Leśniczówka Pranie: "Wesele zielonej gęsi"

2013-08-03 23:32:00 (ost. akt: 2013-08-05 18:37:08)
W spektaklu wystąpili: Beata Fudalej, Marek Kondrat, Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski

W spektaklu wystąpili: Beata Fudalej, Marek Kondrat, Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski

Autor zdjęcia: Marta Zysk

Pojedynek dwóch osobowości: patetycznego i wzniosłego Stanisława Wyspiańskiego oraz kpiarskiego Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego był fabułą spektaklu "Wesele zielonej gęsi". W ich rolę wcielili się Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski.
Spektakl poetycko-muzyczny "Wesele zielonej gęsi" to pojedynek Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ze Stanisławem Wyspiańskim, których łączył Kraków. Wyspiański praktycznie całe życie spędził w Krakowie, a dla Gałczyńskiego Kraków był ważny. Stamtąd dosłownie wyruszyła "Zaczarowała dorożka" (wiersz odtwarzający podróż zaczarowaną porożką po Krakowie. Gałczyński, przebywając w Krakowie, lubił korzystać z tego środka lokomocji). W Krakowie Gałczyński publikował Teatrzyk Zielona Gęś, pisał teksty i występował w kabarecie Siedmiu Kotów.

- Gałczyński nie za bardzo cenił tony bogoojczyźniono patetyczne Wyspiańskiego. Co nie oznacza, że sam nie potrafił pisać śmiertelnie poważnie o Ojczyźnie i o Bogu właszcza, gdy nadeszły trudne, wojenne lata, ale z twórczości Wyspiańskiego sobie pokpiwał. I dał temu niejednokrotny wyraz między innymi w Teatrzyku Zielona Gęś - mówiła Jagienka Kass.

W widowisku "Wesele zielonej gęsi" pojawił się orszak postaci z Wesela i Teatrzyku Zielona Gęś. Wszystko w znakomitej obsadzie (wystąpili: Beata Fudalej, Marek Kondrat, Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski) przy muzyce Grzegorza Turnaua. Pojedynek dwóch osobowości twórczych był taki, jakim go sobie wyimaginował Bronisław Maj - znany krakowski poeta, mistrz limeryków, kalamburów i słownych łamigłówek.

- Gałczyński pisał z niezwykłą, perfidną, bezprzykładną złośliwością o Wyspiański. Jest rzeczą karygodną, trudną do zrozumienia i wybaczenia, że Wyspiański nie napisał ani litery o Gałczyńskim - żartował Bronisław Maj, który napisał scenariusz do "Wesela zielonej gęsi".

Premiera widowiska odbyła się jesienią zeszłego roku na Rynku Głównym w Krakowie (w ramach II Krakowskiej Nocy Poezji - przyp. red.). Reżyserem jest Jerzy Zoń. Leśniczówka Pranie, na swoim profilu FB, opublikowała fragment "Wesela zielonej gęsi". Kliknijcie tutaj

mazKomentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ja #1162085 | 88.156.*.* 5 sie 2013 16:09

  Było naprawdę super i do tego można wyciągnąć niezłą naukę ze spektaklu:)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. elucha #1161538 | 31.182.*.* 4 sie 2013 22:57

  Wojtek Kass na Burmistrza Rucianego-Nidy.Jedyny taki na Mazurach. Facet wie co robi i robi to wyśmienicie.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. helo #1160960 | 151.248.*.* 4 sie 2013 08:35

   O, widzę, że można było tam naprawdę zaoszczędzić, a nie że tylko nam tak się wydaje. Oj, Kondrat, Kondrat...

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5