piór i nożyczek!LISTA KANDYDATÓW:

DENIS AMBROZIAK (kajakarstwo, KSC Olsztyn) — jeden z najlepszych na świecie kajakowych sprinterów (200 m). Mistrz świata w sztafecie 4x200, młodzieżowy mistrz Europy i Polski w K-1 200, brązowy medalista w K-4 200 uniwersjady, wielokrotny medalista mistrzostw kraju.

MARCIN BACHANEK (łyżwiarstwo szybkie, Viking Elbląg) — podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobył pięć brązowych medali (500, 1000, 1500, 3000 m i w klasyfikacji wielobojowej).

DANIEL BARAN (piłka nożna, Olimpia Elbląg) — zawodnik II-ligowej Olimpii bierze udział również w rozgrywkach plażowej piłki nożnej. Razem z reprezentacją Polski wywalczył piąte miejsce w superfinale Euro Beach Soccer League.

TOMASZ BARNIAK (kajakarstwo, Koszałek Opałek Węgorzewo) — najlepszy polski junior-kanadyjkarz. 5. m w C-2 1000 i 6. m w C-1 200 podczas mistrzostw świata juniorów, mistrz Polski juniorów w C-1 200 i 500 oraz wicemistrz w C-2 1000, brązowy medalista MP seniorów w C-1 200 (6. w C-1 500).

AGATA BARWIŃSKA (żeglarstwo, MOS Iława) — srebrna medalistka mistrzostw świata juniorów w klasie Laser Radial, mistrzyni Europy juniorek, mistrzyni Polski seniorek.

KAROLINA BOŁDYSZ (lekka atletyka, Polonia Pasłęk) – akademicka mistrzyni i młodzieżowa wicemistrzyni Polski w rzucie oszczepem, uczestniczka ME do lat 23 w Tampere.

JANUSZ BUCHOLC (piłka nożna, Stomil Olsztyn) — kapitan I-ligowego zespołu, nie zawodził w poprzednim sezonie, w bieżących rozgrywkach jeden z kluczowych piłkarzy Stomilu.

ŻANETA CIEŚLA (kick-boxing, Polonia Pasłęk) — podczas mistrzostw Polski zdobyła sześć złotych medali we wszystkich formułach. Dwukrotnie wygrywała zawody Pucharu Świata we Włoszech (full-contact, kat. 52 kg) i na Węgrzech (light-contact, 50 kg) oraz była druga na Węgrzech w kick-light. Jest także aktualną wicemistrzynią Polski w boksie.

MAMED CHALIDOW (MMA, Arrachion Olsztyn) – jeden z czołowych zawodników wagi średniej (9. miejsce w światowym rankingu według prestiżowego portalu Sherdog). W 2013 roku odniósł siódme z rzędu zwycięstwo, pokonując podczas Gali KSW 23 Holendra Melvina Manhoefa. Niepokonany od września 2005 r.

PATRYK CHOJNOWSKI (tenis stołowy, Ostródzianka Ostróda)
— podczas mistrzostw Europy niepełnosprawnych zdobył złote medale w turnieju drużynowym i w rywalizacji singlistów.

MONIKA CZERNIAK (pływanie, AZS UWM Olsztyn) — czołowa polska zawodniczka na średnich i długich dystansach. Mistrzyni Polski w pływaniu długodystansowym, brązowa medalistka MP i srebrna MMP w sztafecie 4x200 m.

JAROSŁAW CZYŻEWSKI (siatkówka na siedząco, Atak Elbląg) — razem z elbląskim zespołem zdobył tytuł mistrza Polski w siatkówce na siedząco.

ANNA DĄBROWSKA (taekwondo ITF, Start Olsztyn) — w mistrzostwach Europy w Skovde zdobyła cztery medale: złote w drużynowych technikach specjalnych oraz walkach, srebrny w walkach indywidualnych oraz brązowy w indywidualnych tech. specj., natomiast w mistrzostwach świata w Benidormie wywalczyła srebro w indywidualnych tech. specj. oraz złoto w walkach drużynowych.

