Piłkarska sensacja w Chinach
2025-01-08 14:37:57(ost. akt: 2025-01-08 14:39:12)
PIŁKA NOŻNA\\\ Najbardziej utytułowany chiński klub Guangzhou FC został wyrzucony z rozgrywek II ligi z powodu długów.
Chiński Związek Piłki Nożnej (CFA) usunął Guangzhou FC z listy 49 drużyn uwzględnionych w chińskich ligach zawodowych na rok 2025.
"Klub próbował różnymi sposobami dotrzeć do ligi zawodowej, jednak ze względu na duże historyczne zadłużenie zebrane przez nas środki nie wystarczyły na jego spłatę" – wyjaśnił ośmiokrotny mistrz Chin w komunikacie prasowym.
Guangzhou FC, dawniej Guangzhou Evergrande, zdobyło siedem tytułów mistrzowskich z rzędu w latach 2011–2017 i dwa trofea Ligi Mistrzów Azji - w 2013 i 2015 roku. W 2022 r. zespół spadł do drugiej ligi po tym, jak jego większościowy właściciel, deweloper Evergrande Real Estate Group, popadł w kłopoty finansowe w związku z załamaniem rynku nieruchomości w kraju. Ostatni tytuł drużyna wywalczyła w 2019 roku.
Po zakupieniu klubu w 2010 Evergrande nowy właściciel wydał rekordową w przypadku ekipy z Azji kwotę 46 mln dolarów na zawodników (m.in. napastnik Jackson Martinez z Atletico Madryt w 2016) i trenerów (Marcello Lippi, Fabio Cannavaro, Luiz Felipe Scolari).
W 2020 roku Guangzhou FC rozpoczął budowę nowego stadionu o wartości 1,86 miliarda dol., który według grupy Evergrande powinien pomieścić co najmniej 80 tys. widzów. Projekt został anulowany dwa lata później, ponieważ długi dewelopera sięgnęły 300 miliardów dolarów.
Od tego czasu CFA wprowadził rygorystyczne zasady ograniczające opłaty transferowe i wynagrodzenia zawodników.(PAP)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez