Stara miłość nie rdzewieje

2024-05-15 10:00:00(ost. akt: 2024-05-15 15:50:00)
Jacek Kasprzyk, Marcin Kuchciński i Tomasz Dowgiałło

Jacek Kasprzyk, Marcin Kuchciński i Tomasz Dowgiałło

Autor zdjęcia: Artur Dryhynycz

SIATKÓWKA PLAŻOWA\\\ 30 maja - po 10 latach przerwy - do Starych Jabłonek powróci sport w światowym wydaniu. Podczas turnieju Beach Pro Tour Challenge specjaliści od plażówki powalczą o spore pieniądze i o punkty do klasyfikacji olimpijskiej.
W 2013 roku Stare Jabłonki były gospodarzem mistrzostw świata, które przez wielu obserwatorów do dzisiaj są uznawane za najlepsze mistrzostwa w historii. Potem turnieje siatkówki plażowej zostały przeniesione do Olsztyna, gdzie po kilku latach po cichu odeszły w niepamięć. Jednak w Starych Jabłonkach nie zapomniano o sporcie, szczególnie plażowe boiska wokół Hotelu Anders upodobali sobie piłkarze ręczni, w efekcie odbyły się tam m.in. klubowe i krajowe mistrzostwa Europy.
Stara miłość jednak nie rdzewieje, dlatego do Starych Jabłonek powoli wracała siatkówka plażowa.

Dwa lata temu zaczęło się od jednego z turniejów eliminacyjnych mistrzostw Polski, w ubiegłym roku zorganizowano już turniej finałowy MP, a w tym roku będzie to już plażówka w światowym wydaniu. Nagrody też będą światowe, bo obie zwycięskie pary (kobieca i męska) dostaną po 10 tysięcy dolarów.

- Bardzo się cieszę, że impreza o takiej randze będzie u nas ponownie - przyznał Marcin Kuchciński, marszałek województwa. - Jestem bardzo wdzięczny organizatorom, że możemy wrócić do inicjatywy, która na całym świecie rozsławiła nie tylko Stare Jabłonki, nie tylko Ostródę, ale także województwo warmińsko-mazurskie. My jako widzowie zachwycamy się tym wydarzeniem, natomiast praca organizacyjna, którą trzeba wykonać podczas przygotowań, jest ogromna, i ja to bardzo doceniam. Turniej w Starych Jabłonkach jest wielkim wydarzeniem promocyjnym dla całego regionu. Bardzo się cieszę, że jako samorząd województwa możemy być jego partnerem.
W tym roku ranga turnieju Volleyball World Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge jest większa niż zazwyczaj podczas zawodów wchodzących w skład tego cyklu, ponieważ sportowcy będą walczyć także o punkty do klasyfikacji olimpijskiej, dzięki którym będą mogli wystąpić na zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Dlatego wśród uczestników będą byli i obecni mistrzowie świata oraz najlepsze polskie pary - niektóre już mają olimpijskie przepustki w kieszeni, a inni jeszcze będą musieli o nie powalczyć.
- Rok temu okazało się, że siatkówka plażowa w Starych Jabłonkach jest nie tylko moim marzeniem, ale także wielu innych osób - stwierdził Tomasz Dowgiałło, dyrektor turnieju i zarazem prezes zarządu Hotelu Anders w Starych Jabłonkach. - Dlatego dzisiaj, trzy tygodnie przed imprezą, cieszę się, że nasze wspólne marzenie dochodzi do skutku.

Mam nadzieję, że poziomem organizacyjnym turnieju uda nam się ugruntować swoją pozycję. Staramy się, aby jakość imprezy była najwyższa, dlatego przygotowujemy całe święto siatkarskie, które będzie obudowane wieloma atrakcjami.

Mam nadzieję, że uda nam się zapełnić stadion do ostatniego miejsca - zakończył dyrektor Dowgiałło.
W minionych latach w Polsce były rozgrywane tylko turnieje siatkówki plażowej niższej rangi - Futures. Cykl Challenge jest drugim co do ważności - wyżej od niego klasyfikowany jest jedynie cykl Elite - odpowiednik dawnego Grand Slamu.
Zwieńczeniem cyklu Challenge, w skład którego wchodzi Beach Pro Tour Warmia Mazury Challenge, będzie turniej finałowy z udziałem najlepszych par sezonu (na początku grudnia w Katarze).
- Mam nadzieję, że tegoroczny turniej będzie kolejnym krokiem na drodze do organizacji jeszcze większej imprezy w Starych Jabłonkach - dodał trochę tajemniczo Jacek Kasprzyk z Polskiego Związku Piłki Siatkowej. - Dzięki wsparciu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego jesteśmy coraz bliżej imprezy rangi mistrzowskiej. Warmia i Mazury na to zasługują.

Na razie siatkarskie plany działaczy, organizatorów i władz lokalnych są owiane mgłą tajemniczości, ale gdy się dobrze wyostrzy wzrok, wtedy można dostrzec na horyzoncie... mistrzostwa Europy.

W Starych Jabłonkach w turnieju głównym zagra 48 par (24 męskie i 24 żeńskie). Po 16 ekip zakwalifikuje się na podstawie miejsc w światowym rankingu, natomiast stawkę uczestników uzupełni po osiem zespołów, które pomyślnie przejdą kwalifikacje.
Kwalifikacje zaczną się 30 maja (czwartek), a finały zostaną rozegrane 2 czerwca (niedziela). Łączna pula nagród wynosi 150 tys. dolarów. 1. miejsce - 10 000; 2. miejsce - 8000, 3. miejsce - 7000.
Partnerem turnieju jest Ministerstwo Sportu i Turystki.

ARTUR DRYHYNYCZ

Fot. Artur Dryhynycz