WŁADYSŁAW DALIGA (warcaby, UKS Jeziorany) — ciągle aktualny wicemistrz świata juniorów w warcabach stupolowych zdobył w 2013 r. wicemistrzostwo Polski juniorów starszych w grze błyskawicznej oraz zajął 4. miejsce w MP juniorów w "normalnych" warcabach stupolowych. Był dziewiąty w finałach seniorskich MP w Makowicach.

ADRIAN DURMA (kick-boxing, Elbląski Klub Karate) — wysoką formę potwierdził m.in. w zawodach Pucharu Świata na Węgrzech, z których wrócił ze srebrnym medalem w kick-light oraz brązowym w light-contact w kat. 69 kg.

MARTYNA ELAND (gimnastyka, UKS SMS Olsztyn) — jedna z najbardziej utalentowanych polskich gimnastyczek, brązowa medalistka MP w Katowicach w skoku, ćwiczeniach wolnych i na równoważni (piąte miejsce w wieloboju), zwyciężczyni zawodów kontrolnych kadry w Krakowie.

BEATA ENGEL (kung-fu, Olsztyńska Szkoła Chińskich Sztuk Walki Shaolin) — mistrzyni Europy w formach ręcznych.

JULIAN FALKOWSKI (podnoszenie ciężarów, Meyer Elbląg) — podczas mistrzostw Polski LZS zdobył złoty medal w kat. 105 kg.

MAŁGORZATA GAWRYOŁEK (halowa piłka nożna, Elwo Etna Elbląg) — bramkarka z Elbląga została powołana do kadry Polski w futsalu.

ROBERT GRACZYK (bojery, MKŻ Mikołajki) — srebrny medalista mistrzostw świata.

PIOTR HAIN (siatkówka, Indykpol AZS Olsztyn) — niezły indywidualnie sezon zaowocował powołaniem do szerokiej kadry narodowej oraz występem w uniwersjadzie w Kazaniu, skąd Polacy przywieźli srebro.

ANNA HARKOWSKA (kolarstwo, Warmia i Mazury Olsztyn) — jedna z najlepszych na świecie zawodniczek niepełnosprawnych. Podczas mistrzostw świata w para-kolarstwie w kanadyjskim Baie-Comeau zdobyła srebrne medale w jeździe na czas i w wyścigu z startu wspólnego.

PIOTR HATOWSKI (taekwondo WTF, AKS OSW Start Olsztyn) — złoty medalista międzynarodowych mistrzostw Belgii, piąty zawodnik mistrzostw świata (+87 kg).

KRZYSZTOF HOŁOWCZYC (automobilizm, Monster Energy X-raid Team) — W Rajdzie Dakar 2013 miał wypadek i złamał kręgosłup, ale szybko wrócił do ścigania. I to w jakim stylu! We wrześniu zajął piąte miejsce w Rajdzie Polski, a w listopadzie zdobył Puchar Świata w rajdach cross country.

ADAM JABŁOŃSKI (lekka atletyka, AZS UWM Olsztyn) — mistrz Europy juniorów w sztafecie 4x100 m z Rieti, juniorski mistrz Polski w hali i wicemistrz na otwartym stadionie na 200 m.

KAROL JABŁOŃSKI (bojery/żeglarstwo, Baza Mrągowo) — mistrz Europy w żeglarstwie lodowym. Czołowy sternik świata. Dowodzony przez niego jacht z francuską załogą zwyciężył w prestiżowych regatach Porquelle Week na Morzu Śródziemnym, drugie miejsce w regatach match-racingowych Pucharu Świata w Sopocie.

IGOR JANIK (szachy, KSzach Start Elbląg) — mistrz Polski juniorów młodszych w szachach szybkich oraz wicemistrz kraju w szachach klasycznych. Uczestnik mistrzostw Europy, gdzie w nieoficjalnej kategorii 13 lat zajął szóste miejsce.

MAŁGORZATA JASIŃSKA (kolarstwo, Potorscy-TSB Barczewo) — rreprezentantka kraju. 5. miejsce w drużynowych mistrzostwach świata (z włoską grupą MCipollini Giordana), uczestniczka eliminacji torowych mistrzostw świata, w których polska drużyna zajęła 2. miejsce w wyścigu na 4 km na dochodzenie, 7. m w MP ze startu wspólnego.

