Coventry: kierować przez współpracę
2025-06-23 08:38:45(ost. akt: 2025-06-23 08:40:47)
Kierować przez współpracę - takie motto ma przyświecać nowej szefowej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Kirsty Coventry z Zimbabwe, która w poniedziałek w Lozannie oficjalnie przejmie schedę po Thomasie Bachu.
41-letnia Coventry, była znakomita pływaczka, najbardziej utytułowana olimpijka z Afryki, została wybrana na to stanowisko w marcu. Będzie pierwszą kobietą na czele ruchu olimpijskiego. Zastąpi byłego niemieckiego florecistę, który kierował MKOl od 2013 roku.
"Lubię współpracować, lubię słuchać, lubię poznać wszystkie możliwe opinie zanim podejmę decyzję. Myślę, że to cenne i ważne" - przyznała Coventry podczas niedawnego spotkania online z mediami.
Jak dodała, zdaje sobie sprawę, że praca na tym stanowisku będzie wymagać podejmowania wielu decyzji, nieraz pewnie trudnych. "MKOl musi działać, przed nami wiele pracy" - zaznaczyła.
Zapowiedziała, że MKOl we wtorek i środę zorganizuje dwudniowe warsztaty dla swoich członków, żeby przedyskutować wszelkie najważniejsze kwestie.
"Nie przychodzę tu po stanowisko czy władzę. Takie myślenie przeszkadza i nie pozwala się skupić na właściwych rzeczach" - podkreśliła.
Jak zdradziła, kandydując na przewodniczącego MKOl nie przeceniała faktu, że może zostać pierwszą kobietą na tym stanowisku.
"Wtedy nie zdawałam sobie z tego sprawy, nie sądziłam, że to może mieć wpływ najpierw na członków MKOl, a później na moje działanie. W ostatnich dniach jednak znacznie lepiej zrozumiałam wagę tego faktu i jestem dumna, że zdecydowano się postawić na kobietę" - wskazała.
MKOl generuje roczne przychody rzędu kilku miliardów dolarów, a Coventry już miała okazję zauważyć, z jaką odpowiedzialnością wiąże się kierowanie taką organizacją,
"Im było bliżej 23 czerwca, tym czułam większą ekscytację, ale i docierało do mnie poczucie odpowiedzialności" - zaznaczyła.
W powszechnej opinii to, że pochodzi z Afryki i jednocześnie jest kobietą sprawia, iż oczekuje się po niej innego sposobu kierowania MKOl niż za kadencji Bacha, który miał więcej cech przywódczych i nie stronił od koncentracji władzy.
Prezydentura Bacha charakteryzowała się szeroko zakrojonymi reformami, w tym gruntowną zmianą procesu składania ofert i wyłaniania gospodarzy igrzysk, wprowadzeniem nowych dyscyplin sportowych do programu olimpijskiego i obniżeniem kosztów dla miast-gospodarzy.
MKOl pod kierownictwem Bacha pokonał również wyzwania związane z pandemią COVID-19, która doprowadziła do przełożenia igrzysk w Tokio z 2020 na 2021 rok, a także wymusiła poważne restrykcje sanitarne w trakcie zimowej olimpiady w Pekinie w 2022 roku.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez