Piłka nożna w Szczytnie się odrodzi?

2013-07-22 14:06:23 (ost. akt: 2013-07-22 10:06:33)

Autor zdjęcia: Emil Marecki

W ciągu trzech lat MKS Szczytno, spadkobierca dawnej Gwardii, spadł z IV ligi do klasy B. Kilkanaście dni temu klub przestał istnieć, bowiem połączono go ze szkolącą młodzież Redą. Pod nową już nazwą piłkarze i działacze będą chcieli przywrócić blask seniorskiej piłce w jednym z najbardziej zasłużonych dla futbolu na Warmii i Mazurach mieście.
Pod koniec czerwca na nieoficjalnej stronie internetowej MKS Szczytno pojawił się krótki komunikat: "Uprzejmie informujemy, że na podstawie decyzji Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia MKS Szczytno z dniem 1 lipca 2013 roku klub zostaje rozwiązany". W ten sposób dobiegła końca prawie 60-letnia historia klubu, który przez wiele sezonów był dominującym na Warmii i Mazurach, a w latach 80. (jeszcze jako Gwardia) dwukrotnie grał na zapleczu ekstraklasy. Jednocześnie zaczęto tworzyć nową historię, bo ogłoszono, że MKS łączy się z Redą Szczytno, która od kilku lat zajmowała się szkoleniem dzieci i młodzieży.

Upadek seniorskiej piłki w Szczytnie trwał od kilku lat. W sezonie 2005/06 drużyna wygrała jeszcze klasę okręgową i awansowała do IV ligi, w której utrzymała się przez pięć lat, choć dwa razy zajęła ostatnie miejsce. W czerwcu 2011 roku MKS czwartoligowego statusu obronić już nie zdołał i od tego momentu klub staczał się po równi pochyłej. W okręgówce pograł tylko sezon i spadł do klasy A. W niej także długo miejsca nie zagrzał, bowiem w niedawno zakończonych rozgrywkach zajął ostatnie miejsce w grupie 1 i spadł do klasy B. W ten sposób w ciągu trzech lat klub, który kiedyś stanowił o sile futbolu w naszym województwie, wylądował na jego głębokich peryferiach.

A jeszcze w marcu ubiegłego roku temu ówczesny prezes MKS Zbigniew Magnuszewski mówił w wywiadzie dla jednego z portali internetowych, że "w ciągu trzech lat możemy na tyle się odbudować, by w sezonie 2014/15 walczyć o powrót do IV ligi”. Co zmieniło się od tego czasu, że podjęto decyzję o likwidacji klubu? — Organizacyjnie nic się nie zmieniło, ale nie mieliśmy młodych zawodników. W ostatnim sezonie grali głównie nasi dawni piłkarze, którzy mają po 36-37 lat — mówi Zbigniew Magnuszewski. — Naszej młodzieży było bardzo mało, za to dużo było jej w okolicznych klubach. Trenowała w Redzie, kończyła wiek juniora i grała potem gdzieś indziej. Dlatego musieliśmy w końcu skończyć z tą partyzantką — uważa Magnuszewski.

Od tego roku nowy rozdział lokalnej piłki pisać będzie SKS Szczytno, który powstał na bazie połączenia MKS i Redy. Na czele zarządu stanął Mirosław Kowalski, dotychczasowy prezes drugiego z tych klubów. Drużynę seniorów trenował będzie dawny piłkarz Gwardii, pamiętający jej drugoligowe czasy, Krzysztof Rudzki. Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej przypisał nowy klub do gr. 3 klasy B (w tej samej gra... GKS Szczytno, czyli drużyna gminna), choć działacze liczą jeszcze, że może zachowają miejsce w wyższej lidze. Do tego w nowym sezonie zagra aż siedem grup młodzieżowych. — Nie daliśmy rady prowadzić w mieście dwóch klubów piłkarskich. To ogromna praca społeczna, mnóstwo poświęconego czasu, a osób do działania jest coraz mniej. Stąd pomysł połączenia obu klubów — przyznaje Mirosław Kowalski. — Na pewno będzie nam ciężko na początku. W pierwszym roku będziemy chcieli wszystko ustabilizować, zobaczyć, na czym stoimy, na co nas stać. Będziemy oczywiście chcieli wrócić przynajmniej do klasy okręgowej, a potem zrobimy wszystko, żeby Szczytno znowu miało swoją drużynę w IV lidze.

Grzegorz Kwakszys


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieczysław #1150497 | 176.97.*.* 23 lip 2013 13:35

  paranoja znicz biała piska w 3 lidze a szczytno w b klasie wstyd

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. TomaS #1149694 | 88.156.*.* 22 lip 2013 19:46

   Powodzenia!

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.