JOANNA JĘDRZEJCZYK (boks tajski i MMA, Arrachion Olsztyn) — najlepsza w swojej wadze zawodniczka na świecie, wielokrotna mistrzyni Polski, złota medalistka amatorskich i zawodowych mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Niepokonana w 2013 roku w MMA.

ANTON KOŁOSOW (piłka nożna, Olimpia Elbląg) — najskuteczniejszy piłkarz Olimpii w sezonie 2012/13 (8 bramek) oraz najskuteczniejszy w rundzie jesiennej sezonu 2013/14 (7).

MATEUSZ KAMIŃSKI (kajakarstwo, OKSW Olsztyn) — jeden z najlepszych kanadyjkarzy młodego pokolenia, członek kadry narodowej. Młodzieżowy mistrz świata w C-2 1000, brązowy medalista uniwersjady w C-4 1000, młodzieżowy wicemistrz Europy w C-2 1000, wielokrotny medalista MP w maratonach i w wyścigach długodystansowych.

EWELINA KĘDZIERSKA (piłka ręczna, Start Elbląg) — bramkarka młodego pokolenia, która należy do wyróżniających się zawodniczek elbląskiej drużyny.

RAFAŁ „Skejcik” KIERC (BMX, Dartmoor Bikes) – 20-letni olsztynianin jest jednym z najlepszych Polaków jeżdżących wyczynowo po skateparkach. W 2013 roku po raz drugi z rzędu był najwyżej sklasyfikowanym polskim riderem w prestiżowych zawodach Baltic Games (6. miejsce), został mistrzem kraju w BMX w Milanówku oraz zdobył brąz MP Skatepark w Białymstoku.

SEBASTIAN KŁOSIŃSKI (short-track, Orzeł Elbląg) — podczas mistrzostw Polski seniorów zdobył srebrny medal na 500 m, brązowe na 1000 i 1500 m oraz w klasyfikacji wielobojowej.

MARIUSZ KONDRATOWICZ (wyścigi motocyklowe, Motul Junak Kondratowicz Team) — szósty zawodnik klasyfikacji generalnej mistrzostw Polski w klasie Superstock 1000.

MIECZYSŁAW KONTRYMOWICZ (kręgle klasyczne i bowling, Warmia i Mazury Olsztyn) — podwójny złoty i srebrny mistrz Europy niewidomych i słabowiczących, wielokrotny mistrz kraju.

KRZYSZTOF KOSIKOWSKI i ARTUR KORC (kolarstwo, Warmia i Mazury Olsztyn) — reprezentanci Polski, wielokrotni medaliści mistrzostw kraju w tandemach niewidomych i słabowidzących.

ALEKSANDRA KOWALCZUK (taekwondo WTF, Start Olsztyn) — złota medalistka mistrzostw Europy juniorów w Porto (+68 kg). To pierwszy złoty medal MEJ w historii tej dyscypliny sportu w Polsce.

KACPER KOZŁOWSKI (lekka atletyka, AZS UWM Olsztyn) — jeden z czołowych czterystumetrowców w Polsce, wicemistrz kraju z Torunia (400 m), podwójny złoty medalista akademickich MP w Łodzi (200, 400 m) i mistrz Europy wojskowych (400 m). Z reprezentacyjną sztafetą 4x400 m trzeci w drużynowych ME w Gateshead i uczestnik MŚ w Moskwie.

KAMIL KOZŁOWSKI (judo, Gwardia Olsztyn) — wicemistrz Polski w kategorii open (także piąty w kat. 90 kg), zwycięzca Pucharu Polski (90 kg).

BOGDAN KRÓL (sport niepełnosprawnych, Smok Lotos Orneta) — czołowy polski wózkarz, zwycięzca wielu zawodów ogólnopolskich i zagranicznych (m.in. 90. Międzynarodowego Maratonu Pokoju na Słowacji), kilkakrotny medalista mistrzostw Polski.

SANDRA KRUK (boks, Kontra Elbląg) — brązowa medalistka mistrzostw Unii Europejskiej, złota medalistka mistrzostw Polski w kat. 57 kg.

PIOTR KULA (żeglarstwo, BTŻ Biskupiec) — zwycięzca prestiżowej Europejskiej Ligi Mistrzów w klasie Finn, złoty medalista mistrzostw Polski.

MARCIN KURP (automobilizm, Rally Team Marcin Kurp) — ma za sobą bardzo udany rok. Wygrał Rajd Kormoran i Warmiński, zdobył Szuter Cup, a w klasyfikacji generalnej (klasa 9) Rajdowego Pucharu Polski zajmuje drugie miejsce.

MARTYNA LISIECKA (kajakarstwo, Baza Mrągowo, obecnie KSC Olsztyn) — brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorów i młodzieżowców w K-4 500 m, 5. miejsce (K-4 500 m) w mistrzostwach świata juniorów i młodzieżowców.

ARKADIUSZ LUBOMSKI (boks, Kontra Elbląg) — wicemistrz Polski seniorów w kat. 49 kg.

MARCIN MALEWSKI (piłka ręczna, Meble Wójcik Elbląg/Warmia Traveland Olsztyn) — sezon 2012/13 zakończył z Warmią Traveland na czwartym miejscu w lidze, a sam został królem strzelców "olsztyńskiej" grupy A pierwszej ligi. Od sezonu 2013/14 w elbląskich Meblach Wójcik, gdzie jest na razie najlepszym strzelcem zespołu. Reprezentant kraju w plażowej piłce ręcznej, brąz MP z ekipą Fuzji Anders Olsztyn.

MACIEJ MARCINKIEWICZ (automobilizm, Izopanel Racing Team) — najbardziej prestiżowym sukcesem kierowcy z Olsztyna jest w 2013 r. wygranie klasyfikacji generalnej (wspólnie z Adamem Muzyczukiem) samochodowych mistrzostw Polski w długodystansowych wyścigach Endurance. W tym sezonie także drugie miejsca w mistrzostwach Europy Centralnej FIA Endurance (grupa D5) oraz w cyklu ESET-V4 Cup.

JOANNA MARKIEWICZ (koszykówka, KKS Olsztyn) — kapitan (skrzydłowa) pierwszoligowego zespołu seniorek (8. miejsce w sezonie 2012/13), jedna z najskuteczniejszych zawodniczek najlepszej w województwie drużyny koszykarek.

MIKOŁAJ MICKIEWICZ (bojery, żeglarstwo, MKŻ Mikołajki) – sezon zimowy zakończył z potrójną „koroną”: tytułami mistrza świata, Europy i Polski w klasie Ice Optimist. Latem dorzucił do tego drugie miejsce w Pucharze Polski w klasie Cadet oraz piąte w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

MAGDALENA MIELNIK (triathlon, WMKS Olsztyn) — reprezentantka Polski, młodzieżowa mistrzyni Polski, podwójna brązowa medalistka MP seniorek, 5. miejsce (sztafety) w mistrzostwach Europy U-23.

ALEKSANDER MIŚTA (szachy, Ostródzianka Ostróda) — podczas wrześniowych mistrzostw świata w rozwiązywaniu zadań szachowych reprezentacja Polski z arcymistrzem z Ostródy w składzie obroniła tytuł drużynowych mistrzów świata.

KACPER OLESZCZUK (lekka atletyka, Polonia Pasłęk) — wicemistrz Polski juniorów w rzucie oszczepem i czwarty zawodnik juniorskich ME we włoskim Rieti, w 2013 roku numer jeden na krajowych listach w tej grupie wiekowej (75,39).

MATEUSZ PACHOLCZYK (pływanie, Kormoran Olsztyn) — jeden z najlepszych polskich "żabkarzy", srebrny (200 m klas.) i brązowy (100 m klas.) medalista młodzieżowych mistrzostw kraju, finalista MP seniorów, trzy zwycięstwa w Speedo Championships, prestiżowych zawodach w USA (100 i 200 m klas. oraz w sztafecie 4x100 m st. zmiennym).


JACEK PATOŁA (siatkówka niesłyszących, Warmig Olsztyn) — mistrz Polski w siatkówce plażowej ze Starych Jabłonek (w parze z Jackiem Kalinowskim), gdzie został MVP turnieju oraz najlepszy blokujący finałowego turnieju MP w hali, w którym Warmig zdobył wicemistrzostwo kraju.

KRZYSZTOF PIELOWSKI (pływanie, AZS UWM Olsztyn) — reprezentant kraju, zwycięzca i medalista zawodów o Grand Prix Polski. Wicemistrz Polski w pływaniu długodystansowym, wielokrotny medalista młodzieżowych mistrzostw Polski.

MONIKA PIETKIEWICZ (tenis stołowy, Polmlek Zamer Lidzbark Warmiński) — reprezentantka Polski, uczestniczka wielu turniejów zagranicznych, kapitan drużyny występującej w ekstraklasie. Wicemistrzyni Polski w grze pojedynczej i deblowej, 8. miejsce w drużynie w ME.

PAULA PLICHTA (gimnastyka, UKS SMS Olsztyn) — po kontuzji kręgosłupa w wielkim stylu wróciła na szczyt, zdobywając podczas MP w Katowicach aż cztery srebra: w skoku, na poręczach, w ćwiczeniach wolnych oraz najbardziej prestiżowe w wieloboju. W swojej koronnej konkurencji, skoku — piąta w Pucharze Świata w Osijeku i 15. w mistrzostwach świata w Antwerpii (najlepsze miejsce z Polek).

KONRAD PSZCZÓŁKOWSKI/JAN JĘDRASIK (żeglarstwo, Nauticus Olsztyn) — trzecia załoga mistrzostw Europy w klasie L'Equipe.

MONIKA PUDLIS (sport niepełnosprawnych, Smok Lotos Orneta) — najlepsza polska wózkarka, jedna z najlepszych na świecie, mistrzyni Polski i multimedalistka mistrzostw kraju, 2. miejsce w 90. Międzynarodowym Maratonie Pokoju na Słowacji.

ANDRZEJ REGIN (lekka atletyka, Gwardia Szczytno) — brązowy medalista mistrzostw Europy juniorów we włoskim Rieti.

SZYMON REKITA (kolarstwo, Warmia Biskupiec) — najlepszy polski młodzieżowiec w jeździe na czas. Członek kadry narodowej. Wielokrotny zwycięzca krajowych wyścigów, 18. miejsce w mistrzostwach świata młodzieżowców w jeździe na czas.

KARINA RÓŻYŃSKA (koszykówka, KKS Apteki Arnika Olsztyn) — jedna z kilku najskuteczniejszych koszykarek I ligi w sezonie 2012/13.

MACIEJ RUDOL (siatkówka plażowa, Zryw-Volley Iława) — z Maciejem Kosiakiem wywalczył brązowe medale mistrzostw Polski seniorów oraz mistrzostw Europy do lat 22.

HENRYK RYCHARSKI (piłka ręczna, Meble Wójcik Elbląg) — wyróżniający się bramkarz w I lidze. Razem z elbląskim zespołem zajął w poprzednim sezonie szóste miejsce.

MACIEJ SARNACKI (judo, Gwardia Olsztyn) — broniąc w Gdańsku tytuł mistrza Polski w kat. +100 kg, potwierdził, że jest najlepszym polskim judoką w najcięższej wadze. Brązowy medalista uniwersjady w Kazaniu.

SZYMON STASZKIEWICZ (motocross, Moto Klub Lidzbark Warmiński) — wicemistrz Polski w klasie MX 2 JUnior.

DAMIAN ŚWIST (podnoszenie ciężarów, Meyer Elbląg) — zdobył złoty medal młodzieżowych mistrzostw Polski w Spale w kat. 62 kg.

JACEK SZEWCZAK (ju jitsu, Olsztyńskie Stowarzyszenie Ju-Jitsu i Judo) — podczas październikowych World Combat Games (igrzyska sportów walki) w rosyjskim Sankt Petersburgu zdobył brązowy medal w kat. +94 kg. Piąty zawodnik mistrzostw Europy w niemieckim Walldorfie.

TOMASZ SZEWCZAK (ju jitsu, Olsztyńskie Stowarzyszenie Ju-Jitsu i Judo) — żywa legenda polskiego (i nie tylko) ju jitsu. W 2013 r. najpierw w swoich szóstych mistrzostwach Europy zdobył... szósty medal: brąz w kat. 94 kg w Walldorfie (ta imponująca seria zaczęła się w 2003 r.!). A później osiągnął w kolumbijskim Cali sukces, jakiego w swojej przebogatej karierze jeszcze nie miał — zdobył medal World Games, czyli igrzysk sportów nieolimpijskich (srebro).

RADOSŁAW TYPA (automobilizm, Makita Rally Team) — trzecie miejsce w Europie w klasyfikacji aut przednionapędowych podczas Rajdu Polski.

PAWEŁ URBAN (judo, Żak Ełk) — potwierdził swoją przynależność do ścisłej czołówki krajowej, po raz drugi z rzędu zdobywając brąz MP seniorów w kat. do 81 kg.

ANETA WALENTUKANIS (badminton, AZS UWM Olsztyn) — podstawowa zawodniczka AZS, z którym zajęła czwarte miejsce w ekstraklasie.

AGNIESZKA WIAL (kendo, Shodokan Olsztyn) — mistrzyni Polski seniorek.

ADRIAN WIELGAT (łyżwiarstwo szybkie, Orzeł Elbląg) — podczas młodzieżowych mistrzostw Polski zdobył złoty medal na 5000 i 10000 m oraz brązowy na 1500 m.

MICHAŁ WIELGOSZ (taekwondo WTF, AKS OSW Start Olsztyn) — członek kadry narodowej, aktualny mistrz Polski w kat. 63 kg.

MANUELA WIKIEŁ (pływanie, AZS UWM Olsztyn) — brązowa medalistka MP i srebrna MMP w sztafecie 4x200 m, zwyciężczyni i medalistka zawodów o Grand Prix Polski oraz maratonów.

DOMINIKA WŁODARCZYK (kajakarstwo, Baza Mrągowo) — wielokrotna medalistka (w tym złota) Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży oraz mistrzostw Polski juniorek i młodzieżowców. Brązowa medalistka mistrzostw Europy juniorek w K-4 500, uczestniczka mistrzostw świata juniorek i młodzieżowców w Kanadzie.

JOANNA ZACHOSZCZ (pływanie, AZS UWM Olsztyn) — wicemistrzyni kraju na 400 i 1500 m, brązowa medalistka MP i srebrna MMP w sztafecie 4x200 m, młodzieżowa mistrzyni Polski na 400 i 800 m st. dow., zwyciężczyni i medalistka zawodów o Grand Prix Polski oraz maratonów.

TOMASZ ZAKRZEWSKI (bojery, MKŻ Mikołajki) — złoty medalista mistrzostw świata, wicemistrz Europy.

KAROL ZALEWSKI (lekka atletyka, AZS UWM Olsztyn) — utalentowany reszelanin jest już najlepszym polskim sprinterem i nadal nie przestaje zadziwiać. W fińskim Tampere został młodzieżowym mistrzem Europy na 200 m i wywalczył srebro w sztafecie 4x100 m, podczas drużynowych ME w Gateshead zdobył brąz w sztafecie, a na MŚ seniorów w Moskwie dotarł do półfinału 200 m. W kraju zdobył m.in. po dwa złota — na 100 i 200 m — podczas seniorskich i młodzieżowych MP!

KAROL ZBUTOWICZ (pływanie, Kormoran Olsztyn) — wielokrotny medalista mistrzostw Polski juniorów w stylach klasycznym, zmiennym i dowolnym (m.in. po trzy złota i srebra MP 15-latków w Oświęcimiu), 5. miejsce na 200 m klas. podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF) w Utrechcie (gdzie dwa razy poprawiał też rekord kraju 15-latków), finalista MP seniorów.

JACEK ZYŚK (piłka ręczna, Warmia Traveland Olsztyn) — kapitan i podpora pierwszoligowego zespołu.

Michał ŻUREK (siatkówka, Indykpol AZS Olsztyn) — równa, dobra forma w minionym sezonie ligowym zaowocowała powołaniem do szerokiej kadry narodowej.

Źródło: Gazeta Olsztyńska